Článek
Nepříliš známý je radimský zámek stojící v mírně zvlněné krajině nedaleko Peček, kudy protéká říčka Výrovka.
Stavba vznikla na místě původní gotické tvrze, část byla nově zbudována. Saská neboli severská renesance je v centru Čech nezvyklá, známá je především z Děčínska, Benešova nad Ploučnicí nebo Libouchce, nesmím zapomenout na restaurovaný zámek v Červeném Poříčí u Klatov.
Sídlo střední šlechty
Radim je ukázkou venkovského sídla střední šlechty. Nebyl dotčen ani třicetiletou válkou, která přinesla zkázu mnoha historických objektů, neublížily jí ani barokní úpravy či pozdější pseudorenesanční přestavby z minulého století. Zámek je protáhlý, obdélníkového půdorysu s volutovým štítem a polygonální nárožní věží.
Bílá stavba stojí uprostřed parku s řadou vzácných dřevin.
Výborná průvodkyně oživí prohlídku
Prohlídka objektu probíhá s výtečnou průvodkyní celoročně, jsou tu tři prohlídkové okruhy, jeden je určen pro děti, které se mohou převléknout do dobových kostýmů. První okruh zahrnuje ukázku hospodářského a správního života. Uvidíte sklepní prostory, kde bydlela čeládka, funkční černou kuchyni, šatlavu, lednici a místnost, kde se bourala a zpracovávala menší domácí zvířata.
Dále projdete kancelář panského hejtmana, bílou kuchyni, zbrojnici a společenskou místnost. Prohlídky jsou sedací. Při výkladu se můžete posadit na židle či křesla.
Uvidíte i výstavu tapisérii nebo předměty používané při útrpném a hrdelním právu.
Jak žilo panstvo
Další okruh představuje pokoje šlechty v době renesance, nacházejí se v prvním patře. Jsou tu ložnice, hodovní síň, společenský a svatební sál, kancelářská místnost, lichtenštejnská kancelář. V hlavním sále uvidíte zdejší chloubu, záklopové stropy. Zachovaly se díky požárním předpisům Marie Terezie. Císařovna nakázala všechny dřevěné stropy a obložení zakrýt, aby se zamezilo požárům. Malby objevili Lichtensteinové, kteří Radim později koupili.
Panství, které zjevně prosperovalo, několikrát měnilo majitele, nikdy ale k jeho škodě. Jedinkrát zámečtí měli pořádné starosti. Bylo to za panování Kinských.
Rabující sedláci dostali u Chlumce výprask
Zjara roku 1775 vypuklo v severovýchodních Čechách selské povstání proti robotě. V březnu se rozšířilo na Poděbradsko a Kolínsko. Sedláci přitáhli i na Radim, kde se dožadovali vydání císařského patentu rušícího robotu, ten ale neexistoval. Vzbouřenci v domnění, že jim úředníci dokument zatajují, použili násilí a zámek vyrabovali. Poté táhli přes Chlumec, s tím, že se tu spojí s dalšími houfy a potáhnou na Prahu.
Rebelie skončila neslavně historicky známým rozprášením vzbouřenců u Chlumce nad Cidlinou.
V roce 1783 koupil radimské panství Alois Josef kníže Lichtenstein. Šlechta tu ale nesídlila, panství připojili ke Kostelci nad Černými lesy, z Radimi se stalo úřednické centrum.
Lichtensteinům patřilo panství 143 roků, v roce 1923 ho Jan z Lichtensteina prodal.
Po šlechtě přišli statkáři
Zámek a polnosti koupil v roce 1927 Dr. Jaroslav Bukovský, správcem se stal jeho syn statkář téhož jména. Ze zámku se stalo reprezentativní soukromé sídlo a došlo v něm k celé řadě stavebních úprav; budova byla elektrifikována. Za protektorátu na zámku žila paní Bukovská, ta se snažila pomáhat lidem v okolí. Přesto se jí po roce 1950, kdy zámek přešel na stát, snažili soudruzi vyhnat, to se nepodařilo díky místním, kteří se za ni zaručili. Koncem války v Radimi žil krátkou dobu důstojník wehrmachtu, po osvobození se objekt stal štábem jednotek Rudé armády.
Zabaveno státem
V roce 1950 na zámek uvalili státní správu a předali ho místnímu národnímu výboru.
Objekt chátral, v 60. letech ho částečně opravili. Obecnímu úřadu zůstal do roku 1994, kdy byl v restituci vrácen Bukovským. Ti ho prodali panu Antonínu Dotlačilovi, který ho opravoval do jeho co nejpůvodnější podoby.
Majitele potkáte v pokladně
V tom pokračuje i současný majitel pan Bohuslav Opatrný, kterého určitě potkáte v zámecké pokladně. Určitě si s vámi rád promluví, je to bývalý výzkumný pracovník a nadšený muzikant, který si koupí Radimi splnil svůj sen. S Radimí mu pomáhá rodina, přátelé a dobrovolníci. Nic není dotováno, vše jde ze vstupného a výtěžku z řady kulturních akcí, jakými jsou příležitostné koncerty, především klasické, historické i country hudby, noční kostýmované prohlídky, svatby, výstavy současných malířů i vánoční besídky a velikonoční trhy.
Pokud sem nedojedete autem, tak můžete použít vlak do Peček, tam přestoupit na motoráček do Radimi, ze zastávky jsou to k zámku asi tři minuty a vždy se čeká, až návštěvníci dorazí. Na nádvoří je výborná cukrárna-kavárna, tu minout by byla škoda.
Otevřeno celoročně, ale o otevírací době se přesvědčte na stránkách zámku.
Špalíček výletů – Hrady a zámky, Soukup a David, 2018