Článek
Ladislav Pohrobek se narodil v Komárnu (dnešní Slovensko) za velmi pochmurných okolností, protože několik měsíců před jeho narozením zemřel jeho otec, Albrecht II. Habsburský – český, uherský i římsko‑německý král. Jeho matka Alžběta Lucemburská, věděla, že porod rozhodne o budoucnosti dynastie. Dostal přezdívku Pohrobek, protože byl narozen po smrti svého otce. Král se rodí, když král je již mrtev. Alžbětě nezbylo než okamžitě prosadit korunovaci dítěte. V Čechách ho vyhlásila dědicem, i když na faktickou korunovaci došlo až o několik let později. Nicméně nepřátelé cítili naději, přeci jen to byla bezprecedentní situace. Království nemělo krále několik měsíců a Alžběta Lucemburská se modlila, aby v té době ještě nenarozené dítě byl chlapec, nikoliv dívka, její přání bylo nakonec vyslyšeno, ale vyhráno nebylo ani zdaleka.
Dětství v kleci a v podhradí
Vítězem první fáze se stal Fridrich III. Habsburský. Alžběta mu syna doslova odevzdala výměnou za příslib ochrany, jenže ochrana se brzy změnila v dohled a prakticky vězení. Ladislav vyrůstal na různých místech, obklopen učiteli latiny a dvorskými pány, ale také zdmi, které ho střežily před světem a svět před ním. V útlém věku mu zemřela i jeho matka a zůstal sirotkem v náručí příliš pečlivého Fridricha. Oficiálním regentem v Uhrách se stal János Hunyadi, v Čechách vládl Jiří z Poděbrad coby zemský správce. Ladislav studoval hesla o královské ctnosti, zatímco skutečné království řídili muži s mečem.
Na Fridricha byl vyvíjen nátlak, aby Ladislava propustil a pochopil, že držet „živoucí korunu“ v kleci se mu politicky nevyplácí. Dovolil proto korunovaci. Ladislav se ocitl v roli panovníka, který byl spíše figura, závislý na Jiřím z Poděbrad. Zahraniční politika se mezitím snažila udělat z chlapce minci pro dynastické sňatky. Vyhlédnutou nevěstou byla Magdaléna Francouzská, dcera Karla VII. Jenže jednání trvala déle než Ladislavův život. Ke svatbě nikdy nedošlo a dynastický zisk se rozplynul.

Vyslanci českého krále Ladislava žádají v jeho zastoupení o ruku dcery Karla VII.
Cesty po zemích, které mu patřily jen na papíře
Roku 1456 umírá János Hunyadi a z uherského státu se stává sud s prachovinou. Ladislav vyráží do Uher a pokouší se situaci stabilizovat. Mezitím v Čechách jeho nepřítomnost posiluje Jiřího z Poděbrad. Panovníkova autorita dál klesá geometrickou řadou. Ladislav vrací do Prahy kvůli sněmu, jenž má potvrdit Jiřího coby správce a projednat sňatkovou alianci. Jenže v listopadu dostává prudkou horečku. Lékař popisuje podivné skvrny na jeho těle, příčina byla dlouho neznámá. Dnešní diagnózy se shodují na akutní leukémii. Nedlouho na to Ladislav umírá ve věku pouhých 17 let.
Rozpad království
Když se rozšířila Prahou zpráva, že král Ladislav Pohrobek zemřel, zdálo se, že skončil jeden život. Ve skutečnosti ale začala přelomová krize, která proměnila politickou mapu střední Evropy. Smrt sedmnáctiletého krále, který neměl potomky, manželku ani pevnou moc způsobila politické vakuum v trojici klíčových zemí, tedy v Čechách, Uhrách a rakouských zemí. Ladislavova smrt tak otevřela prostor pro první volbu krále bez modré krve. Kališníka a příslušníka domácí šlechty, kterým nebyl nikdo jiný než Jiří z Poděbrad, což bylo odvážné rozhodnutí, protože církev neuznávala jeho kališnickou víru. České země se tak poprvé v dějinách po Přemyslovcích vydaly vlastní cestou bez přímé vazby na Habsburky či Lucemburky. Volba Jiřího byla zároveň odpovědí na hrozbu rakouské expanze a maďarských ambicí.
