Hlavní obsah
Cestování

Ve skalním bludišti Kalich se scházeli protestanti a nedávno i spiritisté

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Vratislav Konečný

Skály se stávaly úkrytem pronásledovaných

14. 8. 15:38

Besedické skalní město je jednou z nejhezčích lokalit mezi našimi pískovcovými uskupeními a že jich máme opravdu hodně. Romantickou spleť cestiček tvoří dvě spojené lokality – Kalich a Chléviště.

Článek

Okruh mezi skalami pojmenovali po prezidentu Benešovi

Besedické skalní město je jednou z nejhezčích lokalit mezi našimi pískovcovými uskupeními, a že jich máme na malém území opravdu hodně. Romantickou spleť cestiček mezi skalami tvoří nad obcí dvě spojené lokality – Kalich a Chléviště. Dobře značená turistická trasa vás protáhne mnoha úzkými průchody k vyhlídkám na Maloskalsko. Když se vám podaří zdolat i trochu delší výšlap na Sokol (563 metry nad mořskou hladinou), uvidíte pod sebou jednu ze zdejších dominant: Bílé stěny Suchých skal.

Od turisty vyhledávaného občerstvení před vstupem do skal je to k východišti značených cest asi 300 metrů, tady máte na výběr, kudy se dát. Modrá značka jasně vítězí. Okruh nese jméno prezidenta Edvarda Beneše, vybudovali ho v roce 1935. První na cestě je vyhlídka na Vysoké skále, přes obec je vidět směrem ke Kozákovu.

Úzkými průchody ve skalách

Potom už směřujeme romantickým skalním bludištěm mezi pískovcovými věžemi, na některých jsou skoby, slaňáky a vrcholové knížky, balvany, průchody a soutěskami se slujemi, voštinami, komíny, a pozvolna se dostáváme přes vyhlídku Českých bratří k soutěsce Kalich, kde část stěny pokrývají ošuntělé nápisy. Ve sluji se skalním oltářem je vytesán kalich a letopočet 1634. Na pískovci je stále hůře čitelný úryvek z Kšaftu Jana Amose Komenského, jsou zde verše o Bibli kralické a verše turnovského mnicha J. E. Vitáska.

Krom těchto nápisů jsou nepřehlédnutelné rytiny mnoha méně inteligentních jedinců, kteří svá jména ryjí do měkké horniny a jsou asi na svou hloupost patřičně pyšní.

Úkryty pronásledovaných

Skalní labyrint sloužil k ukrývání ve válečných časech, především za třicetileté války, také při válce s Prusy. I za druhé světové se zde lidé schovávali. Při nedávné návštěvě novopacké expozice o spiritismu jsem se dozvěděl, že se tu v počtech více než hojných scházeli lidé, kteří podlehli okultismu.

Dokonce se tu mělo sejít až 2000 lidí, což při tak malém prostoru je velmi nepravděpodobné, ani kdyby většina levitovala.

Někteří historici pokládají zapovězené pobožnosti v protireformačních dobách za výmysl, prý je to jen hezká romantická bajka. Ale to nevadí, ve skalách je hezky, z modré se odbočí na žlutou a poté na červenou turistickou cestu.

Schovávačka dobytka

Na lokalitu Kalicha navazuje Chléviště, z názvu je jasné, že sem ve zlých časech ukrývali obyvatelé okolních vesnic dobytek. Z útrob skal se vymotáme na část její hrany vystupující nad údolí Jizery.

Nejhezčí vyhlídkou je Kde domov můj?

Čekají nás nádherné výhledy, ale postupně vyhlídky zarůstají všudypřítomnou borovicí. Výhledová místa jsou upravena, podle sešlapaných pískovcových schodů vede zábradlí, to je i na okraji skal, aby se předešlo pádu, stejně je ale třeba dávat pozor.

Čekají vás vyhlídky Husníkova, Kinského, Hořákova, ale nejhezčí výhled do Českého ráje je z místa pojmenovaného Kde domov můj? Vidíte na Malou Skálu s vranovským

hradem a zříceninou Frýdštejna na konci údolí. Při dobré viditelnosti zahlédnete i Ještěd.

Chléviště oplývá množstvím nekrasových dutin a převisů, pozornost upoutá Sluj exulanta Václava Sádovského ze Sloupna a jeskyně protestantského kazatele Matěje Krocínovského.

Věřil v návrat protestantských exulantů

Jiří Sádovský byl českobratrského vyznání, hejtmanem Hradeckého kraje a na svém zámku v Bílé Třemešné poskytl útočiště J. A. Komenskému, s nímž na začátku roku 1628 odešel do polského Lešna. Jeho syn Václav se přidal ke švédské armádě a bojoval proti katolickým Habsburkům.

Roku 1646 podepsaly válčící strany tzv. vestfálský mír, čímž končila válka trvající 30 let, která začala pražskou defenestrací.

Sadovský se zřejmě, po dohodě s Komenským, který stále věřil na návrat do domoviny, pokusil zorganizovat akci na osvobození českých zemí od habsburského trůnu.

Vojenskou akci měla podpořit v té době revoluční Anglie v čele s Oliverem Cromwellem. Počítal s velkým protestantským povstáním, ale pro vyčerpanou Evropu to již nebyla schůdná varianta.

Sadovský se v besedických skalách skrýval v roce 1642, kdy do Čech dorazil jako rytmistr ve vojsku generála Lennarta Torstensena.

Ze skal se dostanete v místě označeném Panovo pole, odtud po červené dojdete zpět k východišti do bludiště. Odbočka dovede na vyhlídku Sokol, zpáteční cesta je téměř bez převýšení. Pokud byste se rozhodli stoupat od Malé Skály, je to velmi táhlý výstup.

Občerstvení v Besedici je velmi známé, rychlé a s příznivými cenami. Parkoviště je zpoplatněno.

Tipy v okolí:

Ruina hradu Zbirohy z dob Václava IV., lezci oblíbené Suché skály, dříve zvané Kantorovy varhany, zřícenina hradu Vranov s Pantheonem nad Malou Skálou, památka lidové architektury Dlaskův statek v Dolánkách, ruina Frýdštejna známá z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci, zámek Hrubý Rohozec, Turnov s Muzeem Českého ráje, kde je tahákem obří plátno Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz