Hlavní obsah
Psychologie

Jakými brýlemi se díváme na svět?

Foto: Wizard Michal by OpenAI DALL-E

Jak se díváte na svět? Není to jen řečnická otázka - naše perspektiva utváří realitu víc, než si myslíme. Sedm typů brýlí, které nevědomky nosíme, určuje nejen to, co vidíme, ale i to, jak žijeme. Které nosíte vy?

Článek

Vzpomenete si, co jste dnes viděli? Ne, nemyslím tím, co jste zahlédli na obrazovce telefonu nebo monitoru. Co jste skutečně viděli? Barvu nebe při cestě do práce? Úsměv člověka v tramvaji? Nebo jste celý den jen automaticky reagovali na podněty, zatímco vaše mysl byla někde úplně jinde?

Když autopilot převezme řízení

Mnoho z nás žije v jakémsi polosnění. Naše oči fungují na autopilota - registrují semafory, dopravní značky a překážky na chodníku, ale skutečné vidění? To je něco jiného. Je to jako rozdíl mezi turistou, který poprvé objevuje nové město, a místním, který už po stejných ulicích chodí dvacet let. Turista vidí každý detail, každou sochu, každý zajímavý výklad. Místní… ten už nevidí nic.

Sedm párů brýlí, které nosíme (aniž bychom o tom věděli)

Způsob, jakým se díváme na svět, je jako nošení neviditelných brýlí. Každý z nás má svůj oblíbený pár, který si nasazuje častěji než ostatní. Pojďme se podívat do této specifické optiky:

  1. Brýle strachu - Pro bázlivé oko je svět plný nebezpečí a hrozeb. Každá nová situace v něm vyvolává úzkost, každá změna představuje potenciální ohrožení. Člověk s těmito brýlemi je jako vězeň vlastního strachu - nemůže se plně nadechnout, nemůže se rozvinout, protože jeho pozornost je neustále připoutána k možným hrozbám.
  2. Brýle chamtivosti - Chamtivé oko proměňuje vše, na co se podívá, v potenciální majetek. Je to nenasytný pohled, který nikdy nemá dost. Paradoxně však člověk s těmito brýlemi nedokáže ocenit to, co už má, protože je příliš zaměstnán sněním o tom, co by ještě mohl získat. Je to pohled, který dnes aktivně přispívá k drancování naší planety.
  3. Brýle kritiky - Kritické oko vidí svět v ostrých hranicích a pravých úhlech. Všechno musí mít svou škatulku, svou definici. Tento pohled neustále třídí, soudí a odmítá. Je slepý k jemným odstínům reality a k poezii života. Pro kritické oko neexistuje prostor pro tajemství nebo zázrak - vše musí být změřeno a zváženo.
  4. Brýle zlosti - Pro zlostné oko je každá maličkost důvodem k vzteku. Tento pohled je jako infekce - šíří kolem sebe negativitu a nespokojenost. Člověk s těmito brýlemi přehlíží své vlastní bohatství a soustředí se pouze na nedostatky. Jeho pohled je jako kyselina - rozleptává radost a spokojenost ve všem, čeho se dotkne.
  5. Brýle lhostejnosti - Lhostejné oko je možná tím nejnebezpečnějším ze všech. Je to oko zavřené před utrpením druhých, oko, které odmítá vidět nespravedlnost. Lhostejnost je tichým spojencem všeho zlého ve světě - není to aktivní zlo, ale absence dobra. Je to pohled, který říká "to není můj problém" a tím se stává součástí problému.
  6. Brýle sebepodcenění - Sebepodceňující oko vidí v každém kolemjdoucím někoho lepšího, než je jeho nositel. Je to pohled, který neustále srovnává a vždy nachází sebe sama nedostatečným. Nedokáže rozpoznat vlastní hodnotu, vlastní krásu, vlastní jedinečnost. Je to oko slepé k pokladu, který každý z nás v sobě nosí.
  7. Brýle lásky - Milující oko je jako čistý horský pramen - vidí věci takové, jaké skutečně jsou. Není to naivní nebo zaslepený pohled - naopak, je to ten nejjasnější a nejpravdivější způsob vidění. Milující oko dokáže proniknout pod povrch věcí, vidět souvislosti a najít smysl i v bolesti. Je to pohled, který nehledá moc ani odsouzení, ale porozumění a možnosti růstu.

Proč záleží na tom, jaké brýle nosíme?

Představte si, že jdete na pracovní pohovor. S brýlemi strachu uvidíte v každé otázce past, s brýlemi sebepodcenění budete přesvědčení, že na pozici nemáte, a s brýlemi zlosti vás bude iritovat každá maličkost. Stejná situace, tři naprosto odlišné zkušenosti.

Naše „brýle“ neurčují jen to, co vidíme, ale především to, jak se cítíme a jak jednáme. Jsou to sebenaplňující proroctví - když očekáváme nebezpečí, najdeme ho. Když hledáme důvody k vzteku, určitě je objevíme. Nechceme přece zklamat své předsudky.

Jak vyměnit své brýle?

První krok je uvědomění. Večer před spaním si položte jednoduchou otázku: „Jakýma očima jsem se dnes díval/a na svět?“ Možná zjistíte, že jste celý den měli nasazené brýle kritiky, aniž byste o tom věděli.

Druhý krok je volba. Ano, někdy je těžké sundat své oblíbené brýle strachu nebo zlosti. Jsou pohodlné, známé. Ale máme možnost volby. Vždycky máme možnost volby. A chce to velkou odvahu se rozhodnout pro to, co je třeba.

Cesta k láskyplnému pohledu

Možná vám připadá naivní mluvit o láskyplném pohledu na svět. Není to nějaké to „pozitivní myšlení“, které ignoruje realitu? Právě naopak. Láskyplný pohled je ten nejrealističtější ze všech. Protože láska není jen sentiment - je to schopnost vidět věci takové, jaké skutečně jsou, se všemi jejich světly i stíny.

Láskyplný pohled:

  • Vidí bolest, ale také cestu z ní
  • Uznává problémy, a přitom hledá řešení
  • Přijímá realitu, ale věří v možnost změny

A co vy?

Až budete číst tyto řádky, zkuste si na moment sundat své obvyklé brýle. Podívejte se kolem sebe očima turisty, který poprvé objevuje váš svět. Co vidíte? Co jste předtím přehlíželi?

Protože možná zjistíte, že to nejcennější pokladem není to, na co se díváme, ale způsob, jakým se díváme.

Jaké brýle nosíte nejčastěji vy? Podělte se v komentářích o svůj pohled na svět.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz