Článek
Pomník anglických vojáků, kteří doprovázeli do Čech anglickou princeznu Alžbětu, manželku Fridricha Falckého, kterého zvolili odbojní čeští stavové v roce 1619 českým králem. Vojsko se ubytovávalo po různých zámcích, protože jejich pobyt v Praze by způsobil potíže.
Šestého října 1620 přitáhlo pod Zelenou Horu nad Nepomukem několikatisícové vojsko bavorského vévody Maximiliána, který se chtěl v kraji zásobit pře tažením na Plzeň. Znamenalo to vyplundrování všech vsí.
V místech, kde na sypané mohyle stojí vysoký obelisk, se Bavorům postavil v nerovném boji 120členný jízdní oddíl, které v několika okamžicích zmasakrovali. Angličané se hrdinně snažili zastavit rabování v kraji, který byl vojenskými taženími zcela vyčerpán. Incident předcházel událostem, které vyvrcholily „bitvou: na Bílé hoře.
Po šarvátce se Maximilián ubytoval na zámku, stejné ubytování si dopřál po bělohorské bitvě, když z dobité Prahy odvážel ohromný lup. Mělo se jednat o 60 tun cenností z rudolfinských sbírek, odvážet je mělo do Bavorska 1500 vozů.
Zámek byl ještě několikrát dobýván. Ale marně.
V terénu pod zámkem jsou nepatrné zbytky vojenských ležení a náspů.

Vzpomínky na natáčení Černých baronů
Zámek je také znám takzvanou jednotou zelenohorskou, spolkem šlechticů, kteří vystupovali proti husitskému králi Jiřímu z Poděbrad.
Jméno sídla se objevilo v souvislosti s nálezem tzv. rukopisu zelenohorského. původně zvaný Libušin soud, údajně byl objeven roku 1817, spolu s rukopisem královédvorským se má jednat o nejstarší písemnou památku z české historie, obé se považuje za falzum.
Do širšího povědomí vstoupil objekt filmem Černí baroni.

Balkón si zahrál ve filmu Černí baroni
informace z infocentra
vlastní