Hlavní obsah

Vítězství Roberta Fica může být pro Českou republiku dobrá zpráva

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Annika Hass/wikicommons/CC BY 2.0
23. 9. 8:07

Na Slovensku proběhnou 30. září parlamentní volby. Podle průzkumů nejspíš vyhraje Robert Fico. Opětovný nástup strany Smer k moci by České republice přinesl řadu positiv.

Článek

Po politické krizi a rozpadu vládní koalice vyhlásila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová předčasné volby, které se uskuteční 30. září. Volební preference favorizují stranu Smer - Sociální demokracie a za nimi je s mírným odstupem Progresivní Slovensko. Zároveň podle průzkumů řada stran balancuje na hranici vstupu do parlamentu.

Kampaň je velmi vyhrocená a došlo již i na fyzické potyčky mezi jednotlivými osobnostmi stran a hnutí. Nejznámější je konflikt mezi bývalým premierem Matovičem a bývalým ministrem vnitra Kaliňákem.

Robert Fico

Robert Fico je politikem na nejvyšší úrovni již řadu let. Bývalému premiérovi zlomila vaz vražda novináře Kuciaka a jeho snoubenky a následné rozpletení napojení organizovaného zločinu na vládní představitele. Momentálně ale zažívá razantní návrat na politický vrchol, který málo kdo očekával.

Voliče již nesbírá primárně mezi dělníky, střední třídou a sociálně slabými. Přesměroval svoji pozornost na lidi dlouhodobě nespokojené s politikou jako takovou. Své voliče nabírá hlavně mezi těmi, kteří zpochybňují členství v NATO a EU. Slovenští politologové Fica hodnotí jako populistu a technokrata, který se pro získání moci nebojí ničeho.

Pozitivita výhry Smeru pro Česko

Málokdo by hledal pozitivní souvislosti ve zvolení populisty v sousedním státě. Jedna věc ale na zvolení Roberta Fica může být přece jen dobrá.

Zjistíme to, když se podíváme na koho míří volební kampaň Smeru. Tato strana nemá žádné ambice hledat voliče mezi mladými lidmi se vzděláním. Ti jsou většinou liberálního smýšlení a rétorika Smeru se jim často můžu hnusit, nebo je děsit.

Navíc Robert Fico vzbuzuje v řadě lidí strach ze msty. Ať už jde o vyšetřovatele, soudce nebo novináře, mnoho lidí je nervózních z návratu Smeru k moci.

Proto by se naše slovenská menšina, čítající přes 160 tisíc lidí, mohla dále rozrůstat. Řada Slováků sem přichází kvůli studiu, protože naše školství poskytuje více studijních oborů na lépe hodnocených školách. Také u nás není problém s jazykovou bariérou. Díky tomu jsme ideální cílová země pro lidi, kteří by se chtěli přestěhovat kvůli nepříznivé politické situaci.

Mladí lidé se středním nebo vysokým vzděláním by mohli pozitivně ovlivnit naši ekonomickou situaci tím, že zaplní prázdná místa. Díky rekordně nízké zaměstnanosti je pro stát i firmy náročné obsazovat volné pozice. V soukromé sféře kvůli tomu není maximální možná efektivita a ve státním sektoru zase chybí důležité profese jako zdravotní sestry nebo policisté. Navíc u nás Slováci tyto profese mnohdy vystudovali.

Stát by do nově příchozích nemusel investovat peníze na to, aby se dostali do produktivního věku. Tudíž tito lidé budou státu generovat peníze navíc z platby daní. Mimo to je pravděpodobná bezproblémová integrace Slováků do naší společnosti.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz