Článek
Letošní výstava dýní v trojské Botanické zahradě se nese ve znamení mexické slavnosti svátku zemřelých Día de los Muertos. Je to veselá obdoba našich Dušiček, které jsou hodně pietní, nostalgické, trochu ponuré, k tomu patří i dušičkové počasí, to na barevné náladě moc nepřidá.
Minulý rok byl zaměřen na asijskou výzdobu, hlavně samurajsko-gejšovské tradice. Letos se v Troji představuje nejvýznačnější mexický svátek Den mrtvých. Ten se slaví tři dny, začíná 31. října a končí 2. listopadem. Tehdy začínají naše Dušičky.
S mrtvými vesele
Na rozdíl od evropské kultury Mexičané mrtvé také uctívají, ale netruchlí pro ně. Neprolévají slzy, ale tančí, veselí se, je to kostýmní oslava, kde hlavním symbolem je lebka a kosti. Všude pobíhají rozchechtaná, veselící se strašidla, v jejich čele jde smrtka oblečená do dlouhých šatů a s kloboukem La Calavera Catrina.
Slavnosti mrtvých mají tradici v pohanských dobách, to se slavilo v létě, protože smrt si také zaslouží oslavu. Když přišli katoličtí kolonizátoři, vše se přesunulo na období, kdy se v Evropě slavily Dušičky.
K tanci a veselení patří i jídlo. Že je v Mexiku pořádně pálivé, netřeba připomínat. Velmi důležitým pokrmem je pan del muertos -umrlčí chleba.
Jde o bochník z kynutého těsta, obalený cukrem a ozdobený hnáty a lebkou z téhož těsta.
Příbuzní se scházejí u hrobů svých zemřelých, hraje se na kytary, vyprávějí se veselé historky a vtipy, aby se mrtví mohli také veselit.
Hroby zdobí oltář, ofrenda, na kterém jsou fotky zesnulých, jejich oblíbené jídlo, a předměty, které jim patřily. Na oltáři jsou čtyři prvky představující Zemi, (obvykle kytky nebo jídlo), vítr (transparenty z papíru), svíčky znázorňují oheň a také je tu voda.
Tisíce dýní
To sice v Botanické nenabízejí, ale v průběhu procházky, nejlepší je to vzít od Horního vchodu z bohnické strany a přes expozici sukulentů a les dolů, uvidíte tisícovky dýní v různých variacích a kreacích.
Dýňové řady se táhnou podél stezek, další jsou srovnány do kup, hromad, pyramid. Některé vytvářejí kostrové skulptury, nazvané například Veselá rakev, Mrtvá nevěsta, Dýňový kříž, Mexické tanečnice Isabela a Carmen, Dýňová monstra Dino a Carlos.
Najdete tu dřevěné police s dýněmi a jejich názvy (jeden exponát již někdo ukradl)…
Ve spodní části, kde je občerstvení, najdete několik atrakcí pro děti. Třeba dřevěný kolotoč, pouštění kuličky žlábkem a další.
Příprava na Halloween
Občerstvení nabízí některé dýňové produkty, jinak se jedou klasické klobásy a masné výrobky jako všude jinde.
Děti z rodičů vytáhnou bankovky naléháním, že se bez pomalovaného obličeje neobejdou. Malířky jsou zručné, děti na chvíli spokojené, a to je hlavní.
V areálu bylo poměrně plno, mateřština ne všude převažovala.
Jsou tu i workshopy, dlabání dýní. Vše se připravuje na 31. října, kdy tu zavládne Halloween a večer rozzáří lampionový průvod. Výstava trvá do 2. listopadu.
Klára byla štědrá
Na vinici svaté Kláry, která je součástí botanického areálu, se urodil výborný mok. U vinárenského stolku s výhledem na Prahu se krásně sedělo a růžová polosuchá Klára v čísi házela krásnou jiskru.
Dýňová slavnost vznikla za podpory studentů ČZA.
Webové stránky Botanické zahrady v Praze
profiprekladatel.cz/cs/magazin/veci-ktere-pravdepodobne-nevite-o-dia-de-los-muertos:1810/