Článek
Kdo dává, je hloupý, kdo nebere ještě hloupější. Myslím, že tohle přísloví stále platí. Také bych využila dotaci, kdybych na ni měla nárok. Otázka je, jestli je celý dotační systém nastavený smysluplně.
Ale je to podobné jako u slev v obchodě. Super, když budu mít levnější potravinu, kterou pravidelně kupuju. Horší v případě, kdy chci slevu za každou cenu využít, když už tu tedy je, a nakoupím i věci, které jsem vůbec kupovat nechtěla, a ještě v trojnásobném množství.
Když chci zateplovat, využít fotovoltaiku nebo si udělat retenční nádrž a mám možnost čerpat dotaci, je to výhoda, navíc, když mi peníze, které se samy asi netisknou, zhodnocují moji nemovitost. Ale zateplovat, když to třeba ani není nutné, když zatím nebyly problémy s cenou vytápění ani s tepelnou pohodou, jen proto, že je to dnes trend, to je divné. Kdo nezatepluje, je dnes divný. Kdo má zatepleno, měl by zateplit lépe, protože 10 cm dnes už nestačí. Kdo má dvojskla, měl by mít trojskla. Kdo nemá fotovoltaické panely, je divný také.
Dobře. Jaký je vlastně cíl celé kampaně? Chceme, aby naše bydlení bylo úsporné, provoz co nejlacinější a nezávislý na zdrojích jako plyn nebo uhlí. Pomůžeme životnímu prostředí i sobě. Těm chudším, kteří na rekonstrukce nemají, budeme část nákladů dotovat. Nebude se tolik stavět na zelené louce a domy po předcích budou ještě dlouho sloužit.
Tohle vlastně chceme všichni – hezké moderní nebo modernizované bydlení s co nejmenšími náklady. A asi pro to děláme všechno, co je v našich silách. Když to chce stát pro své občany, snaží se jim vypomoci. Vypadá to hezky, ale je tu zase ale.
Nejsme všichni stejní a ani naše domovy nejsou stejné. Někdy je opravdu dobré udělat nová okna nebo zateplit. Tam je dotace pro majitele dobrá, protože by asi stejně ta nová okna plánoval. V případech, kdy dům po babičce je opravdu starý, vlhký a nemoderní a bylo by lepší ho strhnout a postavit nový, narážíme na skutečnost, že na demolici a stavbu nového domu současný majitel v žádném případě nemá, i když i tady může určitou část ceny zaplatit dotací. Pak volí možnost jen zateplit nebo osadit nová okna. Tohle řešení možná chvíli pomůže, ale přinese s sebou i jiné problémy, třeba větší vlhnutí starého domu, který po utěsnění nemůže pořádně dýchat.
Kdybychom žili v pravém kapitalismu, každý by se postaral sám o sebe. Kdyby neměl na vytápění celého domu, zatopil by si v jedné místnosti a zimu nějak přežil. Nebo by dům prodal a nový majitel by na jeho místě postavil dům nový. A to zateplení a fotovoltaiku by si tam sám každý dal, protože by to bylo výhodné, ne kvůli příkazu. Jen ta dekarbonizace by nešla asi tak rychle.
Kdybychom žili v utopické regulované bohaté společnosti, stát by některé domy vykoupil a zajistil majitelům adekvátní náhradní bydlení, protože by místo starých postavil nové vesničky a přebudoval části měst tak, aby vyhovovaly novým požadavkům. A také stavěl nové byty a těm, kteří by chtěli stavět sami, by pomáhal, aby všechno šlo rychle a hladce. A termíny dekarbonizace by byly logické a reálné.
Ale protože žijeme v chudé regulované společnosti, čekají nás nové předpisy na energetické parametry budov a opravujeme a zateplujeme dům po babičce, i když bychom to jinak asi nedělali. A myslím, že nakonec většina těchto domů přísným normám stejně nevyhoví, protože termíny dekarbonizace se blíží rychleji, než dokážeme rekonstruovat i s dotacemi.
Jen doufám, že i na povolenky pro vytápění a benzin budou k dispozici nějaké dotace.
A možná by časem šlo i z auta po dědečkovi udělat malý elektromobil.