Hlavní obsah
Cestování

Bývalý lom Seč v Moravském krasu je přirovnáván k Duhovým horám na Islandu

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Vratislav Konečný

Opuštěný lom Seč působí jako oáza klidu, je častým místem výletů, lehce přístupný, odtěžené svahy hrají barvami, ideální místo pro klidné spočinutí třeba s knihou na břehu jezírka.

Rudice jsou prezentovány je geografický střed Moravského krasu, taháky jsou větrný mlýn holandského typu, nedaleké skály Kolíbky a Rudické propadání - vstup do krasového podzemí. Také lom Seč.

Článek
Foto: Vratislav Konečný

Informační tabule u příchodu k lomu Seč

K lomu vede z obce zelená turistická značka, takže bloudit nebudete. U odbočky z asfaltky stojí informační tabule s fotografiemi fauny a flory, které se tu vyskytují. Po obejití závory bránící vjezdu vozidel, opravdu tu nemají co dělat a s textem o chování se a pohybu v lokalitě se otevírá skrz borovicové větve letmý pohled na cíl cesty. Seč je připodobňována k Duhovým horám na jihu Islandu. To nemohu posoudit, tam jsem nikdy nebyl, ale připomíná mi těžaři pyritu opuštěná Kolorowe jeziorka/Barevná jezírka ležící nedaleko polské Kamenné Hory.

Foto: Vratislav Konečný

Lomové jezírko je zbarvené kaolínem do mléčna.

Tam je to moc hezké, ale také je to velká komerce se značným počtem návštěvníků. Nechybějí restaurace, ubytování.

Seč je komorní, zatím, doufám, že to tak zůstane. Pár set metrů se projdete lesem po kraji a zjeví se cesta vedoucí na dno. Sestoupíte podél suchého úzkého koryta, kudy se podle celkem hlubokého a klikatého zářezu při deštích valí voda k jezírku.

Písková paleta barev

Okolní stěny hrají mnoha barvami, převažuje bílá prostoupená rezatou. Zbarvení je způsobeno kaolínem, těžily se písky pro sklářské a slévárenské účely. Velké slévárny litiny jsou v Blansku.

Foto: Vratislav Konečný

Písečný obrazec na dně lomu.

Patrový lom má rozměry asi 350 krát 200 krát 50 metrů, dole je to samozřejmě užší, přibližně 200 krát 100 metrů. Těžba skončila v roce 1993, takže před 30 lety. Krom velkého jezírka je tu další, mnohem menší, na jehož hladině se odráží okolní les a svahy.

Foto: Vratislav Konečný

Barevné svahy

Geologické informace říkají, že se tu odkryly sedimenty jurského až spodnokřídového stáří. Označení mají rudické vrstvy, v nichž se střídají kaolinické jíly, písky, sprašové hlíny a pískovce. Na exkurze sem jezdí geologové, ti jsou z toho geonadšení, pro mne je to vizuální nádhera.

Foto: Vratislav Konečný

Menší jezírko, břehy se zrcadlí na hladině.

Ochranáři z Moravského krasu lokalitu zpřístupnili, nesmí se tu ani bivakovat, rozdělávat ohně, těžba nerost, zákaz vjezdu mimo aut mají i cyklisté. Rovněž je zakázáno lézt na kraje svahů nebo do nich kopat či rýt. Ale plácnout sebou do písku a koukat na mraky plynoucí po obloze se velmi doporučuje. Rovněž svlažení ve vodě se nezapovídá, alespoň jsem to nezaznamenal.

Foto: Vratislav Konečný

Jedno z Barevných jezírek v Polsku.

Takže dívat se, posedět poležet, pookřát a zase zpět do přítomnosti. Z Rudice se dostanete k jeskyním Moravského krasu, na Macochu nebo třeba k nádhernému poutnímu místu Křtiny.

Obec má na svých webových stránkách o lomu značně staré informace.

Občerstvení v obci, restaurace a prodejny Coop, dále restaurace ve Křtinách.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz