Článek
To, že jsou u nás ceny nemovitostí našponované, na to jsme si za ty roky tak nějak už zvykli. Lidé to berou jako fakt, se kterým se nedá nic dělat. Někteří jsou za to i rádi. Mají totiž v cihlách uložené své peníze, nákup nemovitostí vnímají jako investici. A ti, co potřebují někde bydlet, mají holt smůlu. „Podmínky bydlení v Česku zhoršují vysoké ceny novostaveb, finanční nedostupnost, zdlouhavý proces stavebního řízení a nová výstavba celkově. Zatímco třeba Švédové či Finové mohou koupit průměrně velký byt za osm ročních platů, Češi jich potřebují 13, což představuje pátý nejvyšší počet v EU,“ uvedl analytik Milan Mařík.
A tak jsme svědky toho, jak mnoho mladých lidí na hypotéku nedosáhne a raději žijí u rodičů, než aby platili předražený nájem. V některých rodinách jdou s pomocí ještě dál a poskytnou potomkům výraznou finanční injekci, aby si vzali hypotéku a vylétli z hnízda. A když k tomu mají v rodině podmínky, jsou ochotni i mladým darovat byt. Někteří zase spoléhají na výpomoc od svých prarodičů, kteří jim své nemovitosti odkáží v rámci své poslední vůle.
Otázce, jak moc je důležitá pro mladé lidi výpomoc rodiny, se před několika lety věnovali čeští sociologové, kteří shrnuli své poznatky v knize Bydlení mladých v době krize. Došli k závěru, že mezigenerační výpomoc v rámci rodiny hraje v pořízení vlastního bydlení zásadní roli. „Téměř 40 procent respondentů, kteří žijí již ve vlastním, dostalo celý byt či dům dědictvím či darem od svých rodičů či jiných příbuzných, někteří další si mohli pořídit byt ve výhodné privatizaci bytů,“ vyplynulo z dotazníkového šetření. „A i když si zbývajících 56 procent dotázaných mladých vlastníků bydlení koupilo či postavilo byt či dům za tržních podmínek, polovina z nich dostala finanční injekci od svých rodičů.“
Anketa
Zdá se, že bez výpomoci rodiny to výrazně drhne. Mladí lidé, kteří si museli pomoci sami, jsou v menšině. Alespoň to vyplývá u výsledků průzkumu. Pouze 26 procent dotázaných mladých vlastníků bydlení se muselo obejít bez výpomoci svých rodičů či jiných příbuzných.
Když si čtu podobné analýzy, je mi z toho trochu smutno. V tomto ohledu patříme s manželem k menšině. Zatímco jsme sledovali, jak známým z vysoké vypomáhají na cestě k vlastnímu bydlení rodiče, žili jsme v tržním nájmu. Snažili jsme se na vlastní byt našetřit. A když už se naskytla příležitost si nějaký menší byt pořídit, stále nám chyběla nějaká ta částka. Manžel proto požádal svého otce, zda by mu část peněz nepůjčil. Výsledek? Tchán se k nám otočil zády. Nutně si totiž potřeboval pořídit nové auto. Byl to jasný signál, že na nějakou pomoc od jeho rodiny můžeme zapomenout. Víme, že se musíme spoléhat hlavně sami na sebe. Když se naskytla dobrá pracovní příležitost, odstěhovali jsme se cca 200 km od manželových rodičů. Tchán pak manželovi vyčítal, že se odstěhoval tak daleko. Vadilo mu, že mu nejezdí tak často vypomáhat se zahradou a údržbou domu. Nakonec mého muže vydědil z důvodu, že o něj manžel údajně neprojevoval dostatečný zájem. A tak se mezigenerační transfer pomoci, který je v jiných rodinách běžný, nekonal.
Z pohledu demografie je na tom co do dostupnosti bydlení nejlépe generace seniorů. Vlastní zhruba pětinu bytů a čtvrtinu všech rodinných domů v Česku. Máme tu populačně silnou generaci lidí narozených po druhé světové válce mezi lety 1945 a 1955. Ti tvoří největší věkovou skupinu čítající kolem 1,9 milionu lidí. Mezi lety 1965 a 1980 bylo pro tuto skupinu lidí vystavěno zhruba milion panelových bytů, které po revoluci často končili v jejich vlastnictví. Tyto nemovitosti se s postupem času uvolní. Již nyní odborníci zkouší odhadnout, co to udělá s realitním trhem v České republice. Předpokládá se, že tyto nemovitosti zdědí jejich potomci a část z nich se na trhu objeví k prodeji nebo pronájmu. To může mít vliv na jejich cenu zejména v menších městech. Budou mít mladí důvod k radosti? Podle odborníků spíše ne. Tyto nemovitosti se totiž nenacházejí vždy tam, kde by mládí chtělo bydlet. Cena nemovitostí možná půjde dolů, ale ne v místech, kam se mladí stěhují za prací. Očekává se, že zejména ve východních Čechách, na Vysočině a na severní Moravě díky demografickým změnám, nastane situace, kdy dědicové těchto nemovitostí budou mít velké problémy nemovitosti vůbec prodat.
Anketa
Nedostupnost bydlení je věčným tématem. Podpora bydlení pro mladé není pro politiky populární téma. Mladí se tak musí spoléhat na své rodiny. Uvidíme, jak s realitním trhem zamávají demografické změny.
Zdroje: