Hlavní obsah
Aktuální dění

Červená středa je připomínkou lidí, jež jsou pronásledováni pro svou víru

Foto: Vito K

Barokním sochám Matyáše Bernarda Brauna přídává červené osvětlení na dramatičnosti výjevů

Každoročně patří poslední listopadová středa mezinárodní připomínce lidí pronásledovaných pro svou víru, a proto jsou v tento den svatostánky po celém světě - a nejen ty - nasvíceny červenou barvou.

Článek

Vzhledem k tomu, že žijeme v převážně ateistické zemi, tak se může zdát neuvěřitelné, že i v dnešní moderní době jsou lidé pronásledováni kvůli svému náboženskému vyznání. Podle údajů papežské nadace Církev v nouzi je násilí vystaveno téměř 300 miliónů věřících z více než 62 zemí světa. Proto byly na konci listopadu roku 2016 z iniciativy britských činovníků této organizace ve světě poprvé červeně osvětleny duchovní a další významné budovy. Snahou bylo zdůraznit význam náboženské svobody, která v civilizovaném světě patří k základním lidským právům.

Dnes se této připomínky utlačovaných účastní stovky měst v Evropě, na Americkém kontinentu a taktéž v Oceánii. Česká republika se poprvé připojila v roce 2018 a celá akce od té doby probíhá pod záštitou naší Ekumenické rady církví, Federace židovských obcí a České biskupské konference. Červeně bude nasvíceno celkem 102 významných stavebních památek napříč celou zemí. Největší podívaná bude již tradičně v Praze, kde se do červené zahalí více než dvacet budov včetně Svatovítské katedrály, Rudolfina a Petřínské rozhledny.

Osmý ročník mezinárodní iniciativy Červená středa bude u nás zahájen 27. listopadu ve 13. hodin ve Vlasteneckém sále pražského Karolina konferencí na téma náboženské svobody v digitálním věku. Nejzajímavější část programu pro širokou veřejnost je připravena na 18:45, v tuto dobu začne průvod kolem červeně nasvícených budov. Trasa povede od Karolina přes Staroměstské náměstí kolem barokního kostela svatého Mikuláše ke Staronové synagoze v Josefově. Odtud se poutníci vydají na poslední zastávku ke gotickému kostelu Panny Marie Sněžné.

Foto: Vito K

Letos se od Staronové synagogy mohou poutníci vydat na benefiční koncert v kostele Panny Marie Sněžné

Zde bude program zakončen benefičním koncertem souboru Schola Gregoriana Pragensis a vybrané finanční prostředky budou použity na náboženské vzdělání dětí ve válkou postižených oblastech Izraele. Unikátní zážitek můžete mít i vy sami, a pokud se chcete vyhnout davům, tak se vydejte na netradiční procházku kdykoliv po setmění. Krom historického centra Prahy toho bude letos překvapivě hodně k vidění na Praze 6 a pozornost si zaslouží i kostel svaté Ludmily na Vinohradech, který bývá velmi oblíbenou destinací v rámci Signal Festivalu.

Každý rok jsou o Červené středě nasvíceny různé významné budovy a až na pár výjimek není jejich účast pravidelná, takže jde o jedinečnou příležitost pro fotografy k získaní unikátních snímků. Já osobně jsem měl možnost před třemi lety vyfotit červeně nasvícenou vlnitou barokní fasádu kostelu svatého Havla, ale největší dojem na mě udělalo průčelí kostela svatého Mikuláše se sochami od jednoho z nejvýznamnější barokních sochařů v Čechách Matyáše Bernarda Brauna. Právě jim dalo netradiční zbarvení doslova jiný rozměr a podpořilo dramatičnost jejich výjevů.

Foto: Vito K

Před třemi lety jsem měl možnost vyfotit červeně nasvícenou barokní fasádu kostela svatého Havla

Ať už jste věřící, nebo ne, tak se určitě vyplatí akci navštívit a případně podpořit. Je důležité si připomenout, jaké máme štěstí, že žijeme v dnešní době a ve svobodné zemi. Michael Pelíšek z Federace židovských obcích v pozvánce na letošní připomínku pronásledovaných prohlásil, že by byl nejraději, aby se Červená středa vůbec nemusela pořádat, což vzhledem k závažné situaci v Africe není možné. Jen pro představu ve 23 ze 54 zemí dle údajů nadace Církev v nouzi se zde lidé setkávají s každodenním pronásledováním, a to jen kvůli své křesťanské víře.

Dle slov biskupa Stanislava Přibyla je význam a podpora této iniciativy možností, jak společnosti splácet dluh za nezasloužený dar svobody, jehož se nám dostalo. Oba se shodně s teologem Petrem Janem Vinšem shodují, že je potřeba o bezpráví ve světě ohledně víry mluvit a upozorňovat na něj. Z jeho vyjádření jde o závazek všech lidí, abychom nezapomínali na velké štěstí, jež máme a které stovkám miliónů lidí nebylo dáno do vínku. Přeci jen je pravdou, že my jakožto občané České republiky máme právo být i bez náboženského vyznání, což dodnes bohužel není v mnohých koutech světa pravidlem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz