Hlavní obsah
Cestování

Od zámku v Zásmukách k divokým říčním Toušickým prahům

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Vratislav Konečný

Zámek v Zásmukách

Celkem romantické, hlavně nenáročné putování převážně lesem mezi městy Zásmuky a Kouřim. V současné době je les plný bedel, klouzků, ale i zdravých hřibů. Lahůdkou jsou kamenné mosty.

Článek

Malé město Zásmuky leží na trase Praha – Kutná Hora. V centru stojí v parku opravený renesanční zámek, který opět po létech patří Šternberkům. Těm panství náleželo v minulosti. Také zde krutě řádily armády ve třicetileté válce. Zámek postavili po roce 1533, Šternberkové ho drželi do roku 1948. Za druhé světové války byl pod nucenou německou správou, umístili sem archiv Zbraní SS.

Foto: Vratislav Konečný

Grotta, umělá jeskyně v parku

Po roce 1945 ho obsadila nejprve Rudá, poté i Čsl. armáda, která ho, jako většinu objektů, kam se vojáci nastěhovali, zdevastovala. V roce 1959 ho přeměnili na sklady, v roce 1982 zámek částečně vyhořel.

Foto: Vratislav Konečný

Stěna grotty

Zámek není přístupný

Zchátralý objekt vrátili po roce 1992 paní Francizce Dianě Sternbergové-Phipps, ta sídlila na zámku v Častolovicích, v červenci 2024 ve Vídni zemřela. Zámek vlastní její dcera Alexandra, provdaná Hardeggová.

V průjezdu do objektu byla i malá galerie, pouták stojí na náměstí, ale ta je v současnosti v likvidaci. Upravený je i anglický park, v něm stojí čtyřhranný pavilon v podobě grotty. Stěny má ozdobené lasturami.

Náměstí dominuje novorománský kostel z let 1900 až 1903, potřeboval by opravit, ale nejsou peníze.

Foto: Vratislav Konečný

kostel Nanebevzetí Panny Marie

Nad náměstím stojí kostel svatého Františka Serafinského s klášterem.

Ve městě se narodil proslulý kapelník František Kmoch a pobýval tu i mladý Jan Neruda.

Zámecký park navazuje na bývalou jelení oboru, kam se dá projít tzv. jelením tunelem, já se vydal po žluté směr nádraží, před ním jsem zabočil skrz oboru na Kouřim. Je to asi šestikilometrová nenáročná procházka, les je převážně listnatý, v polovině cesty už hodně smíšený.

Foto: Vratislav Konečný

Rybník v zámecké oboře

Most s ponořeným světcem

Po pár stech metrech dorazíte k rybníku, tady narazíte na kempinkový plac. Pak již se cesta stáčí podle potoka k prvnímu kamennému mostu. Pochází ze 17. století, je čtyřobloukový, kámen je lomový. Byl kulisou ve filmu Nesmrtelná teta. Na břehu u odpočívadla stojí tabule s informacemi o stavbě a také o monolitu, který leží ve vodě. Představuje svatého Jana Nepomuckého, jehož socha tu stála na prostředním pilíři. Nynější výtvor Zdeňka Hůly se noří a zase vynořuje z vody, má evokovat světcovu smrt. Povídání o něm, jakož i fotky z instalace najdete na tabuli.

Foto: Vratislav Konečný

Barokní most se skulpturou světce ve vodě

Vodácká lahůdka Toušické prahy

Cesta není náročná, trochu stoupá, místy se zužuje, pak rozšiřuje vede pár desítek metrů podle kolejí zrušené trati a směřuje k mostu nad Toušickými prahy.

Foto: Vratislav Konečný

podle Vavřineckého potoka, známý je také jako Výrovka

U bývalého mlýna najdete barokní nádheru, kamenný most s pěti oblouky z druhé poloviny 17. století, přesná datace není známa. Pilíře stojí na skalním podloží, z návodní strany jsou umístěny ledolamy.

Nejlepší místo na focení je pár desítek metrů po proudu pod mostem. Musíte se prodrat podrostem, po dešti sestup klouže, ale pohled na rychle proudící řeku stojí za to. Při vyšším stavu vody se Výrovka řítí po ortorulových plotnách, toho využívají ke sjezdu vodáci. Ti místo znají jako toušickou kaskádu, ke sjezdu to chce zkušenost, není to pro každého. Je to náhlá divočina na jinak klidném toku.

Foto: Vratislav Konečný

Toušické prahy, nad mostem

V tůních pod pětimetrovou kaskádou žije mnoho vzácných vodních živočichů. Výskyt byl potvrzen u vranky, mníka, jsou tu pstruzi, několik druhů žab.

O mostu a fauně informuje tabule na předmostí.

Foto: Vratislav Konečný

Toušické prahy

Asi tu bývala tvrz

Most používali při cestě ze Zásmuk přes Toušice do Kouřimi. Na skalnatém ostrohu, zarostlé v křoví, jsou zbytky zdiva zvané Trmalova tvrz. V 16. století to bylo zemanské sídlo, existence netrvala zřejmě ani jedno století. Je možné, že kamení ke stavbě mostu brali právě z tvrze.

Z Toušic jede autobus do Kouřimi, nebo se dá dojet na vlak do Kolína, na opačnou stranu do Ždánic a přes Kostelec nad Černými lesy do Prahy.

www.zasmuky.cz/

www.cestyapamatky.cz/kolinsko/tousice/tousicke-prahy

Infopanely

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz