Hlavní obsah
Cestování

Český hrad Petrohrad rozhrabali zběsilí hledači pokladů

Foto: Vratislav Konečný

Kaple Všech svatých nad obcí Petrohrad je sice ze silnice vidět, ale zajížďku si sem udělá málokdo.

Jsou místa, která jen zaregistrujeme a mineme. Pokud si vzpomeneme, i něco si o nich vyhledáme. Mezi zahlédnuté z aut a autobusu patří i Petrohrad na Lounsku.

Článek

Asi na 80. kilometru silnicodálnice z Prahy do Karlových Varů se ocitnete na kraji obce slavného jména Petrohrad. S ruským Sankt Pětěrburgem nemá nic společného, přesto je turisticky zajímavá.

V zimním období vykukuje na kopci nad vsí silueta kaple Všech svatých, k níž pozvolna stoupá asfaltka, nyní ještě pokrytá sněhem se 17 kamennými stélami.

Foto: Vratislav Konečný

Cestou českých svatých

Na těch jsou připevněné keramické reliéfy s českými svatými. Jedná se o dílo petrohradského občana Petra Kunce, který s podporou obce a Psychiatrické léčebny Petrohrad, ta je neoficiální východiskem na Vrch Všech svatých, kde nechal jako poděkování za záchranu života vystavět mohutnou kruhovou kapli majitel panství kníže Černín.

Foto: Vratislav Konečný

Stély s keramickými reliéfy

Honosný černínský park se zámkem je nepřístupný. Slouží léčebným účelům a je oplocen.

Sedmnáct zastavení zimy

Cesta kolem 17 zastavení, některá jména svatých mi nic neříkají, končí ve sedýlku, kde je na stromě upevněn turistický rozcestník. Dozvídám se, že vůkol se rozprostírá Park Petra Bezruče, což je trochu podivné, netuším, jak se slezský bard po válce zapsal do dějin regionu, ale údolí nesoucí jeho jméno znám i z Krušek.

Foto: Vratislav Konečný

Svatý Prokop

Uprchlí milenci

Od rozcestí, kterému vévodí po levé straně statek s chovem světlých krav, stoupá ještě zasněžená stezka zvolna ke kapli. Na vrcholu kopce se nacházel rozlehlý hrad, dodnes je viditelné předhradí, a kusy hradeb.

Foto: Vratislav Konečný

Krávy pod kaplí

U kaple stojí velký infopanel s historií a místními legendami. Jedna, často omletá, říká, že na kopec utekli milenci před rozzuřeným nevěstiným otcem a postavili si tu hrad…

Historicky správnější bude, že stavitelem byl po roce 1358 asi Petr z Janovic, po němž dostala stavba jméno.

Někde se uvádí též Petršpurk. Petrovi potomci tu žili do roku 1438, kdy panství prodali Gutštejnům.

Foto: Vratislav Konečný

U kaple Všech svatých

Když tento rod po meči vymřel, přešel v ženské linii sňatkem Zikuny z Gutštejna s Jaroslavem Libštejnským na Libštejnské z Kolowrat. Ti začali stavět ve vsi zámek, později přestavěný Černíny.

Foto: Vratislav Konečný

Petrohrad

Asi vyhořel

Hrad na kopci po nějaké době zřejmě vyhořel, není to dokázáno, ale v roce 1559 se uvádí jako pustý.

Kaple je vyzdobena, v sezóně přístupná a z jejího ochozu je hezký půlkruhový výhled.

Foto: Vratislav Konečný

Novodobá ruina

Od kaple se dá vystoupat k umělé zřícenině, kterou postavili Černínové. Ti v podhradí přestavěli po roce 1620 Libštejnským zkonfiskovaný zámek, ten vlastnili tři a čtvrt století.

Jan Humprecht Černín nechal vestavět do rozsáhlých rozvalin kapli.

Foto: Vratislav Konečný

Info u kaple

Milovali luxus

Černínové z Chudenic byli velmi významný šlechtický rod, většina příslušníků se etablovala jako diplomaté ve službách panovnického domu. Humprecht si oblíbil luxusní život bohaté šlechty a doma i v cizině si žil na vysoké noze. Byl dvorním vyslancem v Itálii, kde se zamiloval do monumentální architektury, část majetku utratil za obří palác na Hradčanech, stavba trvala tři desetiletí. Pompézní je i zámek Humprecht, velkorysá je stavba zámku v Petrohradu.

Poooklad!

Pro potěchu si Humprecht nechal zbudovat v areálu rozlehlého hradu romantickou zříceninu, takové stavby byly v módě.

Po roce 1846 se černínská vrchnost nechala zlákat pověstí o pokladech ukrytých ve zříceninách a najatí kopáči začali vrch překopávat, vydatně jim pomohli i soukromí hledači. Samozřejmě se nic nenašlo, jen vše zničili. Zachovala se jen spodní část válcovitého bergfritu, pozůstatky věže nad vstupní branou a pár zbytků zdí mezi skalními bloky.

Foto: Vratislav Konečný

Selský dub

Obří Selský dub

Abychom se nevraceli stejnou stezkou, využijeme červenou značku ukazující cestu kolem obřích skal, které tu leží jakoby poházeny mezi starými stromy. První zastavení je asi po šesti stech metrech, mezi balvany je průchozí otvor Dračí sluje. Dál pokračuje cesta k monumentálnímu asi 900 let starému obřímu Selskému dubu. Obvod má asi 920 centimetrů. U něj stojí odpočinkový altán, na kmeni dubiska jsou stopy po požáru, který se tu nějaký… snažil založit. Strom stojí na kraji zámeckého parku, asfaltka vede vlevo do Stebna, na druhou stranu zpět do vsi. Mineme hřbitov, dvě malé církevní stavby a docházíme k výchozímu bodu pod zámkem.

Foto: Vratislav Konečný

Petrohradský zámek - léčebna

Trasa je dlouhá asi 2,5 kilometru, převýšení je asi 100 metrů.

David a Soukup. Hrady bez ohrady, Praha, 2021

Infopanely,

Čas hradů v Čechách, díl 1. Horizont Praha,1994

Vlastní text

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz