Hlavní obsah
Cestování

Majitelé Ostrého tak dlouho škodili sousedům, až jim Lužičané vypálili hrad

Foto: Vratislav Konečný

Ruina Ostrého z obce Františkov nad Ploučnicí

Hrad Ostrý měl střežit obchodní stezku z Lužice do nitra Čech. Jenže Vartenberkové tak dlouho škodili svým severním sousedům, až je jejich vojsko napadlo a vypálilo jejich základnu.

Článek

Jméno Ostrý nesou v Čechách dvě hradní ruiny. Jedna stojí nedaleko Milešovky, druhá, které se říká také Šarfenštejn, má blízko k městu Benešov nad Ploučnicí.

Ten první jsem zdolal minulý rok, dnes mě čeká druhý. Vystoupil jsem z vlaku ve Františkově nad Ploučnicí a vydal se obcí k čedičovému ostrohu, na němž jsou vidět zbytky hradní zdi. Osada vznikla v roce 1708, pozemky poskytl hrabě Josef František Thun, po něm dostala jméno.

Míjím honosnou vilu zvanou Zámeček, kterou si nechal postavit majitel zdejších textilek, poté opuštěnou továrnu Benar, neměla v asijské konkurenci šanci přežít, velký prostor je smutnou podívanou na zašlou slávu. Po mostě přes Ploučnici se dostávám pod mírný stoupák ke hradu.

Foto: Vratislav Konečný

vila Zámeček

Měl střežit obchodní stezku z Lužice

Po levici mám budovu továrny, podle názvu provozuje kovovýrobu, vyfotím starý vodojem a už se stezka lomí do kopce ke zřícenině. Nahoře jste při pomalejší chůzi asi za 8 minut. Pak narazíte na první kamenné pozůstatky byvšího hradu, který postoupil svému oblíbenci Janu z Michalovic roku 1283 Václav II. Prvotní stavba ale je připisována děčínským Markvarticům. Poprvé se připomíná v roce 1268.

Foto: Vratislav Konečný

Františkov nad Ploučnicí

Hrad byl kamenný s dřevěnými prvky, bergfrítového typu, zachovalo se jen torzo asi osm metrů vysoké válcové věže. Tloušťka zdi jsou asi tři metry a dovnitř se dá vlézt. Trochu to připomíná ten druhý Ostrý, ale z toho zbylo přece jen o pár šutrů více.

Tady se ještě můžete pokochat zbytky brány, části hradeb a studny. Ale výhled je odtud hezký, hlavně na opuštěné budovy Benaru.

Zlobili sousedy, ti je přišli vypálit

Markvartici hrad přepustili v letech 1278 až 1283 zemskému správci Otovi Braniborskému, pak přešel do držení pánů z Michalovic, Berků z Dubé a Vartenberků. Ti měli neustálé spory s dolnolužickým Šestiměstím, až se Lužičané naštvali a na podzim roku 1445 po čtyřdenním obléhání hrad dobyli a dřevěné části spálili.

Nic nepomohly ani tři příčné hluboké příkopy, které měly podporovat ze severu, ze strany, kde se dalo útočit, obranu.

Oprava nepomohla

Foto: Vratislav Konečný

Informace pod hradem

Šarfenštejn sice obnovili, ale jen jako sídlo purkrabího, čili správce regionu. Od roku 1515 je uváděn jako pustý. Sice v roce 1896 byla snaha o jeho zachování, ale restaurační práce pro nedostatek peněz brzy skončily.

Ruinu ale pravidelně upravují, náletové křoviny jsou vysekány, tráva posečená. Je tu i ohniště, třeba si tu něco opečete.

Foto: Vratislav Konečný

Reprodukce z infopanelu

Nešťastní manželé

Co by to bylo za hrad, kdyby se k němu nevázala nějaká pověst.

Na Ostrý utekl mladý šlechtický pár před dívčiným rozzlobeným otcem, který byl proti jejich lásce. Po dlouhé době, kdy hněv místo aby slábl narůstal, je dostihl a svého zetě zabil. Dcera otce proklela a vrhla se z ostré skály dolů.

Vrhat se tu nikdo nechodí, ale při neopatrném pohybu po kraji byste se zřítili do pořádné hloubky.

K Ostrému vede i druhá cesta. Od fotbalového hřiště na konci obce po zelené značce. Trasa není nijak náročná, dlouhá je asi kilometr a má minimální převýšení.

Foto: Vratislav Konečný

Příchod k ruině

Podle Ploučnice do Benešova

Po sestupu z hradního kopce jsem šel podle Ploučnice do Benešova. Příjemná asi dvouapůlkilometrová cesta s malým stoupáním vede kolem asi desetimetrového vodopádu, při nízkých teplotách ledopádu.

Foto: Vratislav Konečný

Zbytek věže

V Benešově jsou v sezoně otevřeny dva zámky _ Horní a Dolní, které nechali postavit ve stylu saské renesance Salhausenové z Míšeňska.

Foto: Vratislav Konečný

ruina Ostrého

V roce 1426 vypálili a z velké části vyvraždili obyvatelstvo husité. Město bylo po první světové válce připojeno k novému státu – Československu. Po mnichovské dohodě patřil Benešov v letech 1938 až 1945 do Sudetské župy Německé říše, spadal pod okres Tetschen-Bodenbach, který byl začleněn do vládního okresu Aussig/Ústí nad Labem. Obyvatelstvo bylo převážně německé, v roce 1945 vysídlené. Hřbitov je plný náhrobků s německými jmény.

Foto: Vratislav Konečný

Pohled na Františkov nad Ploučnicí, sláva textilek je nenávratně pryč

Ojedinělá socha

Zajímavostí Benešova je socha národního hrdiny Jana Švermy stojící v zatáčce u železničního mostu.

Foto: Vratislav Konečný

Švermova socha v Benešově nad Ploučnicí

Znázorňuje muže s puškou, předválečného novináře a komunistického politika Jana Švermu. Během 2. světové války uprchl do Moskvy, odkud byl vysazen v roce 1944 na Slovensku, aby se účastnil Slovenského národního povstání. Spolu s dalšími 83 muži zahynul ve sněhové bouři 10. listopadu na hoře Chabenec v Nízkých Tatrách.

Foto: Vratislav Konečný

Horní zámek v Benešově nad Ploučnicí

Zdroj

Soukup a David: Hrady bez ohrady, Praha 2021

Čas hradů v Čechách, díl 1. Praha 1996

benesovnpl.cz

cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Šverma

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz