Článek
Podle dat Českého statistického úřadu má celkový počet rozvodů klesající tendenci již zhruba od počátku druhé dekády tohoto století. Zdá se, že mladí do manželství vstupují s větším rozmyslem, a když se objeví nějaká krize, snaží se ji řešit. Nemají problém v případě vztahových problémů vyhledat pomoc odborníků. „To možná souvisí i s finanční stránkou, lidé se již nerozvádí bez rozmyslu a vědí, že i rozvod je bude stát spoustu peněz. Raději tedy volí cestu manželských poraden a práce na sobě, než aby rozbili rodinu a zničili svou finanční situaci. Dnes je běžnější se obracet na vztahové poradce, než tomu bylo dříve, a to je jedině dobře. Protože s kvalitním průvodcem se dá manželská krize zvládnout,“ uvádí životní koučka Lenka Procházka.
Tento názor potvrzují i jiní odborníci. Finanční stránka při manželské krizi opravdu hraje důležitou roli. Když lidé spolu splácí hypotéku, neřeší v případě manželské krize jen vzájemné citové pouto, ale pragmaticky musí vyhodnotit i finanční důsledky případného rozvodu.
Neméně důležitým aspektem v řešení manželských krizí bývají děti. Ve snaze neublížit svým potomkům někteří látají nefunkční vztahy i mnoho let, dokud děti nevylétnou z hnízda. Po mnoha letech, když už jsou hypotéky splacené a děti dospělé, stanou před rozvodovým soudem. Takové rozvody, kdy se manželství rozpadá po dlouhých letech, se označují za „šedé“ nebo také „šedivé“ rozvody.
Pro některé je tento jev poměrně překvapivý. Sžité páry, které už překonaly nějaké ty karamboly, se najednou rozhodnou, že se na podzim svého života vydá každý jinou cestou. Počet takto uvažujících manželských párů středního nebo staršího věku přibývá. Od roku 1970, kdy byl rozvod v této věkové skupině poměrně neobvyklý, se do roku 1990 zvýšil počet rozvodů jen mírně. V tomto roce skončilo rozvodem jen 8,7 % manželství mezi lidmi staršími 50 let. Podíl rozvodovosti starších párů během následujících let natolik rostl, že v roce 2019 se toto číslo zvýšilo na 36 %. Podle vztahové koučky Jany Řehulkové se počet rozvodů ve věkové skupině nad 65 let za posledních 10 let dokonce zdvojnásobil.
Pro generaci boomerů (dospělí narození v letech 1946 až 1964) už rozvod není stigmatem, nevnímají jej jako osobní prohru. Lidé se dožívají vyššího věku, jejich postoje se mění. Nebojí se ve vyšším věku začínat znovu.
Při svatbě si sice slíbili, že spolu budou v dobrém i zlém, dokud je smrt nerozdělí, ale lidé se vyvíjí. Dříve se lidé brali v mladším věku. Nezřídka šlo o svazky kvůli těhotenství. Není divu, že v této věkové skupině jsou i lidé, kteří spolu dlouhé roky byli hlavně kvůli dětem. Poté, co se děti osamostatní, vymizí důvod, proč spolu vlastně být. Někteří to mají trochu jinak. Na své děti se natolik upnou, že se vzájemně odcizí, a když děti vylétnou z hnízda, zjistí, že už vlastně toho nemají moc společného. Říká se tomu syndrom prázdného hnízda.
Odchod dětí z domova může způsobit velký posun ve vztahu i z jiného důvodu. Ženy ztratí potřebu poskytovat full servis svým mužům. Už je nebaví denně vyvařovat a dělat ty otravné domácí práce, které všichni považují za samozřejmé. Zádrhel nastane, když si muž onen servis začne vydupávat, protože jej považuje za své právo. Zatímco žena se chce také bavit, někam se podívat, muž nasadí bačkory, zapne televizi a čeká teplou večeři.
Někde zase může nastat pravý opak. Tedy že se ženy po odchodu dětí zaměří v nezdravé míře na svého muže. Neustále mu připomínají, co má jíst, jaké oblečení si vzít aby nenastydnul, a obecně vědí, co je pro něj nejlepší. Pak se může stát, že muž řekne dost a raději se porozhlédne po mladší partnerce.
Jak „idylické“ manželské vztahy v této věkové skupině mohou být, ilustruje nespočet filmů. K těm nejznámějším patří například Teorie tygra nebo Vratné lahve. Každý si jistě vzpomene na Zdeňka Svěráka, který ač má starostlivou ženu, sní o mladších ženách. Ostatně i v reálném životě měl období, kdy se zakoukal do o 24 let mladší kolegyně, slovenské herečky Ivony Krajčovičové při natáčení filmu Jako jed. Ona jeho city ale neopětovala. V té době měl Svěrák štěstí, že mu jeho žena odpustila. Krizi dokázali ustát a Svěrák po ochladnutí emocí prohlásil: „Bylo štěstí, že se podařilo najít krásnou slovenskou herečku, která prostě byla výrazný typ. Na muže v mém věku mohla skutečně klidně působit jako jed. Po padesátce to může potkat každého chlapa.“
Jak vidno, důvody k rozvodu u této generace bývají rozmanité. Od syndromu vylétnutí z hnízda až po klasickou nevěru. Problém může nastat, když u manželů dojde k posunu životních priorit, když jeden z partnerů zatouží po změně, chce roztáhnout křídla a dohonit co se dá. Nesoulad může nastat také v intimní oblasti, kdy si manželé přestanou sexuálně vyhovovat. V neposlední řadě mohou krizi vyvolat i finanční spory. Finanční nevěra, kdy si manželé tají své příjmy, či velké výdaje, nebo dokonce dluhy může výrazně ovlivnit stabilitu dlouhodobého manželství.
Někdy nás překvapí, že se na první pohled stabilní manželský pár rozvádí. Po tolika letech, proboha proč? Přestali se respektovat a mít rádi? Proč na svém vztahu nepracují? Už toho spolu přeci museli překonat mnohé. Do toho, co se uvnitř vztahu děje nikdo nevidí. Chápu potřebu něco nového zažít, mít pocit svobody. Zároveň ale považuji za smutné, pokud někdo zahodí roky společného života například kvůli chvilkovému pobláznění. Na každém vtahu se dá pracovat. Vyžaduje to ale vůli z obou stran. A pokud ta vůle chybí, pak tedy vzhůru k novým začátkům. Ne vždy se dá něco slepit a ne vždy vedou změny jen k horšímu.
Zdroje