Článek
Hlasitá rána a následné zaklení mě přinutilo se ohlédnout na žateckém Náměstí 5. května a dobře jsem udělal. Do dřevěných vrat velkého domu se na výšku nevešla mladá žena a neshýbnutí při vstupu jí mírně načechralo účes a vyvolalo smích v malé skupině, která ji následovala dovnitř.
Před pár léty bychom v těchto místech procházeli kolem ruiny, ze které téměř nebylo poznat, co zde stávalo.

Snímek domu na začátku minulého století.
Díky nezměrnému nadšení řady místních se podařilo zrekonstruovat a znovu postavit skvost, který nese jméno Mederův dům, Mederhaus, podle posledních německých majitelů. To se ještě psal Žatec jako Saatz.
Ze zbořeniště vyrostla ukázka obydlí pozdně gotického domu, který se v průběhu věků přizpůsoboval potřebám obyvatel. Zvenčí je jasné, že je rozsáhlý, ale o jeho velikosti získáte představu, když vstoupíte do mázhazu, kde začíná prohlídka.

Ruina, ze které vznikla přestavba.
Vtáhne vás do historie
Mederhaus patří mezi nejhodnotnější ukázky pozdně gotického obydlí v Žatci. Již za první republiky byly do jeho útrob pořádány exkurze pro zvídavé návštěvníky V současné době si zde prohlédnete historickou expozici věnovanou městu a jeho osobnostem.
Součástí mázhausu je i pokladna, kde si zakoupíte nejen vstupenky, ale též můžete být po zaplacení patřičného obolusu majitelem několika druhů piva, dobré jsou všechny.

Husova světnička
Než vzápětí přišla průvodkyně, skupina zmizela po schodech v patře, ježto se tam nalézá rozsáhlá prvorepubliková kuchyně a oni si přišli po dohodě „zážitkově zavařit“.
Během prohlídky se vůně připravovaných pokrmů linula prostorami domu.
Mederhaus povstal opravdu jako bájný Fenix, zápal lidí byl obrovský a o jejich úsilí a práci se v přízemí promítá dokumentární film.
Připomínka žateckého zeleného zlata
V ruině, v níž záchranné práce začaly, se zachovalo nádherné gotické sklepení, samozřejmě se muselo nejprve vyčistit, oprostit ho od všelikého odpadu, kterého bylo mnoho. Nyní tu je skvěle připravená výstava věnovaná právu várečnému a pivovarnictví v regionu, což tu byl hlavní zdroj obživy.

Žatec rovná se pivo
V největší podzemní části stojí ve světelné expozici Labyrint času v životní velikosti postavy významných lidí v Žatci, a také připomenutí skladby Oráč a Smrt, kterou ve středověku složil Jan ze Žatce. Malý spisek má 33 kapitol, je to stížnost nějakého Oráče (německy Ackermann) na Smrt, která mu vzala mladou ženu.

Vitamíny
Humanistické dílo bylo napsáno německy kolem roku 1400, v roce 1460 ho vydali knižně.
Můžete si zahrát i na Jana Husa
V místnosti věnované edukaci je možno si obléci do několik středověkých kostýmů, k nim patří i pokrývky hlavy.

U Mistra Jana z Husi.
Jednu ze světnic zařídili jako komůrku Mistra Jana Husova, který tu podle historiků přebýval o Vánocích roku 1412. Můžete si vyzkoušet jeho lože, není pro čahouny a je hodně tvrdé. K tomu je možnost obléknout si dlouhý černý plášť, je přes hlavu a docela špatně se doň souká i vylézá z něho, a hlavu nasadit kněžský biret, k dispozici je i psací stolek s brkem a pergamenem.

Archeologická expozice.
Pokračuje se přes archeologickou expozici na dvorek, kde se jednak nacházejí toalety, dále bylinná zahrádka a malé dětské hřiště, za zdí je svažitá velká zahrada, na jejíž rekonstrukci se stále pracuje.

Měšťanský salón
Sedněte si u nás, prosím!
V horní části je retro velkého pokoje, spíše salónu, vévodí mu žatecké piano z roku 1900, všechny předměty si můžete osahat, taktéž sedací nábytek slouží svému účelu.

V kuchyni.
Podkroví patří žatecké rodačce, spisovatelce a bylinkářce Marii Treben, rozené Günzel (1907 až 1991 v Rakousku). Proslavily ji knihy Zdraví z Boží lékárny a Léčebné úspěchy Marie Treben. Léčba byla založena na bylinkách, ale ne vždy bylo dokázáno jejich blahodárné působení. Věřila na absolutní účinnost „švédských kapek.“

Na paměť Marie Treben
Další část místnosti slouží jako hrací a edukační pro malé návštěvníky.
Mákli si
Rozsáhlá nemovitost prošla v průběhu věků mnoha přestavbami, v 18. století získala barokní podobu, v níž je zachována dnes. Dlouho byla udržovaná, to se ale postupně měnilo k horšímu. Za druhé světové války začalo do domu zatékat a válečná nouze dovolila pouze jeho provizorní opravy. V roce 1959 byl kvůli tomu objekt značně zchátralý.

Podzemní Světelný labyrint
V 80. letech se zřítila střecha, zbyly jen obvodové zdi.
Mezi troskami zdí rostly náletové dřeviny, zároveň prostor sloužil jako smetiště
Záchrana započala díky spolku pro obnovu Mederova domu v čele s Petrem Antonim v roce 2016, rekonstrukci prováděli podle dobových fotografií. Ty jsou k nahlédnutí v expozici.
Není to jediná žatecká památka, kterou se podařilo zachránit.
Posledním počinem je znovuobnovení synagogy, která také byla v dezolátním stavu, a rabínského domu.
Vzhledem k tomu, že město a okolí bylo zapsáno na seznam kulturních památek UNESCO, je tu ještě co vylepšovat.
Zdroje:
dvouhodinový výklad průvodkyně