Článek
Korupční kauzy v krajské politice nejsou jen selháním jednotlivců. Ono často používané klišé je spíše rétorickým cvičením, snažícím se odvrátit pozornost od mateřské strany v případě provalené kauzy. Podle mého názoru jde o symptom hlubších systémových problémů. Jak můžeme srovnat páteř krajské politiky a vrátit jí důvěryhodnost? Nabízím pohled na příčiny i možná řešení.
Nejprve si připomeňme několik kauz nebo chcete-li „podivností“, co proběhly nedávno mediálním prostorem:
Jihočeský kraj
- Jednu z hlav údajné zločinecké skupiny Roberta Knoblocha (ODS) pojí společný byznys s jihočeským hejtmanem Martinem Kubou (ODS) a prvním náměstkem českobudějovické primátorky Petrem Marošem (ODS). Jejich společná firma sponzoruje ODS.
Jihomoravský kraj
- Kauza Stoka v Brně (ANO): Bývalý radní Jiří Švachula (ANO) byl klíčovou postavou v korupční kauze, která se týkala manipulace s veřejnými zakázkami v Brně. Tato kauza je svým rozsahem jednou z největších korupčních kauz posledních let.
Karlovarský kraj
- Petr Bursík (ODS): Karlovarský radní pro dopravu, životní prostředí a technický odbor rezignuje v pondělí 12.8. na svou funkci kvůli zájmu policie o veřejné zakázky, které byly zadány v rámci kraje a jsou spojeny s kauzou chomutovského primátora Hrabáče (ANO).
Královéhradecký kraj
- Antonín Stanislav (ODS): Vedle funkce náměstka ministra spravedlnosti Blažka ještě “řídil” i krajský domov pro seniory v Tmavém Dole, kde porcoval zakázky a posílal je svým blízkým či sponzorům ODS.
Liberecký kraj
- Kauza kolem Syner Group: Liberecký politik Petr Žídek (ODS) byl obviněn z přijetí úplatků a korupčního jednání ve prospěch firmy Syner Group, která získala veřejné zakázky na rekonstrukce a výstavby v kraji.
Moravskoslezský kraj
- Jan Krkoška (dříve ANO): Bývalý hejtman byl obžalován z účasti na organizované zločinecké skupině, za což mu hrozil trest od dvou do deseti let ve vězení. Žalobce mu po jeho přiznání však v závěrečné řeči navrhl peněžitý trest, soud souhlasil.
- Jakub Unucka (ODS): Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka a jeho manželka uspěli s žádostí o dotace za více než 750 tisíc korun, které platí kraj. Politik po dotazech Deníku N řekl, že peníze získané na nákup IT vybavení čerpat nebude.
Olomoucký kraj
- Kauza Autostráda – Michal Zácha (dříve ODS) a Robert Knobloch (dříve ODS). Tato dvojice byla zapletena do korupční kauzy spojené s manipulací veřejných zakázek na dopravní stavby v Olomouckém kraji. Vyšetřování odhalilo, že zakázky byly zmanipulovány ve prospěch určitých firem.
Pardubický kraj
- Manipulace s veřejnými zakázkami: Je v nich zapleten bývalý primátor Pardubic Martin Charvát (dříve ANO). V současnosti kriminalisté obvinili už 19 lidí a 8 společností.
Ústecký kraj
- Primátor Chomutova Marek Hrabáč (ANO): Primátor byl obviněn z manipulace s veřejnými zakázkami ve spolupráci s ředitelem městské policie. Případ se týká především zakázek na městské služby a infrastrukturu.
- Kauza krajských nemocnic: Několik úředníků a politiků bylo obviněno z korupčního jednání při zadávání veřejných zakázek v krajských nemocnicích.
Vysočina
- Kauza krajských nemocnic: Několik úředníků a politiků bylo obviněno z korupčního jednání při zadávání veřejných zakázek v krajských nemocnicích.
A to jsem určitě nesepsal úplně všechno. „Copak se s tím nedá nic dělat?“ ptám se nejen já, ale i spousty dalších lidí sami sebe. Myslím, že statisíce občanů České republiky denně pociťují důsledky netransparentního rozhodování v krajské politice, aniž to však tuší.
Abychom pochopili kořeny problému, je důležité se podívat hlouběji než jen na jednotlivé kauzy. V politické straně s klasickou konzervativní strukturou, kde má hlavní slovo úzká skupina lidí, jsou ke korupci náchylnější právě ti ostatní, kteří by se do rozhodování také rádi zapojili.
Uvnitř takových stran totiž neustále probíhá boj o moc a vliv, řekněme i mediální známost, k čemuž jsou potřeba peníze. A právě to vytváří prostor pro korupční jednání. Ne všechny kraje jsou však na tom stejně.
Tam, kde se do vedení dostaly strany s důrazem na transparentnost, došlo k výraznému zlepšení. Jednoduše řečeno, korupce bují nejvíce tam, kde transparentnost chybí a kde není politikům vidět pod ruce.
Moc je jako dvousečný meč – jednoho narovná, jiného zničí. Vstup do politiky by měl být pro každého doprovázen jasným morálním imperativem: „Bez korupce, pro lidi.“ Toto heslo není frází, ale závazkem, který by měl každý politik projevovat ve svém každodenním jednání.
Klíčem k řešení je systémová změna. Nestačí jen trestat jednotlivce. Musíme změnit pravidla hry řízení krajů, veřejných zakázek i dotací. To zahrnuje především posílení vnitrostranické demokracie (což by vedlo k vzájemné kontrole mezi straníky), zpřísnění dohledu nad veřejnými zakázkami a zvýšení transparentnosti rozhodovacích procesů.
Inspiraci můžeme hledat i v zahraničí. Ve Švédsku například funguje systém principu otevřenosti, který dává občanům široký přístup k úředním dokumentům. Tento přístup výrazně snižuje prostor pro korupci. Překvapivě tento přístup také výrazně napomáhá snižování byrokracie a usnadňuje komunikaci občanů a firem se státem.
Co tedy můžeme udělat pro „narovnání páteře“ krajské politiky? Zde jsou některé návrhy:
- Můžeme chtít zavést veřejné kalendáře pro krajské politiky
- Určitě by pomohl zákon o lobbingu a lobbistických kontaktech
- Veřejně sdílené a uchovávané nahrávky z jednání krajských zastupitelstev
- Transparentní výběrová řízení v rámci krajských dozorčích rad a příspěvkových organizací
- Implementace systému "participativního rozpočtování", kde o části rozpočtu rozhodují přímo občané
- Posílení role krajských kontrolních výborů a jejich nezávislosti
- Zavedení pravidelných "dnů otevřených dveří" na krajských úřadech, aby se lidé naučili vnímat úřad ne jako něco odtrženého, ale svého
A kdy se tedy my občané stáváme hybateli dění v kraji? Inu, když se zajímáme o dění v kraji, chodíme na zastupitelstva a ptáme se, v tu chvíli totiž politici cítí, že jim koukáme pod ruce.
Představme si kraj, kde jsou všechna důležitá rozhodnutí transparentní, kde občané aktivně participují na správě věcí veřejných a kde korupce není tolerována. Tato vize není utopií – je to cíl, kterého můžeme dosáhnout, pokud budeme všichni ochotní přiložit ruku k dílu.
Cesta k transparentní a efektivní krajské politice nebude snadná ani rychlá. Ale s každým krokem, který uděláme směrem k větší otevřenosti a odpovědnosti, se k ní přibližujeme. A to je cesta, na kterou se vyplatí vydat.
Nedůvěru v systém řízení společnosti vyrobíte snadno, stačí pár dezinformací a hlasitý křik. Důvěru v systém budujeme dlouhodobě všichni svým osobním přístupem k životu v něm. Je to o tom, jak naložíme se svými rozhodnutími.
Systém by mohl vždy fungovat lépe. Jeho fungování je totiž výsledkem našich volebních rozhodnutí. Pokud opakovaně dáváme hlas politikům, u nichž tušíme možné etické prohřešky, ale necháváme se přesvědčit jejich zdánlivou vstřícností namísto toho, abychom kriticky zhodnotili jejich skutečnou práci za uplynulé volební období v zastupitelstvu, pak si ničíme vlastní budoucnost.
Toho, už bylo myslím dost. Takže hlasovací lístky do rukou přátelé a pamatujte – revoluce přichází letos na podzim. Je to jen a jen na nás, jak a k čemu se rozhodneme.
Zdroje:
- „Jen tam držím podíl.“ Popisujeme, jak hejtman Kuba podniká s Knoblochem z olomoucké kauzy
- Brněnská korupční kauza Stoka probublala k malým rybám, soud jim dal podmínky
- Karlovarský radní za ODS Petr Bursík rezignuje
- Podezřelé nákupy, zfalšované jízdy. Kraj dal kauzu Blažkova exnáměstka policii
- Policie na stopě korupčního spiknutí: Firma nastrčila politika na radnici
- Liberec trpí korupcí politiků, všechno je jedna velká stavba, říká novinář
- Hejtman za ANO se přiznal v případu uplácení lékařů, dostal peněžitý trest
- Krkoška skončil i na krnovské radnici
- Náměstek hejtmana a jeho žena měli od kraje dostat dotace za 750 tisíc. Po dotazech Deníku N žádosti stahují
- Říkali mu Česnek. Odposlechy odkryly „kulturu“ obviněných politiků ODS
- Zadržení Záchy: přerovští zastupitelé v šoku. Nějak jsem to čekala, zaznělo také
- Přiznali se, náměstek skončil. Policie má důkazy o korupci při dělení zakázek
- Šéf přerovské ODS si půjčil dva miliony od lobbisty z „olomouckého Dozimetru“. Bezúročně
- Kauza ovlivňování zakázek v Pardubicích bobtná. Kriminalisté obvinili dalších šest společnost
- Detaily z razie: Obvinili primátora Chomutova i ředitele městské policie
- Policie zadržela primátora Chomutova. Razie kvůli korupci ve čtyřech krajích
- V kauze korupce v nemocnicích je 42 podezřelých zakázek za 175 milionů. Stát je firmám nevyplatil
- Končí šéf Nemocnice Jihlava, který je ve vazbě kvůli podezření z korupce. Odvolala ho Rada Kraje Vysočina
- Kraje a hl. m. Praha podle K–Indexu pro rok 2023
- Transparentnost veřejné správy v ČR a Švédsku
- Mapování korupce v regionech