Článek
Není náhodou, že období druhohor přezdíváme „éra plazů“. V této době existovali nejen extrémně úspěšní, početní a rozmanití (neptačí) dinosauři, ale také aktivně létající ptakoještěři, mořští plesiosauři, ichtyosauři a mosasauři a v neposlední řadě i nepřeberné množství želv, ještěrů a zejména pak krokodýlovitých plazů. Stejně jako u ostatních jmenovaných, také v případě krokodýlů a jejich vývojových příbuzných se vyskytly gigantické formy, mnohem větší, než jsou jejich dnešní evoluční „bratránkové“. Mezi ně patřil i krokodýlovitý plaz druhu Sarcosuchus imperator, žijící na severu Afriky v době před 133 až 112 miliony let, dále jeho o trochu mladší příbuzný druhu Aegisuchus witmeri a konečně i mnohem mladší gigantický miocenní kajman druhu Purussaurus brasiliensis.[1] Všichni tito plazi nejspíš překonávali délku 10 metrů a byli tak výrazně větší a mohutnější než všichni současní krokodýli.[2]
Co ale víme o možná nejslavnějším pravěkém krokodýlovi, zástupci aligatoroidních krokodýlovitých plazů jménem Deinosuchus? Tento plazí obr byl bazálním (vývojově primitivním) zástupcem nadčeledi Alligatoroidea a byl tedy vzdáleným příbuzným dnešních aligátorů a kajmanů. Žil v období geologického věku kampán, asi před 82 až 73 miliony let, zejména na území západu Severní Ameriky (tehdejší Laramidie).[3] Jednalo se však o zeměpisně velmi rozšířený rod, jehož fosilie známe celkem z deseti amerických států, včetně Montany, Texasu a mnoha států na východním pobřeží. Zkamenělé pozůstatky deinosuchů byly objeveny také na území Mexika a východní části Spojených států amerických, vyskytovali se tedy nepochybně na obou protilehlých pobřežích Velkého vnitrozemského moře, které v tehdejší době rozdělovalo velkou část severoamerického kontinentu.[4] Dosavadní objevy a výzkumy naznačují, že největších rozměrů dosáhli zástupci západní populace deinosuchů, populace na východním pobřeží byly zase mnohem početnější.
Není jisté, zda se jedná o odlišné druhy rodu Deinosuchus, dnes jsou totiž rozlišovány hned čtyři pravděpodobně validní (vědecky platné) druhy: typový D. hatcheri (popsán 1909)[5], dále D. rugosus (popsán původně jako Polyptychodon roku 1858)[6], D. riograndensis (popsán původně jako Phobosuchus roku 1954)[7] a konečně i D. schwimmeri (popsán roku 2020)[8]. Obří krokodýlovitý plaz se patrně živil především vodními obratlovci, od ryb až po obří mořské želvy a plesiosaury.[9] Ve sladkovodním prostředí pak mohl být také oportunistickým lovcem velké suchozemské kořisti, jakou byli například i tehdejší dinosauři.[10] Ve svých ekosystémech byl často větším dravcem, než tamní teropodní dinosauři, a mohl tak představovat dominantního predátora v celém ekosystému.[11] Ostatně odhady síly jeho čelistního stisku, které se pohybují od 18 000 až po téměř 103 000 newtonů, z něj činí skutečnou mašinu na zabíjení drtivým stiskem.[12] Pokud by platil nejvyšší odhad, pak by deinosuchus disponoval nejsilnějším stiskem čelistí mezi všemi známými suchozemskými tvory (a předčil by i slavného tyranosaura) a už tak drtivou sílu stisku dnešního krokodýla mořského by překonával asi šestinásobně![13]
Deinosuchové mohli číhat na kořist celkově ponoření ve vodním sloupci, přičemž nad hladinu vyčníval jej jejich výrazně vypouklý a zakulacený konec čenichu s nozdrami a případně pak i očnice. Hřbet pokrývala série velkých zaoblených osteodermů – kostěných destiček v kůži, chránících je při útocích na velká a nebezpečná zvířata, která se nejspíš přicházela napít k řece nebo jezeru, v němž číhali.[14] Zuby deinosucha až o velikosti „banánů“ (jak uvádějí často média) byly mohutné a některé vykazovaly stavbu vhodnou pro drcení, spíše než kousání a trhání. Není jisté, jak dlouho deinosuchus žil, histologické výzkumy jeho kostí ale naznačují, že plné pohlavní dospělosti dosahoval až zhruba po 35 letech a mohl se dožívat i výrazně přes 50 let.[15] A jaké velikosti tedy tento krokodýlí gigant dorůstal? V roce 1954 bylo odhadnuto, že původce 1,5 metru dlouhé lebky a údajné 1,8 metru dlouhé spodní čelisti měřil na základě porovnání tělesných proporcí s recentním krokodýlem kubánským celých 15 metrů!
Tento fantasticky vyhlížející údaj byl nicméně později výrazně snížen, protože s objevem kompletnějších koster se ukázalo, že tělo deinosucha nebylo tak protáhlé, jak se paleontologové Edwin H. Colbert a Roland T. Bird v 50. letech domnívali. Jejich kolegové Gregory M. Erickson a Christopher A. Brochu v roce 1999 odhadli délku dospělého deinosucha na realističtější rozpětí 8 až 10 metrů a jeho hmotnost na úctyhodných 2,5 až 5 tun[16] (pro srovnání lze uvést, že největší dosud známý exemplář krokodýla mořského – největšího dnes žijícího plaza – měřil na délku asi 6,3 metru a vážil 1,3 tuny)[17]. S ještě vyšším údajem 12 metrů délky a fantastickou hmotností 8,5 tuny přišel v roce 2002 paleontolog David R. Schwimmer, který o deinosuchovi vydal obsáhlou knižní publikaci. Schwimmer uvádí, že zatímco běžně velké exempláře druhu D. rugosus mají lebku dlouhou přibližně rovný 1 metr a jejich délka dosahovala asi 8 metrů a hmotnost 2,3 tuny, jedna lebka z Texasu dlouhá 1,31 metru patřila jedinci o celkové délce 9,8 metru.[18]
Ještě větší lebka patřila obřímu jedinci druhu D. riograndensis a byla popsána roku 2005. Fosilie má podobu fragmentu dolní čelisti a celková délka lebky je odhadována na 147,5 cm. Délka těla původce této fosilie byla na základě porovnání s tělesnými proporcemi aligátora severoamerického odhadnuta na 10,6 metru, což je zhruba o 70 % vyšší údaj než u největšího dosud známého a změřeného jedince krokodýla mořského.[19] Ani tak ovšem nemusel být Deinosuchus největším krokodýlovitým plazem v dějinách života na Zemi – rody jako Purussaurus, Sarcosuchus nebo Rhamphosuchus mohly přinejmenším svojí délkou tohoto obra překonávat.[20] I v posledních letech přicházejí zajímavé nové objevy a o obřím deinosuchovi se tak dozvídáme stále nové informace. Například se zdá, že jeho přímí vývojoví předkové mohli žít na území dnešní Britské Kolumbie v Kanadě.[21] Vědci také objevili vzácné fosilie malého mláděte deinosucha, dlouhého jen kolem 1 metru.[22] Co asi o tomto pravěkém „aligátořím“ obrovi s ocelovým stiskem čelistí zjistíme příště?
---------
Odkazy:
---------
[1] Paiva, A. L. S.; et al. (2022). Body size estimation of Caimaninae specimens from the miocene of South America. Journal of South American Earth Sciences. 118: 103970.
[2] O’Brien, H. D.; et al. (2019). Crocodylian Head Width Allometry and Phylogenetic Prediction of Body Size in Extinct Crocodyliforms. Integrative Organismal Biology. 1 (1): obz006.
[3] Foster, J. R.; Hunt-Foster, R. K. (2015). First report of a giant neosuchian (Crocodyliformes) in the Williams Fork Formation (Upper Cretaceous: Campanian) of Colorado. Cretaceous Research. 55: 66–73.
[4] Anglen, J. J.; Lehman, T. M. (2000). Habitat of the giant crocodilian Deinosuchus, Aguja Formation (Upper Cretaceous), Big Bend National Park, Texas. Journal of Vertebrate Paleontology. 20 (Supplement to 3): 26A.
[5] Holland, W. J. (1909). Deinosuchus hatcheri, a new genus and species of crocodile from the Judith River beds of Montana. Annals of the Carnegie Museum. 6: 281–294.
[6] Emmons, E. (1858). Report of the North Carolina Geological Survey. Henry D. Turner. (str. 219–22).
[7] Colbert, E. H.; Bird, R. T. (1954). A gigantic crocodile from the Upper Cretaceous beds of Texas. American Museum Novitates. (1688): 1–22.
[8] Cossette, A. P.; Brochu, C. A. (2020). A systematic review of the giant alligatoroid Deinosuchus from the Campanian of North America and its implications for the relationships at the root of Crocodylia. Journal of Vertebrate Paleontology. 40 (1): e1767638.
[9] Schwimmer, D. R.; Williams, G. D. (1996). New specimens of Deinosuchus rugosus, and further evidence of chelonivory by Late Cretaceous eusuchian crocodiles. Journal of Vertebrate Paleontology. 16 (Supplement to 3): 64.
[10] Brochu, C. A. (2003). King of the Crocodylians: The Paleobiology of Deinosuchus. PALAIOS. 18 (1): 79–82.
[11] Mohler, B. F; McDonald, A. T.; Wolfe, D. G. (2021). First remains of the enormous alligatoroid Deinosuchus from the Upper Cretaceous Menefee Formation, New Mexico. PeerJ. 9: e11302.
[12] Erickson, G. M.; et al. (2012). Insights into the Ecology and Evolutionary Success of Crocodilians Revealed through Bite-Force and Tooth-Pressure Experimentation. PLOS ONE. 7 (3): e31781.
[13] Schwimmer, D. R. (2002). The Life and Times of a Giant Crocodylian. King of the Crocodylians: The Paleobiology of Deinosuchus. Indiana University Press (str. 1–16).
[14] Blanco, R. E.; Jones, W. W.; Villamil, J. N. (2014). The ‚death roll‘ of giant fossil crocodyliforms (Crocodylomorpha: Neosuchia): Allometric and skull strength analysis. Historical Biology. 27 (5): 514–524.
[15] Schwimmer, D. R. (2002). The Size of Deinosuchus. King of the Crocodylians: The Paleobiology of Deinosuchus. Indiana University Press (str. 42–63).
[16] Erickson, G. M.; Brochu, C. A. (1999). How the ‚terror crocodile‘ grew so big. Nature. 398 (6724): 205–206.
[17] Britton, A. R. C.; Whitaker, R.; Whitaker, N. (2012). Here be a Dragon: Exceptional Size in Saltwater Crocodile (Crocodylus porosus) from the Philippines. Herpetological Review. 43 (4): 541–546.
[18] Schwimmer, D. R. (2002). The Size of Deinosuchus. King of the Crocodylians: The Paleobiology of Deinosuchus. Indiana University Press (str. 42–63).
[19] Farlow, J. O.; et al. (2005). Femoral dimensions and body size of Alligator mississippiensis: estimating the size of extinct mesoeucrocodylians. Journal of Vertebrate Paleontology. 25 (2): 354–369.
[20] Brochu, C. A. (1999). Phylogenetics, Taxonomy, and Historical Biogeography of Alligatoroidea. Society of Vertebrate Paleontology Memoir. 6: 9–100.
[21] Plint, A. G.; Helm, C. W.; Lockley, M. G. (2022). Crocodylian and dinosaur trace fossil assemblages from crevasse splay/levee and floodplain lake environments: middle Cenomanian Dunvegan Formation, northeast British Columbia, Canada. Historical Biology. 35 (3): 403–429.
[22] Brownstein, C. D. (2019). First Record of a Small Juvenile Giant Crocodyliform and its Ontogenetic and Biogeographic Implications. Bulletin of the Peabody Museum of Natural History. 60 (1): 81-90.
---------