Hlavní obsah
Cestování

Čedičové varhany Zlatého vrchu velikostí předčí ikonickou Panskou skálu

Foto: Vratislav Konečný

Národní přírodní památka Zlatý vrch

Bývaly to normální kopce,. jejich krása se objevila, až když se o horninu začal zajímat člověk.

Článek

Pohádkově působí Panská skála, čedičový útvar u Kamenického Šenova. Také si ji nejednou vybrali filmaři, populární se stala hlavně díky filmu Pyšná princezna, kdy se v ní schovávali princezna Krasomila a král Miroslav.

Mnohem méně známý je nepříliš vzdálený Zlatý vrch, dvaapůlkrát vyšší čedičová kupa za vsí Líska severovýchodně od České Kamenice. Vrch znají hlavně obdivovatelé neobvyklých geologických útvarů, ale i zdatnější turisté, kteří k bývalému lomu na úbočí kopce přece jen musejí absolvovat delší cestu, než je ta pohodlná z parkoviště u Panské skály.

Tady se parkuje u odbočky z lesní silničky vzdálené od lomu asi půl kilometru. Po mírném stoupání lesem kolem zbytků těžebního zařízení se octnete na dně lomu, jehož území o rozloze 3,6 hektaru bylo prohlášeno národní přírodní památkou.

Foto: Vratislav Konečný

Sloupy mají výšku až třicet metrů


Skála se lámala i pro nizozemské vlnolamy

Zdejší sloupce olivinického čediče posloužily i na stavbu mořských hrází v Nizozemí, ale tam se vozilo i z Panské skály. Je to ale na bázi údajně, není to zdokumentováno.

Teprve na dně lomu uvidíte tu 30metrovou nádheru, kdy ve středu stěny jsou sloupce, které vznikly pomalým ochlazováním magmatu, svislé, směrem k okrajům se sklon zmenšuje až do vodorovné polohy. Porostem jsou tu staré buky, les je poměrně řídký.

Na dně lomu uvidíte častý nešvar v naší přírodě, množství kamenných mužíků.

Nedaleko od Zlatého vrchu je další lom na vrchu Stříbrný.

Z jeho horního okraje je hezký výhled, ale nevede sem žádná značená cesta. Nahoře musíte dávat pozor, prostor není nikterak zabezpečený.

Foto: Vratislav Konečný

Na dně lomu stavějí někteří návštěvníci „kamenné mužíky“, ti se ale nepatří

Těžilo se, i když bylo území chráněno

V lomech se začalo těžit v roce 1870, konec lámání nastal v roce 1940. To byly prohlášeny za chráněné podle tehdejších zákonů říšskoněmeckého zákona na ochranu přírody.

To netrvalo dlouho, před koncem války se těžba znovu obnovila. V roce 1964 bylo území vyhlášeno Přírodním chráněným výtvorem, ale vše se dá obejít, lámalo se, jak to jen šlo. Těžba skončila definitivně v roce 1973, lom na Stříbrném pokračoval ještě pár let. Odtěžily se všechny dlouhé sloupy, zůstaly krátké nepravidelné zbytky.

Kolem Zlatého vrchu prochází naučná stezka Okolo Studence, je dlouhá 22 kilometrů, lom má číslo zastávky 14.

Foto: Vratislav Konečný

Nejznámějším čedičovým útvarem je Panská skála

Kolem Panské skály je nyní živo, i mediálně, na pozemku za ní má vyrůst velký market, protože si místní stěžují, že nemají v dosahu obchod a pro vše potřebné musejí buď do Nového Boru, nebo do České Kamenice.

Zdroje: /cs.wikipedia.org/wiki/Zlatý_vrch

Špalíček výletů – Příroda, Soukup a David, Praha 2021

cnn.iprima.cz/planovany-supermarket-u-panske-skaly-budi-emoce-mistni-se-boji-zkazeni-ikonickeho-vyhledu

Vlastní text

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz