Článek
První světová válka byla pro Čechy a Slováky zlomová. V rámci rozpadávajícího se Rakousko-Uherska se objevila možnost vybojovat si vlastní stát. Československé legie, které vznikaly v Rusku, Francii a Itálii, se staly symbolem tohoto boje. Na východní frontě v Rusku si českoslovenští dobrovolníci museli vydobýt respekt, a to právě v bitvě u Zborova.
Šlo o první velký ofenzivní úspěch legií, který ukázal, že nejsou pouhými zajatci či uprchlíky, ale plnohodnotnými vojáky schopnými strategického a taktického boje. Československé legie vznikaly z iniciativy českých a slovenských dobrovolníků a zajatců, kteří se rozhodli bojovat po boku Dohodových mocností za vznik samostatného národního státu. Byli to často lidé, kteří opustili své domovy, někdy dokonce rodiny, aby mohli svobodně bojovat proti Rakousko-Uhersku, pod jehož nadvládou se nacházely jejich země. V Rusku, kde vznikla jedna z největších skupin těchto legií, byly podmínky nesmírně složité, válka byla vyčerpávající, a situace po ruské revoluci roku 1917 byla chaotická. Přesto právě tam se podařilo legiím ukázat svůj potenciál.
První velký ofenzivní úspěch
Bitva u Zborova byla pro československé legie prvním vážným a úspěšným útokem. Před jejím začátkem ještě neměli legionáři takový respekt. Vše se však změnilo, když se rozhodlo o ofenzivě proti rakousko-uherským pozicím na frontě u městečka Zborov na území dnešní Ukrajiny. Útok nebyl jednoduchý. Rakousko-uherské jednotky byly dobře opevněné, na svých pozicích dlouho a měly za sebou letitou zkušenost z bojů na různých frontách. Českoslovenští legionáři však měli výhodu v morálce a motivaci. Bojovali nejen za svou vlastní zemi, ale za ideu, za možnost žít v samostatném státě. Tento faktor byl mnohdy silnější než technické vybavení nebo počet vojáků. Útok začal 1. července 1917 v ranních hodinách a českoslovenští vojáci, dokázali prorazit rakousko-uherskou frontu. Významné bylo, že útok byl velmi dobře koordinovaný a v souladu s tehdejšími moderními vojenskými taktikami. Legionáři využili překvapení a odhodlání, aby prorazili přes silně opevněné pozice a vybojovali důležitá postavení.
Význam bitvy a její odkaz
Mezi vojáky, kteří se bitvy účastnili, byli i lidé, kteří později sehráli klíčové role v československé politice a armádě. Klement Gottwald, který se později stal vůdcem Komunistické strany Československa a prezidentem během totalitního režimu, zde mohl potkat Ludvíka Svobodu, který se stal hrdinou první i druhé světové války a nakonec prezidentem svobodné Československé republiky. Jejich možné setkání na bojišti Zborova symbolizuje nejen vojenský úspěch, ale také komplexní a rozmanité politické cesty, které Československo po válce prošlo, protože zatímco Ludvík Svoboda bojoval na straně legií, tak Klement Gottwald na straně druhé, tedy rakouské. Byť historické zdroje se neshodnou zdali se Klement Gottwald bitvy skutečně zúčastnil, protože někteří historici uvádí, že Gottwald byl v té době zraněn a bitvy se účastnit nemohl. Ale například podle Historického ústavu AV ČR se bitvy pravděpodobně účastnil, jak to tak v dějinách bývá, tak historii píšou vítězové a i ti se občas neshodnou, co se vlastně stalo.

Prezident Ludvík Svoboda (vpravo) roku 1941 v Sovětském svazu
Důležitost bitvy u Zborova spočívá i v tom, že to byl první zásadní vojenský úspěch československých legií, který upevnil jejich postavení v očích spojenců i samotných vojáků. Ukázal, že Češi a Slováci nejsou pasivními objekty velkých dějin, ale aktivními činiteli, schopnými samostatně bojovat a vybojovat si své místo na mapě Evropy. Tento úspěch podpořil morálku legií i domácího odboje a zvýšil mezinárodní zájem o osud československých národů. Dále bitva ukázala, že dobrovolníci z českých zemí a Slovenska byli schopni držet krok s moderními armádami té doby. Jejich odvaha a disciplína v náročných podmínkách fronty východní Evropy překonala očekávání.
Díky tomu se zvýšila důvěra ve vznik samostatného Československa, který byl nakonec vyhlášen o rok později, v říjnu 1918. Samozřejmě, bitva u Zborova nebyla jen o hrdinství. Byla také součástí složitého válečného konfliktu, který měl mnoho tragédií a obětí. Mnoho vojáků legií přišlo o život, mnoho dalších bylo zraněno, a i přes vítězství to nebyl konec jejich boje. Po válce následovaly roky složitého budování nového státu, který musel čelit vnitřním i vnějším výzvám. Nicméně význam bitvy u Zborova je nezpochybnitelný. Její odkaz přežívá v české a slovenské kolektivní paměti jako symbol odhodlání, odvahy a touhy po svobodě. Připomíná, že národní stát není dán navěky, ale musí být neustále chráněn a že cesta k němu může být obtížná a plná obětí.

Památník ve Zborově
Zdroje:
https://biography.hiu.cas.cz/wiki/GOTTWALD_Klement_1896%E2%80%931953
https://bellum.cz/en/battle-of-zborov.html