Článek
Mezinárodní muzeum toalet – Nové Dillí, Indie

Mezinárodní muzeum toalet
Založeno: 1992
Počet exponátů: přes 300
Kuriozita: toaletní trůn krále Ludvíka XIV.
Muzeum, které mapuje vývoj toaletní kultury od 3. tisíciletí př. n. l. po současnost. Najdete zde například staroindické keramické mísy, viktoriánské nočníky i futuristická zařízení na recyklaci moči. Zakladatel Bindeshwar Pathak chtěl poukázat na význam hygieny v dějinách lidstva – a uspěl. Muzeum bylo zařazeno časopisem Time mezi 10 nejbizarnějších muzeí světa.
Národní muzeum exkrementů – Isle of Wight, Velká Británie

Národní muzeum exkrementů
Založeno: 2016
Počet exponátů: desítky vzorků výkalů
Kuriozita: 38 milionů let starý fosilizovaný trus
Muzeum vystavuje zvířecí i lidské exkrementy zalité do skleněných koulí. Cílem není šokovat, ale vzdělávat – o trávení, ekologii a tabuizovaných tématech. Interaktivní expozice doplňují edukativní panely o tom, jak důležité je vnímat stolici jako indikátor zdraví.
📍 poomuseum.org
Muzeum parazitologie – Tokio, Japonsko

Muzeum parazitologie
Založeno: 1953
Počet exponátů: 60 000 (z toho 300 vystavených)
Kuriozita: tasemnice dlouhá 8,8 metru
Unikátní muzeum zaměřené výhradně na parazity, kteří napadají lidi i zvířata. Mezi exponáty patří zachovalé škrkavky, vlasovci, háďátka a především rekordní tasemnice, kterou návštěvníci mohou porovnat s vlastní výškou. V muzeu nechybí ani vědecká knihovna a mikroskopy.
📍 kiseichu.org
Falologické muzeum – Reykjavík, Island

Falologické muzeum
Založeno: 1997
Počet exponátů: přes 300 penisů
Kuriozita: penis plejtváka obrovského o délce 170 cm
Muzeum zaměřené na sběr a dokumentaci mužských pohlavních orgánů savců. Sbírka zahrnuje exponáty od tuleňů, lvů, velryb i člověka. Kromě fyzických exponátů muzeum vystavuje i umělecká díla inspirovaná falologií a suvenýry s tématikou penisu.
📍 phallus.is
Muzeum rozchodů – Záhřeb, Chorvatsko

Muzeum rozchodů
Založeno: 2006
Počet exponátů: více než 2 000
Kuriozita: sekera, kterou někdo rozmlátil nábytek ex‑partnera
Muzeum shromažďuje předměty, které zůstaly po skončených vztazích – od dopisů přes kaktusy až po svatební šaty. Každý předmět doprovází stručný příběh. Projekt vznikl jako nápad dvou bývalých partnerů, kteří chtěli bolest z rozchodu přetavit v něco veřejně sdíleného.
Muzeum vlasů – Avanos, Turecko

Muzeum vlasů
Založeno: 1979
Počet exponátů: přes 16 000 pramenů
Kuriozita: ručně psané vzkazy připevněné k pramenům vlasů
Muzeum se nachází v jeskyni pod keramickou dílnou a je tvořeno výhradně ženskými vlasy – každý pramen označen jménem a adresou. Sbírku založil hrnčíř Galip Körükçü na památku jedné ženy, která mu kdysi věnovala pramen na rozloučenou. Zapsáno v Guinnessově knize rekordů.
📍 chezgalip.com
Muzeum čarodějnictví – Boscastle, Velká Británie

Muzeum čarodějnictví
Založeno: 1960
Počet exponátů: přes 3 000
Kuriozita: amulety používané při „očistě od ďábla“
Největší sbírka čarodějnických artefaktů v Evropě. Nabízí figuríny v čarodějnických hábitech, knihy zaklínadel, staré oltáře i záznamy z inkvizičních procesů. Přes svoji temnou tématiku je muzeum velmi populární a ročně přiláká tisíce návštěvníků.
Muzeum historie toalet – Kyjev, Ukrajina

Muzeum historie toalet
Založeno: 2006
Počet exponátů: přes 580
Kuriozita: 1. místo v Guinnessově knize rekordů jako největší sbírka předmětů souvisejících s toaletami
Muzeum dokumentuje vývoj hygieny od antických dob po moderní veřejné záchody. Vystaveny jsou nejen toaletní mísy, ale také nočníky, splachovače, dřevěné kadibudky i různé typy toaletních papírů. Návštěva je možná s průvodcem a zahrnuje i vtipné interaktivní prvky.
Muzeum instantních nudlí – Ósaka, Japonsko

Muzeum instantních nudlí
Založeno: 1999
Počet exponátů: stovky balení instantních polévek
Kuriozita: možnost vytvořit si vlastní příchuť nudlí
Toto muzeum vzdává hold vynálezu instantních nudlí Momofuku Andóa. Kromě historických obalů a replik můžete zhlédnout proces výroby nebo si namíchat vlastní polévku. Muzeum je velmi populární mezi turisty i školními výpravami.
Zážitek, ne umění
Co mají tato muzea společného? Nenabízejí umění, ale zážitek. Jejich výstavy nejsou o kráse, ale o zvědavosti, překvapení a někdy i lehkém znechucení. A právě to z nich dělá turistické taháky – netradiční, bizarní, ale rozhodně nezapomenutelné.