Hlavní obsah
Cestování

Husité ukončili existenci Hřídelíku, hradu používaného jako vězení kněží

Foto: Vratislav Konečný

Na tomto pískovcovém bloku stával Hřídelík, jehož podobu neznáme

Hřídelík patřil mezi skalní hrady, kdy byly využívány prostory v maximální míře.

Článek

Téměř lenošivá je procházka z mírného kopečka ve vsi Blíževedly k velkému pískovcovému suku, kterému se říká Hřídelík. Tímto jménem se označovala ve středověku obdobná skaliska.

A čímže je ten obrbalvan, již zdáli viditelně děravý, pozoruhodný? Krátce tu stával hrádek patřící církvi, ta tu ke konci jeho krátké existence zřídila vězení pro neposlušné kněze.

Foto: Vratislav Konečný

Jádro hrádku stálo na velkém pískovcovém suku

Hrádek založili někdy ve druhé polovině 13. století. V roce 1375 ho připojili k nedalekému Helfenburku, to už byla pořádná arcibiskupská pevnost, tím pozbyl na významu. Právě tehdy sem převezli některé hříšníky v kněžském rouchu. Počet ani délka vězení nejsou známy, odsouzeni měli být soudem pražské arcidiecéze.

Foto: Vratislav Konečný

Skála je děravá jako ementál

Zpustl a zanikl

Vzhledem k rozměru hrádku to byl dost podivný karcer, mohli je přece „ubytovat“ jinde. Pokud je v roce 1395 je uváděn jako pustý, je s podivem, koho odtud vypráskali husité, když v historických pramenech nacházíme, že zanikl v době husitských válek. Ale země byla po smrti Václava IV. bez panovníka, kradlo se, loupilo a zabíjelo ve velkém, možná tu sídlila nějaká loupeživá tlupa.

Foto: Vratislav Konečný

Po hrádku nezůstalo moc stop

Nepomohl ani letohrádek

Areál byl staletí pustý, ale ve 30. letech 19. století se ho pokusil oživit litoměřický arcibiskup Augustin Hille stavbou malého cihlového letohrádku. Z toho se stala po čase výletní restaurace. Neměla ale dlouhé trvání, za pár desítek let zanikla.

Foto: Vratislav Konečný

Průlez na vrchol

Velmi stísněné prostory

Jádro hradu stálo na centrálním bloku, ten byl na jihu a východě chráněn parkánem, to odkryl archeologický průzkum. Asi tu stála palisáda. Z jihu je do skály vysekána 18metrová dlouhá lomená podzemní schodišťová chodba. Plošina má rozměry 17 krát 27 metrů, lemují ji pozůstatky okružní hradby, místy má tloušťku až dva metry. V létě se tu po kamenech prohánějí ještěrky.

Mezi velkým sukem a předsunutou baštou na menším kameni byl příkop, přes něj vedl padací most. Kolem stálo několik hospodářských budov a snad i větrný mlýn. Nejhezčí je tu na jaře, když se začíná příroda zelenat.

Foto: Vratislav Konečný

Předhradí

Každopádně místo stojí za procházku, u děravých skal se dobře odpočívá.

Foto: Vratislav Konečný

Tady cosi stávalo. Ale co to bylo?

S Ronovem na dohled

Z Blíževedel je to již jen kousek na dominantu kraje kopec Ronov, se stejnojmenným hradem. Tam se připravte na celkem dlouhý výstup, cesta na vrchol vede obtáčí čedičový vrch (552 m). Ale ten výhled stojí za to. Zkrátka panoramata jako z filmu.

Foto: Vratislav Konečný

Barokní sloup v Blíževedlech

David a Soukup: Hrady bez ohrady, Praha 2021

cs.wikipedia.org/wiki/Hřídelík

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz