Hlavní obsah
Cestování

Zloděj hus je zcela neobvyklé sousoší zdobící drážďanskou kašnu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Vratislav Konečný

Populární drážďanská kašna Zloděj hus

24. 10. 18:32

Drážďany jsou městem kašen a soch. Kašna Zloděj hus přežil i devastující letecké nálety z roku 1945.

Článek

Kejhkavce ukradl na rozlučkovou večeři

Jsem zvyklý na všemožné pomníky a památníky, ale postavit sochu zloději se dost vymyká. Bronzovou sochu Thomase Platerra (1499 až 1582) pozdějšího tiskaři a rektora latinské školy v Basileji zhotovil v roce 1878 Robert Dietz, odlita byla v drážďanské slévárně Alberta Bierlinga. Mladý muž se dvěma ukradenýma husami a dvěma dalšími, které autor použil jako chrliče vody do kašny, představují Plattera jako zloděje, jenž na rozlučkovou večeři s učitelem chtěl přinést dárek. Vykrmené husy určitě neurazily, Platter chodil do Kreuzschule v Dráždanech roku 1512. Jak Dietz přišel na tento námět se mi nepodařilo zjistit, zřejmě se o tom šířila legenda.

Foto: Vratislav Konečný

Kašna už má po sezóně

Přežila ničivé nálety

Dietz se zúčastnil roku 1876 soutěže na kašnu, kterou vypsalo město, přihlášeno bylo 27 návrhů. Cílem bylo podpořit saské umělce. Dietz vystavoval své dílo na mnichovské Mezinárodní výstavě v roce 1979, „zloděj“ získal Velkou zlatou medaili. Gänsediebrunnen čili Kašna zloděje stojí v Bílé ulici, původně ji umístili na Ferdinandovo náměstí. Ale po rozsáhlé rekonstrukci města, kdy centrum takřka celé padlo za oběť náletům spojeneckých bombardérů v únoru 1945 ji přemístili. Zkázu města kašna přežila bez pohrom, v roce 1949 ji rozebrali a jednotlivé díly uložili na radničním nádvoří. Znovu ji instalovali v roce 1961 a od té doby působí radost kolemjdoucím. Stojí vedle vyhledávané restaurace s letní zahrádkou.

Foto: Wikimedia Commons / volné dílo

Ničivé nálety jako zázrakem kašně neublížily

Východoněmecká Deutsche Post vydala tento ojedinělý sochařský počin na známce.

Foto: Wikimedia Commons / volné dílo

Poštovní známka s motivem kašny

Zdroje

Seznam drážďanských kašen - de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Brunnen_und_Wasserspiele_in_Dresden, de.wikipedia.org/wiki/Gänsediebbrunnen

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz