Článek

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Letos na podzim uplyne 50 let od události, která ohromila minimálně Evropu. V Mostě, městě, které stálo na uhlí a kde se začalo dolovat již v roce 1740 a kde povrchová těžba koncem 18. století dorazila až pod Hněvín, se stěhoval gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Mostecký kostel před stěhováním
Těžbu v roce 1740 zahájili primitivními šachtami měšťané, církev i šlechta. Dolovalo se i přímo pod městem, povrchovou těžbu záhy nahradila hlubinná. Město muselo v minulém století zcela ustoupit těžbě, republika potřebovala černý nerost pro průmysl i domácnosti.

Uvnitř kostela
Staré město zaniklo kvůli uhlí, vzniklo ale nové
Kostel mohli odstřelit, tak jako to udělali se zbytkem historického města, v němž se ještě „vyřádili“ filmaři při natáčení válečných scén. V ulicích se pohybovala technika, lidé, odstřelovaly se jednotlivé domy, bloky, podle toho, jakou měl režisér bitevní představu.

Děkanský kostel v Mostě
Technicky náročný přesun
Několik památek se podařilo zachránit, ale přesun obřího kostela vážícího 10 000 tun byl naprosto unikátní a těšil se obrovskému mediálnímu zájmu. Naštěstí byla celá akce, mimochodem precizně připravená, pečlivě zdokumentována a na film se můžete v kostele podívat. Svatyni přemístili o 841,6 metru východněji od původního stanoviště. Kostel pečlivě zabezpečený ocelovou konstrukcí proti otřesům posunovali na speciálních hydraulických podvozcích rychlostí 2,16 centimetrů za hodinu.

Gotická klenba
Operace trvala 27 dnů. S přesunem se začalo 30. září, na místo vedle barokního špitálu a kostelíku svatého Ducha dorazila stavba 27. října ráno.

Empora
Nejprve bylo potřeba kostel vnitřně „odstrojit“. Rozebrat se musel i sedmnáctimetrový barokní oltář a varhany. V roce 1972 oddělili věž a stavbu zabezpečili nástřikem epoxidových pryskyřic. Před přesunem museli kostel „podříznout“ od základů a na místě určení postavit nové. Poté nastal pohyb, kdy stavba najížděla na podvozky speciálně vyrobené v plzeňské Škodovce.

Vnitřek kostela
Po centimetrech
Posun probíhal na čtyřech kolejích, na čelní stěně měli v kabině umístěn počítač, ten kontroloval důsledně přepravu. Musela to být úmorná práce, ale výsledek stojí za to.

kostel před přesunem
Zvenčí je stavba monumentální, ale teprve při prohlídce poznáte, jaký poklad se zde ukrývá.

Vitráže na empoře
Kostel Nanebevzetí Panny Marie vznikl podle plánů Jakuba Heilmanna ze Schweinfurtu v letech 1517 až 1548.
Při výkladu historie si uvědomíte, jaké složité osudy památka měla.

Na empoře
Historie plná zvratů
Vše se týkalo sporů mezi katolíky a protestanty. Komuže kostel patří? Byly tu různé pletichy, Bůh jeden pro dvě odlišné konfese.
Nádhernou pozdně gotickou výzdobu podtrhuje velkolepý oltář, rovněž plastiky gotic

Kolem empory se táhnou vlysy
kého a renesančního sochařství a malířství v bočních prostorách. Ty jsou povětšinou zápůjčkové.
Předchůdcem svatostánku byla trojlodní bazilika, tu v roce 1515 zničil spolu s velkou částí Mostu požár. Proto se přistoupilo ke stavbě nového kostela. I ten částečně vyhořel.

hlavní varhany
Sbírkový kostel
Na jeho dostavbu vyhlásil papež odpustkovou sbírku, vybíralo se v Čechách, Moravě, Slezsku, Sasku a Lužici. Město muselo z vybrané částky odevzdat třetinu papežské kurii. Při pohledu na mapu uvidíte, jak se peníze sbíhaly doslova ze všech stran.
Poslední velká oprava proběhla v letech 1880 až 1883. Vnitřek kostela regotizovali, odstranily se některé barokní prvky.

Plastiky uvnitř kostela
U kostela stávala samostatná zvonice, tu ale zlikvidovali spolu s dalšími domy v okolí v roce 1981.
Nádherná empora
V kostele uvidíte raně gotickou kryptu, pozornost upoutá pozdně gotická klenba, zrovna jako obě prostorná schodiště vedoucí na emporu. Po předprsnici empory se táhne kolem celého kostela renesanční polychromovaný vlys s biblickými výjevy. Podobnou předprsnici najdeme v některých kostelech v Sasku. Na empoře je řada vitráží, převážně svatých, jsou tu ale zobrazeni i donátoři kostela.

Krypta
Zvítězil rozum
Demolici Mostu a následnou výstavbu nových sídliště na pozemcích, kde nebyla plánována těžba, schválila československá vláda v roce 1964. Zároveň nařídila, že děkanský kostel bude zachráněn. V roce 1969 ustanovili komisi na záchrannou operaci.

Kostelní klenba
Dále wikipedie, heslo: cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Nanebevzetí_Panny_Marie_(Most)
Odborným poradcem byl ruský stavební inženýr Emmanuil Gendel (1903–1994), který získal rozsáhlé zkušenosti z přesunů velkých administrativních a obytných budov v centru Moskvy již ve 30. letech. Jeho odborná doporučení pomohla obhájit myšlenku přemístění proti názoru odpůrců samotného projektu.

Uvnitř kostela
Na záchranu kostela bylo vypracováno celkem 11 variant:
1. přesun kostela asi o 200 metrů jižním směrem před budovaný dopravní koridor,
2. přesun kostela východním směrem rovněž před koridor,
3. přesun kostela po rostlém terénu po pevných drahách do prostoru za tehdejší průmyslovou školou (dnes budova Oblastního muzea),
4. přesun kostela po rostlém terénu na pružných drahách na stejné místo,
5. ponechat kostel na původním místě na pilotách řešených systémem BENOTO,
6. ponechat kostel na původním místě na pilotách,
7. rozebrat budovu po blocích a znovu ji složit na jiném místě,
8. rozebrat objekt na jednotlivé stavební kameny a opět jej postavit,
9. ponechat kostel na jeho místě na uhelném pilíři,
10. ponechat kostel na železobetonovém rámu,
11. přesun chrámu do prostoru špitálu svatého Ducha.

Vnitřek kostela
Žádná varianta nepřipouštěla zastavení těžby
Závěr
Od roku 1993 je kostel znovu vysvěcen, probíhají tu církevní obřady, zároveň se využívá i kulturně a je přístupný veřejnosti.
Od roku 2010 se stal národní kulturní památkou v gesci Národního památkového ústavu.
Nad Mostem, tedy i nad kostelem, se tyčí vrch Hněvín. Stával zde strážní hrad založený Václavem I. k ochraně obchodní stezky přes řeku a mostu, odtud název města, přes vodu. Most neúspěšně dobývali husité a dostali tu pořádně naloženo, roku 1595 Hněvín Rudolf II. prodal městu. Za 30leté války ho pobořili Švédové, na císařův rozkaz byl zbořen.

Hněvín
Do zříceniny, která tu stála, v roce 1900 až 1906 postavili restauraci a vyhlídkovou věž, stavba je romantickou napodobeninou hradu. Je tu i alchymistická pseudodílna proslulého magistra E. Kelleyho, který tu byl po nezdarech u císařského dvora uvězněn a tady našel smrt. V současné době není restaurace z důvodů rekonstrukce v provozu, občerstvení nabízí stánek na nádvoří.
Zdroje
cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Nanebevzetí_Panny_Marie_(Most)
777 kostelů, klášterů a kaplí České republiky, kartografie Praha
Vlastní z výkladu