Ladislavova smrt přinesla mocenské vakuum i v Uhrách, kde se prosadil rod Hunyadyovců. Po jeho smrti se uherská šlechta rychle sjednotila kolem Matyáše Korvína. Matyáš se v roce 1458 stal zvoleným králem v Uhrách, ačkoliv byl tehdy ještě taktéž mladý teenager. Jeho volba byla reakcí na kolaps centrální habsburské linie a zároveň vyjádřením protihabsburského odporu.
Největší vítěz smrti Ladislava byl nakonec ten, kdo jej celý život držel v zajetí, tedy císař Fridrich. Habsburkové sice ztratili vliv v Čechách a Uhrách, ale upevnili svou pozici v jádru říše, odkud se později vydali k císařskému titulu. Tragický konec Ladislava Pohrobka tak paradoxně umožnil Fridrichovi konsolidovat habsburskou moc a připravit pole pro budoucí vzestup dynastie.

Ladislav Pohrobek jako dítě
Co by kdyby
Historie je plná otazníků, ale jen málo osudů v sobě nese tolik nevyužitého potenciálu jako ten Ladislava Pohrobka. Českého a uherského krále, který se narodil až po smrti svého otce a sám zemřel dřív, než mohl skutečně vládnout. Kdyby nepadl v pouhých 17 letech za oběť akutní leukémii, jak by mohla vypadat střední Evropa druhé poloviny 15. století? Ladislav se těsně před svou smrtí začal konečně osamostatňovat a snažil se upevnit svůj vliv. Pokud by přežil, čekal by ho nelehký úkol získat faktickou moc ve svých královstvích. Je pravděpodobné, že by se mu to postupně podařilo. Jako legitimní panovník by měl přirozenou autoritu a pokud by využil talentu diplomatického i vojenského, mohl se stát opravdovým sjednotitelem střední Evropy.
Ladislav byl zasnouben s Magdalenou Francouzskou, dcerou Karla VII. Svatba byla téměř na dosah. Pokud by se konala, spojila by Habsburky s francouzským královským rodem. Z tohoto manželství mohli vzejít potomci, kteří by zajistili kontinuitu albertinské větve Habsburků. Smrt Ladislava v roce 1457 otevřela cestu k moci Matyáši Korvínovi. V alternativní historii by Matyáš zůstal jen významnou postavou uherských dějin, ale nikdy by se nestal králem. Uherská koruna by zůstala pevně v Ladislavových rukou, čímž by Korvínova politika a kulturní rozkvět Uher nikdy nenastaly nebo by probíhaly pod jiným patronem. To by ovlivnilo i pozdější boj Matyáše s Jiřím z Poděbrad, jenž by možná vůbec neproběhl. Jiří by zůstal správce, zatímco Ladislav by jako král hledal cestu kompromisu s kališníky i katolíky. Pokud by Ladislav zvládl si udržet českou i uherskou korunu, vznikla by silná dynastická unie pod jedním panovníkem mnohem dříve, než to dokázal Ferdinand I. o téměř sto let později. Taková unie by mohla stabilizovat střední Evropu a čelit lépe tlakům Osmanské říše. Ale v historii se na kdyby nehraje. A tak Habsburkové museli začít znovu z jiné linie a v jiných podmínkách. A historie šla svou klikatou cestou.
Zdroje:
https://husitstvi.cz/rejstriky/rejstrik-osob/ladislav-habsbursky-pohrobek/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ladislav_Pohrobek
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hunyadyov%C3%A9
https://www.geni.com/people/Ladislaus-the-Posthumous/6000000002240799663