Hlavní obsah
Věda a historie

Přes kolik lidí jste si podali ruku s Adolfem Hitlerem? Já přes devět!

Foto: pixabay

Podání ruky

Přes kolik lidí byste si mohli podat ruku s Adolfem Hitlerem? Možná vás překvapí, jak krátký ten řetězec může být. Já sám jsem napočítal devět cizích rukou! Překonáte mě?

Článek

Jedná se poměrně o populární zábavu, která se v posledních letech rozmohla na internetu. Přes kolik lidí jste si podali ruku s nějakou historickou postavou? Představte si neuvěřitelnou řadu podaných rukou, která začíná u vás a končí u Adolfa Hitlera. Možná to zní jako bláznovství, ale řetězec, který spojuje současnost s temnou historií může být hodně krátký.

Já → David Navara

Byť zde občas na Medium vytvořím článek, který se týká šachového prostředí tak určitě nepatřím mezi šachové velmistry. Nicméně jako dítě jsem hrál aktivně šachové turnaje a někdy si zahrajete i zajímavější formát než klasický jeden na jednoho. Já se zúčastnil simultánní partie, kdy hrálo desítky hráčů proti jednomu. Bohužel, pokud si myslíte, že já byl ten, co zvládal hrát proti desítkám hráčů tak vás budu muset vyvést z omylu. Byl to právě David Navara, největší žijící šachová legenda v Česku, který se postavil desítkám hráčů. Asi vás nepřekvapí, že jsem partii prohrál (nechtěl jsem jej zahanbit), ale k šachům patří jedna důležitá věc. A to je podání rukou s vaším soupeřem před zahájením a po ukončení partie.

David Navara → Stanislav Hruška

Vzhledem ke známosti Navary je zván do různých rozhovorů i podcastů. Kam přes svou velice introvertní povahu chodí a podcast Standashow nebyl výjimkou, kde si moderátor podá ruku s hosty při jejich přivítání. Byť byl rozhovor úspěšný a měl desítky tisíc zhlédnutí tak se určitě nestal tak důležitý pro ostatní jako pro mě, protože právě toto podání ruky mi otevřelo bránu k politikům z celého světa a od tohoto momentu se v tomto seznamu objeví pouze osobnosti, které již jistě znáte.

Stanislav Hruška → Andrej Babiš

Jak jsem zmínil tak od této doby není nutné osobnosti příliš představovat. Andrej Babiš před volbou prezidenta v roce 2023 objížděl všemožné rozhovory a podcasty, protože čelil těžké zkoušce ve formě současného prezidenta Petra Pavla, kterou nakonec prohrál. Navštívil i podcast Standashow, který je znám svou uvolněnou povahou, ale v daném rozhovoru ho moderátor zpovídal výrazně drsněji než ostatní hosty, a proto nejspíše Andreje Babiše v tomto pořadu již nikdy neuvidíme.

Andrej Babiš → Donald Trump

Když Andrej Babiš navštívil Spojené státy jako premiér, tak osobní setkání s Trumpem pro něj bylo jasným vrcholem cesty. Babiš dával najevo, že je na schůzku s americkým prezidentem hrdý, a evidentně si užíval i samotné focení. Po boku Trumpa působil sebevědomě a netajil se tím, že mu setkání politicky i mediálně nahrává. Společné fotografie a záběry z Bílého domu pak obletěly česká média. Pro Babiše to byl silný symbol mezinárodního uznání.

Foto: Wikimedia Commons / volné dílo

Donald Trump se setkává s Andrejem Babišem

Donald Trump → Alžběta II.

Když se Donald Trump vydal na státní návštěvu Spojeného království, tak šlo o událost, která vzbudila obrovský zájem veřejnosti i médií. Americký prezident byl tehdy přijat s nejvyššími poctami, včetně formálního přijetí britskou královnou Alžbětou II. Právě setkání těchto dvou výrazných osobností vyvolalo spoustu komentářů, a to nejen kvůli jejich rozdílným stylům a původu, ale i kvůli samotnému gestu, tedy potřesení rukou.

Každopádně zde přichází nejspornější část článku, protože některá média tvrdí, že Donald Trump a královna si ve skutečnosti nepodali navzájem ruce. Protože fotografie vypadají sporně. Ta která je v článku vypadá nejlépe pro můj prospěch, abych si to mohl počítat na své cestě v podání ruky s nejtemnější osobou dějin světa Adolfem Hitlerem. Údajně se prý jednalo o „fistbump“, tedy že si dali takzvaně pěstičku. Tohle ale spoustu médií vyvrací, že se určitě jednalo pouze o netradiční podání ruky, ale o podání ruky se jednalo. A já budu médiím určitě věřit. O podání ruky šlo! Věřte mi!! Prosím!!!

Foto: Wikimedia Commons / volné dílo

Donald Trump si podává ruku s královnou Alžbětou II.

Alžběta II. → Winston Churchill

Winston Churchill a královna Alžběta II. Dvě jména, která si většina lidí spojuje s britskou historií 20. století. On byl legendární premiér, který vedl zemi během druhé světové války. Ona naopak nejdéle vládnoucí britská panovnice, která zažila nejednoho premiéra. A právě jejich vztah, včetně několikanásobného podání ruky se stává důležitým článkem v řetězci, který mě vede dál. Alžběta II. se stala královnou v roce 1952, ve věku pouhých 25 let. V té době byl Churchill znovu britským premiérem a také předsedou vlády, se kterým se jako mladá panovnice pravidelně scházela. Churchill se o ní často vyjadřoval s obdivem a úctou, a ona mu to oplácela stejnou měrou. Navzdory věkovému rozdílu a odlišnému stylu komunikace je spojoval hluboký respekt a silný smysl pro službu veřejnosti.

Podání ruky mezi královnou a Churchillem neproběhlo jednou, ale hned několikrát. Jednak při jejich oficiálním setkání při nástupu Alžběty na trůn, ale také během slavnostních příležitostí, parlamentních událostí i osobních rozloučení. Churchill odešel z funkce v roce 1955. Fotografie zachycující královnu a Churchilla při různých příležitostech tak zachycují i jejich gesta, včetně podání ruky, které se v oficiální diplomacii vždy pečlivě zaznamenává. Bez královny Alžběty II., která vládla od raných 50. let až do roku 2022 by byl řetězec mnohem složitější a delší. Ona totiž funguje jako most mezi dvěma epochami. Mezi lidmi 21. století a osobnostmi, které formovaly svět za druhé světové války. Jsem si jistý, že pokud se pokusíte o něco podobného tak taky narazíte právě na královnu.

Winston Churchill → Harry S. Truman → Josif Stalin

V červenci 1945 se třem nejmocnějším lídrům světa, tedy britskému premiérovi Winstonu Churchillovi, americkému prezidentu Harrymu S. Trumanovi a sovětskému vůdci Josifu Stalinovi podařilo sejít dohromady během konference v Postupimi. Situace vyvrcholila ikonickým gestem. Trojitým podáním rukou, kde Truman stojí uprostřed a spojuje obě strany dohromady. Toto gesto, zachycené kamerami i fotografy, mělo obrovskou symboliku. Ukazovalo jednotu před začátkem poválečných jednání a zároveň vystihovalo moment blížícího se konce druhé světové války. Ovšem Churchill přišel o post premiéra a začalo se rýsovat studenoválečné rozdělení.

Foto: Wikimedia Commons / Public Domain

Slavné podání ruky mezi Churchillem, Trumanem a Stalinem

Josif Stalin → Joachim von Ribbentrop

Joachim von Ribbentrop nebyl jen nacistický ministr zahraničí. Byl to muž, který se osobně sešel s Josifem Stalinem v Moskvě a potřásl si s ním rukou nad něčím, co dějiny znají jako pakt Molotov–Ribbentrop. Tahle dohoda mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem byla v podstatě nepsané požehnání k tomu, aby Hitler mohl začít druhou světovou válku. A co je na tom nejzvláštnější? Stalin, který byl vůdce komunistického režimu se spojil se symbolem nacistického teroru. Dva režimy, které měly ideově stát na opačných stranách barikády si v tu chvíli plácly na tajném rozdělení východní Evropy. Polsko? Rozdělit. Pobaltské státy? Přejdou pod vliv SSSR. Finsko? Sovětské. A to všechno za zavřenými dveřmi, mimo dohled veřejnosti.

To vše jen pár dní před tím než německé tanky přejely polské hranice. Svět se najednou ocitl v naprostém šoku. SSSR a nacistické Německo jako spojenci? Jen málokdo tušil, že právě toto podání ruky bylo začátkem nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva. Co je důležité si uvědomit, tak tenhle moment nebyl jen diplomacie. Byla to dohoda, která měla konkrétní důsledky. Polsko bylo rozdrceno ze dvou stran. Miliony lidí přišly o domov. A Západ najednou stál proti silám, které se zdály být až příliš dobře sladěné. Samotný pakt trval jen do roku 1941, kdy Hitler SSSR zradil a zahájil invazi na východ. Ale škody, které do té doby napáchal byly obrovské. A potřesení rukou mezi Stalinem a Ribbentropem zůstává symbolem politického cynismu, kdy moc byla víc než ideologie a lidské životy byly jen vedlejší škodou.

Foto: Wikimedia Commons / Bundesarchiv CC BY-SA 3.0 de

Podání ruky mezi Stalinem a Ribbentropem

Joachim von Ribbentrop → Adolf Hitler

Ribbentrop byl Hitlerovým diplomatickým prodloužením. Elegantní, chladný a hlavně fanaticky loajální. Když se stal ministrem zahraničí, tak jeho hlavním úkolem nebylo udržovat mír, ale připravit podmínky pro válku. A právě jeho vztah s Hitlerem byl klíčový. Nebyl to vztah dvou rovnocenných mužů. Byl to vztah služebníka a vůdce. Ale o to nebezpečnější. Ribbentrop říkal to, co Hitler chtěl slyšet. A dělal to, co Hitler potřeboval. Tohle je poslední článek. Joachim von Ribbentrop si podal ruku s Hitlerem jako jeho nejbližší diplomat. A právě tady končí ta zvláštní, absurdní štafeta podaných rukou, která začíná u mě a končí u muže, který rozpoutal nejničivější válku všech dob. Mezi mnou a Adolfem Hitlerem je devět podaných rukou. A tohle bylo to poslední.

Foto: Joachim von Ribbentrop shaking hands with Adolf Hitler / Dennis M. / Ogawa Nippu Jiji / Public Domain

Podání ruky mezi Ribbentropem a Adolfem Hitlerem

A jak jste na tom vy? Zvládnete to skrze méně osobností? Ukažte se v komentářích!
Xavo

Zdroje:

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/babis-trump-navsteva-usa-pistole.A190307_153438_zahranicni_kuce

https://en.wikipedia.org/wiki/Molotov%E2%80%93Ribbentrop_Pact

https://en.wikipedia.org/wiki/Potsdam_Conference

https://cs.wikipedia.org/wiki/David_Navara

https://cs.wikipedia.org/wiki/StandaShow

https://cs.wikipedia.org/wiki/Winston_Churchill

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz