Hlavní obsah
Názory a úvahy

Stárnoucí známí Češi, kteří si zaslouží respekt a úctu

Foto: David Sedlecký, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Mohlo by se zdát, že se úcta ke stárnoucím lidem vytrácí. Generační konflikty nelze přehlédnout.

Článek

V jedné reklamě nám herečka Jenovéfa Boková připomíná, že věk je jenom číslo. Jak krásné klišé. Samozřejmě že jde hlavně o to, jak se člověk cítí, nicméně určité generační rozdíly jsou přeci jen nepřehlédnutelné a dle některých diskuzí nabývám dojmu, že generační třenice bývají čím dál tím víc vyostřené. Staří lidé mají tendenci kárat mladé, že jsou nevychovaní a mladší lidé zase poukazují na to, že někteří důchodci se chovají vůči svému okolí neslušně, někdy až agresivně, myslí si, že jsou něco víc, předbíhají ve frontách a neberou ohledy na ostatní.

Zrovna nedávno se v internetových diskuzích řešil případ jedné seniorky, která v Praze „z výchovných důvodů“ zpohlavkovala na ulici cizí desetiletou dívku. Ta spěchala na kroužek gymnastiky, když na rohu ulice vběhla do cesty seniorce. Ta se lekla a vlepila dívce facku. Celý incident viděl svědek, který měl potřebu danou záležitost řešit a zalarmoval policii. „Šlo o princip. Dítě nemá takhle lítat po chodníku. Neměla na té straně chodníku co dělat, ohrožovala mě. Přestupek udělala ona. Co mi běhá do cesty? Jdu po pravé straně a ona se proti mně vyřítí zpoza rohu. Co jsem měla dělat? Důsledek pro ni byl, že dostala výchovný pohlavek,“ vypověděla důchodkyně, která nakonec dostala pokutu 500 korun.

Foto: Unsplash (Alexas Fotos)

V mnohých tento incident vyvolal emoce a část lidí měla potřebu se k dané záležitosti vyjádřit v diskuzi pod článkem na Novinkách. „Agresivita spojená se stárnutím je docela problém. Vyrůstá z pocitu vlastní neomylnosti. Nebylo ti 70 a v Rusku jsi nebyl, tak nekecej, mladej. Přitom tou dobou už je člověk na mentálním ústupu, ztrácí orientaci ve světě a vnitřně o tom dobře ví. Tato frustrace ale agresivitu většinou jen násobí. Někdo si to ventiluje fackováním dětí, jiný pořvává na facebooku a v diskusích a chce se mladým pomstít tím, že jim ve volbách zkazí budoucnost. Samozřejmě se to týká jen části starších lidí, ale je jich dost, aby bylo potřeba to řešit. Nebuďme prosím takoví pitomci a stárněme důstojně,“ reagoval jeden z diskutujících.

Témata týkající se důchodců v posledních letech polarizují společnost. Poslední dobou se prý dokonce zejména mezi seniory mohutně šíří přes řetězové maily leták útočící na seniory. Autor letáku naznačuje jakousi snahu se starší generace zbavit a dává seniory do souvislosti s pronásledováním Židů během druhé světové války. V textu se objevují informace, týkající se návrhů politiků, jak omezit seniory na jejich právech. Například, že senioři starší 70 let nebudou moci řídit auto a lidé starší 75 let nebudou mít právo volit.

Zdá se, že atmosféra ve společnosti trochu houstne, a někteří zranitelní senioři to mohou těžce nést. Svět se zrychluje, informace se valí z různých stran a někdy je těžké se v nich vyznat bez ohledu na věk. Nenávist a strach se týkají lidí různého věku. „Pozor na ty předsudky a diskriminační tendence spojené s kalendářním věkem, je to minimálně protiústavní. A přitom v obecném smyslu odchod do důchodu není ani plnohodnotným životním řešením. Člověk potřebuje být užitečný ve společenském životě a nebýt sám. Bohužel, s přibývajícími léty přicházíme i o blízké lidi, a tím se startuje postupné „sociální vyloučení“. Nedávno se v TV opakoval lidsky a inspirativně velmi silný film Stážista, který to dokládá. Cestou je rozvíjet plnohodnotný společenský život, ne sebestřednost a sektářství,“ vyjádřil před pár dny svůj názor na dané téma v diskuzi jeden muž, na kterého reagoval jeden senior slovy: “ Proto i v 73 letech stále částečně pracuji. Jim to pomáhá, já jsem rad, že vidím, že mám stále co nabídnout. A také vidím, že mnoho mých vrstevníků, kteří už roky sedí doma, by neumělo třeba ani takhle napsat příspěvek do diskuse, protože ´je to míjí´. Důchod byl vymyšlen pro lidi z těžkých povolání, kteří už prostě nedokázali fyzicky dále pracovat. Ne jako dovolena ´hele, mne už to stačilo´.“

Stárnutí jistě není jednoduché, každý se s tím vypořádá po svém. Jsou lidé, kteří se uzavřou, stáhnou se do sebe a zahořknou, jiní se snaží být stále užiteční, zkrátka nebýt na světě zbytečně. Jsou aktivní a to nejen kvůli finančnímu přínosu, ale protože jim dělá dobře pocit, že je stále někdo potřebuje, že mohou být prospěšní.

„Recept na šťastné stárnutí a dlouhověkost je nedívat se moc do zrcadla, nevážit se, ani se moc neměřit, protože se zmenšujeme. Hlavně je potřeba něco dělat,“ uvedl ke své knize Nesmrtelní aneb Slavní mladí staříci bývalý šéf soutěže Miss ČR Miloš Zapletal. Ten, v roce 2018 pokřtil knihu, v níž vyzpovídal 43 osobností v pokročilém věku, například zpěváka Karla Gotta, herečku Jiřinu Bohdalovou či lékaře Pavla Pafka.

Je mnoho seniorů, kteří jsou společnosti přínosem, ačkoliv by si již mohli užívat zaslouženého odpočinku někde v klidu. Práce a sociální kontakt je drží ve formě a zkrátka chtějí dále dělat to, co je baví. Pro mě je například velmi inspirativní psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog Radkin Honzák (86 let), který na svém blogu píše celkem zajímavé názory k současnému dění. Velmi mě zaujalo jeho zamyšlení pod názvem: O myších a lidech. Ale jinak než Steinbeck, ve kterém rozebíral důvody, proč vymíráme. Ve svých úvahách poukazoval na problém, kdy se v „myším ráji“ starší samci natolik zvykli na blahobyt, že se o něj odmítali dělit s mladšími, kterým dali krátce po narození najevo, že na privilegovaná místa nikdy nedosáhnou. Ti rezignovali o jakékoliv snahy a přestali se o svou budoucnost zajímat.

Pokud bych měla uvést i nějakou ženu v pokročilém věku, která si zaslouží uznání, vyskočí mi v hlavě jaderná inženýrka Dana Drábová (63 let). Od roku 1999 je předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Nenapadá mě jiná současná česká žena, která by byla tolik známá pro své odborné kvality.

Když lovím v paměti mimo odborné kruhy, vybaví se mi také například spisovatelka a scénáristka Halina Pawlowská (70 let), která dlouhé roky svým humorem zpříjemňuje život mnoha lidem. S jejím jménem se mi pojí zejména filmy Vrať se do hrobu! nebo Díky za každé nové ráno.

K dalším, kteří si i ve zralém věku zaslouží obdiv za svou kvalitní práci, patří i oblíbený moderátor, herec a písničkář Marek Eben (67 let). Tak nějak si bez něj taneční televizní show StarDance dokážu jen těžko představit. Díky svým bonmotům a hláškám se zapsal mezi moderátorské špičky. Jeho jméno je spojováno s určitou kultivovaností a zárukou kvality.

Výčet osobností, které si zasluhují za svou práci v pokročilém věku uznání je jistě mnoho. Někteří z nich vzbuzují i kontroverze. Například prezident Petr Pavel (63 let) nebo zpěvačka Helena Vondráčková (77 let). Jedni na ně nedají dopustit, jiní jsou k nim výrazně kritičtí. A pak jsou osobnosti, které nevadí snad nikomu. Takovou osobností je spoluautor českého velikána Járy Cimrmana, dramatik, scénárista a herec Zdeněk Svěrák (89 let).

Starší lidé nejsou jen břemenem společnosti. Jsou mezi nimi mnozí, kteří předávají určité hodnoty, zkušenosti a svou prací inspirují ostatní. Nejsou to jen nevrlí a zapšklí jedinci. Snad se do společnosti navrátí trochu té vzájemné úcty, respektu a lidskosti. Pak se bude všem žít lépe.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz