Článek
Kejhkavce ukradl na rozlučkovou večeři
Jsem zvyklý na všemožné pomníky a památníky, ale postavit sochu zloději se dost vymyká. Bronzovou sochu Thomase Platerra (1499 až 1582) pozdějšího tiskaři a rektora latinské školy v Basileji zhotovil v roce 1878 Robert Dietz, odlita byla v drážďanské slévárně Alberta Bierlinga. Mladý muž se dvěma ukradenýma husami a dvěma dalšími, které autor použil jako chrliče vody do kašny, představují Plattera jako zloděje, jenž na rozlučkovou večeři s učitelem chtěl přinést dárek. Vykrmené husy určitě neurazily, Platter chodil do Kreuzschule v Dráždanech roku 1512. Jak Dietz přišel na tento námět se mi nepodařilo zjistit, zřejmě se o tom šířila legenda.
Kašna už má po sezóně
Přežila ničivé nálety
Dietz se zúčastnil roku 1876 soutěže na kašnu, kterou vypsalo město, přihlášeno bylo 27 návrhů. Cílem bylo podpořit saské umělce. Dietz vystavoval své dílo na mnichovské Mezinárodní výstavě v roce 1979, „zloděj“ získal Velkou zlatou medaili. Gänsediebrunnen čili Kašna zloděje stojí v Bílé ulici, původně ji umístili na Ferdinandovo náměstí. Ale po rozsáhlé rekonstrukci města, kdy centrum takřka celé padlo za oběť náletům spojeneckých bombardérů v únoru 1945 ji přemístili. Zkázu města kašna přežila bez pohrom, v roce 1949 ji rozebrali a jednotlivé díly uložili na radničním nádvoří. Znovu ji instalovali v roce 1961 a od té doby působí radost kolemjdoucím. Stojí vedle vyhledávané restaurace s letní zahrádkou.
Ničivé nálety jako zázrakem kašně neublížily
Východoněmecká Deutsche Post vydala tento ojedinělý sochařský počin na známce.
Poštovní známka s motivem kašny
Zdroje
Seznam drážďanských kašen - de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Brunnen_und_Wasserspiele_in_Dresden, de.wikipedia.org/wiki/Gänsediebbrunnen