Článek
Jinak se chovají lidé narození za socialismu, jinak lidé, kteří se narodili v devadesátkách. Já stále dávám přednost rozlišení na mladší, střední a starší generaci. Mladší generaci vnímám jako jedince, které by někdo možná označil za generaci Z, tedy jedince, kteří jsou na počátku své profesní kariéry, je jim něco přes dvacet a jsou ve fázi, kdy hledají svého životního partnera.
Mladší generace se liší svým hodnotovým systémem, svým přístupem k práci. Dokáží oddělit svůj pracovní a soukromý život, netahají si práci domů. Jsou více fluktuační. Nedělá jim problém zvednout se a jít za lépe placenou prací. Střídání zaměstnavatele nevnímají jako něco negativního, ale jako možnost získávání nových zkušeností. Jeden by možná řekl, že působí arogantně, mají přehnané finanční požadavky a nereálná očekávání od svého kariérního vzestupu. Druhý by možná jen řekl, že znají svou hodnotu. Peníze pro ně nejsou smyslem práce, ale pouze prostředkem k investování do sebe, do svých volnočasových aktivit.
Slovo investování je pro tuto generaci důležité. Zatímco třeba já, coby zástupce střední generace, mám slovo investování spojené zejména s finanční oblastí, u mladších jedinců se toto slovo hemží ve vícero oblastech života. Dokonce i v oblasti mezilidských vztahů.
Nedávno jsem na sociální síti četla postřehy jedné slečny, která se zúčastnila seznamovacího pobytu. Popisovala, že se vypravila na takový seznamovací zájezd pro nezadané, kde byl připraven společný program. Největší radost jí udělalo, že se od ní hned první den odstěhovala spolubydlící, která šla bydlet k jiné slečně, se kterou přijela. Měla radost, že bude mít pokoj jen pro sebe, což vnímala jako důležité, protože seznamování se s cizími lidmi ji unavuje a chce mít taky čas pro sebe, aby si odpočinula. Popisovala, že si běžně dobře rozmýšlí, jak naloží se svým časem, aby jím zbytečně neplýtvala, a také si rozmýšlí, do koho svůj čas a energii investuje.
Mladší lidé se naučili svou energií šetřit. Dokonce i při seznamování. Nové technologie jim jdou v tomto naproti. Existují seznamovací aplikace, ve kterých si člověk vyplní svůj profil a následně si dle zvolených kritérií vybírá, kdo by nejlépe vyhovoval jeho požadavkům. Je to rychlé a snadné. Během pár vteřin člověk zhodnotí, zda je jedinec pro něj vhodný. Vymění si s ním pár písmenek a teprve pak následuje ono osobní setkání, kdy člověk investuje do vybraného jedince nějaký ten čas a energii.
Takový způsob seznamování mi připadá jako když kupujete housky na krámě. Nebo jako když vybíráte zboží v online shopu. Samozřejmě chápu nesporné výhody, kdy lidé šetří svůj čas, nicméně mi přijde, že se tím lidé ochuzují o určitou fázi seznamovaní, kdy úřaduje hlavně chemie, kterou z fotek nevykoukáte. Pro některé je jen představa oslovení někoho neznámého, protože se jim prostě líbí, tak trochu sci-fi. Proč riskovat trapas, když to jde pohodlně a rychle přes apku.
Seznamování se zdá trochu posunulo. A s tím možná i určitá kvalita vztahů. Když je snadné se takto přes internet seznámit, lze i snadno partnera vyměnit. Když se objeví zádrhel, jednoduše vyměníme starý model za novější. Možná i to je částečná odpověď na to, proč vzrůstá počet lidí, kteří ani nechtějí mít vlastní děti. Dítě jen tak nejde reklamovat nebo vyměnit za lepší model. Zároveň když už se člověk rozhodne mít dítě, většinou na to nechce být sám.
Klesající porodnost a neochota zakládat rodinu vzbudila u odborné i laické veřejnost diskuzi. Podle některých je za tím pohodlnost, neochota cokoliv obětovat. Už jsem četla i názor, že je to tím, že jsou mladí více zodpovědní. A někdo jiný zase tvrdil, že problém je v tom, že je velmi obtížné najít vhodného partnera. A možná je to ode všeho trochu.
Víte, jak dopadla ta seznamovací akce popisované slečny? No asi tak, že cíle nebylo dosaženo, jelikož svého prince nenašla. Když už si vyhlédla někoho, kdo by splňoval její nároky, byl to jedinec, který také šetřil svou energií. Při pokusu o konverzaci vedla spíše monolog. Kladla nespočet otázek, na které stručné odpovídal, ale to bylo tak vše. On se jí na nic neptal. Investice z jeho strany se nekonala.
Čas od času se vyplatí dělat i to, co nás může stát na první pohled zbytečně vydanou energii. Někdy nás samotné může překvapit, že to co jsme si mysleli, že je pro nás to pravé, ve skutečnosti to pravé pro nás není. A občas to pravé najdeme tam, kde bychom to vůbec nehledali.
Zdroje: