Článek
Jako zjevení působí monumentální pseudorománský poutní kostel Panny Marie pomocnice křesťanů v Jiříkově-Filipově nedaleko Rumburka v severních Čechách.
Stavbě skutečně předcházelo zjevení, kdy se na smrt nemocné tkadleně Magdaléně Kadeové, která byla od svých 19 let po onemocnění zápalem plic, pohrudnice a mozkových blan deset let bezmocně upoutána na lůžko, ve snu zjevila Panna Marie.
Zbožná žena se stále modlila k Panence, když se jí 13. ledna 1866 ve 4 hodiny ráno světice zjevila. Stála u postele a řekla: „Mein Kind, von jetz an heilt´s!“ čili „Mé dítě, nyní se to již hojí!“
Samozřejmě PM mluvila německy, k „zázraku“ došlo na německé půdě, pacientka také byla Němka. Filipov se tenkráte jmenoval Filippsdorf. Kadeová se opravdu na druhý den uzdravila, chodila po vsi a vykládala o tom, co se jí přihodilo.
Vidina, nebo zázrak?
Zvěst o události se brzy donesla až na diecézi v Litoměřicích, pod kterou farnost ve Filipově patřila, a začalo se diskutovat o zázraku. V 19. století nebyl zaznamenán na našem území žádný „zázrak zjevení“. Jenže tvrzení Kadeové podpořilo další, téměř po roce přivezli na místo zjevení na žebřiňáku chromou Marii Langhasovou.
Po jaké době se uzdravila, jsem se nedozvěděl, ale odešla prý po svých. Kadeové dům odkoupila jiříkovská farnost a biskup dovolil světničku proměnit na kapli.
To se sem již začali sjíždět věřící a nemocní ze všech koutů monarchie. Kadeové domek vypadal jako ostatní ve vsi, žádné extra obydlí to nebylo. Církevní potentáti ho nechali zbořit a na jeho místě vznikla roku 1870 kaplička Uzdravení nemocných, tu vysvětili 13. ledna 1873.

Filipovská bazilika
Filipovské místo zázraků
Uzdravená Kadeová opět začala pracovat, to lidi utvrdilo, že její modlitby byly vyslyšeny a že Filipov je místem zázraků.
Záhy, v roce 1873, začali stavět podle plánů vídeňského architekta Hutzlera obří kostel před kterým stojím. Dovedla mě sem reportáž Toulavé kamery, která baziliku představila, takže i když jsem se dovnitř nedostal, viděl jsem, jaká je ta výzdoba. Dokonce je tu i lůžko uzdravené Magdaleny Kadeové, nyní předmět uctívání, spolu s německým nápisem, o kterém byla řeč. Kostel byl dostavěn v roce 1885, místo přitahovalo stále více poutníků, roku 1885 se do nově vybudovaného kláštera u kostela nastěhovali redemptoristé. Kostel zasvětili Panně Marii, postranní oltáře zakladateli a patronu řádu sv. Alfonsu z Liguori a svatému Klementu Hofbauerovi. Nyní už je zasvěcení jiné. Na oltáři stojí 90centimetrová soška Panny Marie, v místě, kde se PM zjevila, leží pod sklem prkno z podlahy bývalého domu uzdravené tkadleny.

Socha Panny Marie před kostelem
Povýšení na baziliku minor
Ve 30. letech minulého století povýšil papež Pius XI. kostel na baziliku minor, stalo se to při 60. výročí zjevení, v roce 1926. Filipovský kostel byl třetí takto označenou bazilikou na našem území. Máme jich doposud 16. Ve třicátých letech minulého století to bylo jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst ve střední Evropě.

Pieta u baziliky
Kadeová zemřela 70letá, pohřbili ji do zvláštní hrobky v Jiříkově, pohřeb byl velkou církevní událostí. Po několika letech ostatky přemístili na hřbitov ve Filipově, nakonec skončily v bazilice.
Roku 1985 posvětil v kostele pražský arcibiskup František Tomášek obětní stůl a sošku Panny Marie korunoval stříbrnozlatou korunkou se šesti českými granáty.

Info u baziliky
Do baziliky se dá nahlédnou sklem vstupních dveří, výzdoba je hodně jednoduchá. V roce 1946 byly zrekvírovány Němci tři zvony, v roce 1946 byl zrušen řád a v roce 1950 při Akci K i klášter.
Dnes se o baziliku starají saleziáni Dona Bosca. Probíhají tu mše, sbírka navrátila ukradené zvony, pořádá se tu i varhanní festival.
Zajímavostí je, že zadní stěna chrámu stojí na hranici se sousedním Saskem.
Další zázraky jsem nenašel.

Infotabule u baziliky
Co je bazilika minor
Bazilika menší je titul udělený mnoha kostelům po celém světě, zatímco bazilika větší je speciální titul, který je vyhrazen pouze pro nejvýznamnější a nejdůležitější církevní budovy, jako jsou čtyři hlavní papežské baziliky v Římě.
Čestný titul udělovaný papežem určitým církvím kvůli jejich historickému, duchovnímu nebo architektonickému významu. Tyto církve jsou obvykle důležitá poutní místa nebo mají speciální vzdělávací či kulturní postavení ve své komunitě. (wikipedie)

Info o otevírací době. Mělo by být otevřeno stále.
Redemptoristé
Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (lat. Congregatio Sanctissimi Redemptoris; CSsR, C. Ss. R. či C.Ss.R.), jejíž členové jsou nazýváni redemptoristé, je katolická řeholní kongregace, která si klade za poslání následovat Krista, hlásat Boží slovo chudým a žít podle evangelních rad chudoby, čistoty a poslušnosti. (wikipedie)
Baziliky minor v České republice
První byla prohlášena roku 1905 na Svaté Hoře u Příbrami - Nanebevzetí Panny Marie,
Bohosudov 1924 - Panny Marie Bolestné
Filipov 1926 - Panny Marie Pomocnice křesťanů
Česká Lípa 1927 - Všech svatých
Velehrad 1928 - Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje
Břevnov 1948 – Svaté Markéty
Praha Staré Město 1974 – Svatého Jakuba Většího
Hostýn 1982 - Nanebevzetí Panny Marie
Brno Staré Město 1987 - Nanebevzetí Panny Marie
Strahov 1991 - Nanebevzetí Panny Marie
Olomouc Svatý Kopeček 1995 - Navštívení Panny Marie
Jablonné v Podještědí 1996 - Svatého Vavřince a svaté Zdislavy
Frýdek 1999 - Navštívení Panny Marie
Vyšehrad 2003 - Svatých Petra a Pavla
Žďár nad Sázavou 2009 - Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše
Praha Vinohrady 2022 – svaté Ludmily
Zdroje:
www.mesto-jirikov.cz/cz/zivot-v-jirikove-o-meste-pamatky
Toulavá kamera Bazilika Filipov
Infotabule u baziliky