Hlavní obsah
Věda a historie

Místo zlata oprátka. Loupeživého rytíře císař Karel IV. sám pověsil

Foto: Vratislav Konečný

Ze Žampachu toho moc nezůstalo

Nic se nemá přehánět, tohoto úsloví si Jan ze Smojna moc nevšímal. Myslel si, že bude královským oblíbencem na věky, a tak se z něj stal lapka. Karlovi IV. ale došla trpělivost a Jeníka prý sám oběsil.

Článek

Na poměrně vysokém stromy zarostlém kopci nad vsí Žampach na Orlickoústecku stojí skromné pozůstatky stejnojmenného hradu kdysi významného rodu pánů ze Žampachu.

Psával se nejprve Sandbach, jeho vlastníci měli v erbu loveckou trubku, ale to je již dávno, pradávno. Pevnost se rozkládala na podlouhlém vrcholu, založen byl asi ve 13. století v rámci kolonizace východních hvozdů.

Po vyvraždění Přemyslovců nastala doba plná zmatků. Na kopci v podhůří Orlických hor se usadil Petr, který si dal přídomek podle svého hradu, ze Žampachu. Krádeže a loupeže, pokud bylo co ukrást, byly v té době naprosto běžnou činností. Rytíři byli povětšinou lapkové mající nějakou tvrz či hrad a plenili okolí s pomocí chátry, která se ráda přidala. Život neměl žádnou cenu, žilo se z ruky do huby.

Za souseda měl Žampach podobné kvítko, jakéhosi Jeniše z Kyšperka. Jeho osud ale neznám.

Konopí na krk místo zlata

První polovina 14. století je na Žampachu zapsána jako doba velkého loupežení. Sídlil tu od roku 1347 rytíř Jan ze Smojna nazývaný Pancíř. Zprvu věrný bojovník císaře Karla IV. dostal za své zásluhy o království od císaře zlatý řetěz. Tato pocta mu stoupla do hlavy natolik, myslel si, že si může dovolit beztrestně přivydělávat loupením. Řádil jako liška v kurníku, ale panovník mu přijel s vojskem ukázat, že takhle to nepůjde.

Podle Starých letopisů: „Nejen kupce přepadával a zboží bral, ale také zajímal, je věznil a trýznil.“

V roce 1355 proti Pancířovi vytáhl Karel s vojskem, hrad oblehl a zemského škůdce zajal. Prý mu provaz vlastnoručně hodil kolem krku se slovy: „Nemám pokaždé zlaté řetězy, které bych rozdával.“

Foto: Vratislav Konečný

Moc toho neuvidíte, ale procházka do vrchu vás trochu zahřeje.

Jen ruiny

Dispozice hradu byla dvoudílná, předhradí bylo větší, od zadního hradu oddělené ve skále vylámaným příkopem. Tam stával palác, jsou tu patrné části zdi brány a zbytek paláce s valeně klenutou místností..

Za husitských válek se roku 1425 hradu zmocnil Jan Městecký z Opočna, který přešel na stranu císaře Zikmunda. Proti němu vytáhlo vojsko sirotků, ti hrad oblehli a dobyli.

Poničený hrad kolem roku 1469 Žampachové znovu obnovili a pro lepší obranu v předhradí postavili pevnůstku zvanou Chudoba.

V 16. století ale již pustl, za třicetileté války ho zpustošili Švédové, nakonec roku 1648 císařští.

Z Chudoby se nezachovalo nic, ze Žampachu zbytky hranolové věže, část hradeb a paláce s valeným sklepem. Ruina je volně přístupná a působí docela romanticky. Nedávno byla upravena přístupová cesta z obce.

Roku 1884 získal zámek Anna Gustava Lutzovová, žena znalce a propagátora českých dějin a kultury Františka Lutze, který většinu svých prací napsal zde.

Zdivo se postupem času stalo základním materiálem pro stavbu jezuitské letní rezidence v podhradí, posléze byla přestavěna na klasicistní zámek.

Roku 1884 získal zámek Anna Gustava Lützowová, žena znalce a propagátora českých dějin a kultury Františka Lützowa, který většinu svých prací napsal zde.

Lützow byl rakouský šlechtic, diplomat, historik, spisovatel a politik z Čech, v 2. polovině 19. století poslanec Říšské rady.

Foto: Vratislav Konečný

Při stezce vedoucí na kopec stojí pranýř

V současné době objekt využívají jako ústav sociální péče. V areálu je hezké arboretum.

Zdroj:

Hrady bez ohrady, David a Soukup, 2021

Špalíček výletů Hrady a zámky David a Soukup , 2018

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz