Článek

Pohled z horní terasy grotty
Pražská Grébovka je méně známým relaxační areálem v centru města
Zelených oáz, kde se dá relaxovat a užít celkem klidu, má Praha mnoho. Rozsáhlý Petřín s Kinského sady, Královskou stromovku, Letenské a Riegrovy, velký pás zeleně na Vítkově, Ďáblice, k tomu vnitřní zahrady – pod Hradem, Vrtbovskou ukrytou na Malé Straně, téměř neznámou Ztracenku na Albertově, Kunratický les a Prokopské údolí. Divokou Šárku, výčet by byl dlouhý … A také vinohradskou Grébovku. Tu méněznámost mi asi budou někteří vyčítat, ale opravdu ne každý ji, asi i naštěstí, zná.

Uvnitř grotty
Vydělal na stavebním boomu
Velký pozemek bývalých viničních usedlostí Dolní a Horní Landhausky spadající od secesních domů na Královských Vinohradech do Vršovic koupil v roce 1870 německý velkopodnikatel ve stavebnictví Moritz Gröbe. Zpočátku pracoval jako prokurista ve firmě Vojtěcha Lanny staršího, zabývající se stavbou mostů, nábřežních komunikací, jezů, zdymadel, ale také železnic.

Vnitřek grotty
U Lanny se pílí a znalostmi propracoval na společníka Lannova mladšího bratra Tomáše a dalšího majitele firmy J. Schebka. Schebekovi se říkalo král železnic, vlastnil mimo jiné zámek ve Zruči nad Sázavou. Firma byla velmi solidní, dobře zapsaná a Gröbe získal velký majetek. Proto si mohl dovolit splnit si své přání, vytvořit „ráj na zemi“ a nechal si postavit letní sídlo ve stylu velkolepých italských vil. Stavbu poškodilo spojenecké bombardování na konci druhé světové války, opravou prošla po roce 1953. Vilu, která byla desetiletí ve špatném stavu, znovu rekonstruovali po roce 1989 zásluhou městské části Praha 2. Nyní zde sídlí Ceeli Institute.

Želvy v jezírku, vzadu na kameni za kačenou
Dědici areál prodali
Když Gröbe v roce 1891 zemřel, dědici ho nevyužívali, v roce 1896 ho za poplatek zpřístupnili veřejnosti.
Do rozsáhlého areálu známého v posledních letech řadou společenských a kulturních akcí lze vstoupit vchody z Vinohrad, využívám ten poblíž grotty. Nebo můžete přijít zespoda od Vršovic, ale cesta do kopce není lákavá.

Vrchol grotty
Pokud je sníh, mají tu děti i dospělí sáňkovací eldorádo, v měsících, kdy se tráva zelená, je tu výborné piknikoviště nebo místa pro relax či studium. Užívají si tu i psi. Od vily je zajímavý pohled na Vršovice, Nuselské údolí a vinici ve svahu, přilehlý pavilon slouží jako občerstvovací objekt. Víno tu začali pěstovat za Karla IV. Roku 1902 areál Gröbeovi dědici znepřístupnili a pronajali ho panovnické rodině. Pobývala zde například vnučka císaře Františka Josefa I., dcera korunního prince Rudolfa princezna Alžběta.
Od dědiců pozemky s vilou koupila roku 1905 obec Královské Vinohrady, areál nechala pojmenovat Havlíčkovy sady, na počest význačného novináře a spisovatele. V okolí vyrostla řada domů. Původně odlehlé místo zapadlo do zástavby.
Nejvýraznější je grotta
Po válce se postupně začalo s obnovou areálu, největší náklady šly na umělou jeskyni, grottu, v té kdysi sídlila i restaurace. Koncem minulého století byl areál ve vlastnictví hlavního města Prahy. Když se majetku ujala Praha 2, konečně se začalo něco dít a celková rekonstrukce skončila v roce 2013. Pro děti je v horní části parku rozsáhlé hřiště.

Vila Grébovka
V jezírku nedaleko umělé jeskyně plavou kromě kačen malé vodní želvy, dvě se vyhřívaly na kameni, třetí zvolna brázdila hladinu.

Vila Grébovka
Grotta je velkolepá, zvláště v letních měsících, kdy je v provozu kašna. Údiv vzbuzuje svými průlezy hlavně u zahraničních návštěvníků. Romantizující prvek vznikl na základě studijních cest architekta Antonína Barvitia po Itálii a Německu. Skály jsou provedeny z cihel a cementové malty, započalo se v roce 1871, uvnitř jsou menší jeskyňky a sály. Na vrcholu je vyhlídková terasa, další, větší je položena níže. Před jeskyní stojí v kašně socha Neptuna. (Originál odvezli památkáři do lapidária na Výstavišti, snad už ho konečně otevřou.)

Pavilon v areálu
Doba chátrání
Restauraci s názvem V jeskyni nebo také byla známa jako U Neptuna provozovali mezi válkami, dokonce tu hrála i živá hudba. Po válce, v padesátých letech, kdy byla provozovna zestátněna, došlo k pomalému zániku.

Terasa nad vinicí
Dlouhou dobu tu bylo útočiště všelijakých pobudů, posléze narkodoupě, nakonec to tu obsadili bezdomovci. Většinu přístupných prostorů nechaly příslušné orgány zamřížovat. Celková rekonstrukce proběhla nákladem asi 40 miliónu v letech 2010 a 2011.

Detail vily
Viniční altán a solidní produkce dobrého moku
Zajímavou stavbou je dřevěný Viniční altán, stojící na okraji vinohradu. V altánu se nachází vinný šenk a kavárna, další občerstvení je v pavilonu historické kuželny nedaleko vily. V altánu se krom občerstvení konají i různé společenské akce včetně svateb.

Vinice pod vilou
Vinice pod vilou během času po válce pustla, obnovy se dočkala v roce 1992, za pět let už proběhla první sklizeň.
Víno lisují od roku 2009, produkce činí asi čtyři tisíce litrů. Najdete tu odrůdy Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Modrý Portugal, Rulandu šedou i modrou, Dornfelder a další.

Viniční altán a vila
Neměl rád Čechy?
Roku 1881 Gröbeho postihla mozková mrtvice, ochrnul a byl upoután na invalidní vozík. Zemřel deset let poté. České noviny v nekrolozích upozornily, že byl sice mecenáš, ale podporoval výhradně německé spolky. Tři sta zlatek odkázal nemajetným z německé říše. Čechům nic. To podle tisku svědčilo o jeho nepřátelství vůči Čechům.
Zdroje:
trvl.cz/misto/park-grebovka/
cs.wikipedia.org/wiki/Havlíčkovy_sady