Článek
Nedají se přehlédnout, lahodí oku, pohladí po duši. Samozřejmě ty udržované. Na chebském náměstí krále Jiřího z Poděbrad, kde tvoří pověstný Špalíček, na návsi v Novém Drahově nedaleko přírodní rezervace SOOS, jako uzavřený statek a muzeum v Doubravě, v Tuřanech či jako roztroušená stavení v Salajně. Najdete je v Čechách na mnoha místech, ty chebské jsou jedny z nejkrásnějších. Nemusíte souhlasit, každý máme své oblíbence.
Kamenné domy byly drahé, dřevo bylo dostupným a levnějším materiálem. Z jednoduchých chalup vznikly výstavné usedlosti, statky, které ukazovaly vnějším zdobením svou bohatost.

Chebský Špalíček
Hrázdění, jak se tento typ architektury nazývá, je nejen pěkné na pohled, ale spojením dřeva s hlínou, či cihlou nebo kamenem se z něho stal pevný, a přitom vzdušný materiál. V zimě poskytoval dostatek tepla, v létě příjemný chlad.
Přeneseno z Bavor
V Ašském výběžku, kde Cheb leží, převažovala německá populace už řadu století, kolonisté odtud vytlačili Slovany. Hrázděné domy se začaly objevoval původně v Dolním Bavorsku někdy v 15. století, pro svou účelnost, ale i zdobnost se rozšířily i na naše území. (Hrázděné domy ale stojí i v například v Anglii nebo v Nizozemí).

Nový Drahov
Na německé straně najdeme množství hrázděných domů v Zemském_okrese_Tirschenreuth, ten navazuje na české území.
Hrázdění se s výjimkou stodol a kůlen nikdy nepoužívalo ke stavbě přízemních částí budov, ale jen v patrech a ve štítech. Do rámové kostry tvořené svislými trámy a zpevněné šikmými vzpěrami s vodorovným pažděním se dávala tyčovina, výplet, kameny, později cihly. Na závěr se vše omazalo hlínou nebo se omítly. Dřevo se natíralo na modro, hnědo, černo nebo vínově rudou barvou.
Průčelí mívá bohatý diamantový vzor, v Německu je celá stavba hrázděná, chebská stavení jsou plně roubená.

Rustlerův statek v Doubravě
Tři okna minimum
Pokud se vrátíme k chebskému Špalíčku, jedenácti kupeckým domům, které jsou rozdělené Kramářskou uličkou, jde o mimořádný architektonický počin, který ale byl vázán zásadami městského práva. Cheb neboli Egger měl mimořádně strategickou úlohu na Via regia, Královské cestě vedoucí do Norimberku. Proto musely mít domy na rynku minimálně tři okna vedle sebe, aby se poukázalo na movitost obce.
Známé jsou i velké hrázděné kostely, například kostely míru v Polsku. U Chebu stojí i hrázděný hrad Seeberg.

statek v Doubravě
cs.wikipedia.org/wiki/Chebský_hrázděný_dům
Vlastní text