Článek
Na vysoké škole máme seminář akademického psaní a tak je na čase, abych s Vámi sdílela můj pokus o zdroji podloženou rešerši ruského trhu s alkoholem a kvalifikovaného odhadu roční konzumace lihu jednoho průměrného dospělého občana Ruska.
Pověstné ruské pití totiž dle oficiálních žebříčků není až tak pověstné a vlastně je oproti českému pití na daleko nižších úrovních, alespoň tak mluví statistiky. Ty přisuzují Rusům ,,pouhých“ 10,4 litrů čistého alkoholu na osobu ročně. Češi jsou pak větší pijani, konzumují ročně celých 11,6 litrů alkoholu.
Ačkoli mne zjištění překvapilo a čekala jsem daleko vyšší čísla na ruské straně, nedala jsem se a začala hledat ve statistikách a zdrojích, kde je háček. Ten je přímo obrovský - jako u spousty dalších věcí totiž nemůžeme ruským číslům věřit nic, protože jednoduše lžou. Při bližším rozboru zjistíme, že Rusové vypili více whiskey, než se do země dovezlo a také v zemi vyrobilo. I u vína statistiky nesedí s konzumací a vodka nebo samohonka, to jsou příběhy samy pro sebe.
Pašování, domácí výroba a ilegální alkohol v Rusku dominují a do vykazovaných čísel tyto položky ruská vláda vůbec neuvádí. Kolik toho tedy Rusové vypijí? Číslo je po započtění reálné konzumace mírně řečeno mimo všechny tabulky a Češi se opět ve stínu čísel z Ruska promění v alkoholové žabaře.
Ilegální alkohol může tvořit až 93 % ruského trhu, říkají samotní Rusové
První ohromnou položkou nezapočítanou do výsledných čísel je objem nelegálního alkoholu v Rusku. Ten zahrnuje nejen tvrdý alkohol, ale i vína a likéry, často se tvářící jako zahraniční produkce.
Neuvěřitelné číslo 93 % objemu nelegálního alkoholu prodávaného v obchodech odhalili až samotní Rusové. Ti skrze svůj úřad pro dozor nad alkoholem a omamnými látkami Rosalkoregulierovanie podnikli celkem 45 000 prohlídek a zjistili, že 90 až 93 % alkoholu prodávaného v obchodech pocházelo z ilegální produkce.
Samotný ruský úřad ke zjištěním uvádí, že největší četnost porušení zákona byla odhalena v Přivolžském regionu, na Sibiři a v Centrálním federálním okruhu. To by celkem logicky naznačovalo, že ve venkovských odlehlých oblastech ruského vnitrozemí dochází k větší produkci nelegálních lihovin a obchody logicky prodávají tyto produkty na úkor těch legálních. Nejvíce zákona dbalý region je Severní Kavkaz, kde ruský úřad odhalil ,,jen“ 30 továren vyrábějících nelegální lihoviny. Kolik jich bylo v nejhorších regionech, raději Rusové neuvádějí.
Naprosto v kontrastu se sdělením vlastního úřadu uvádějí Rusové, že konzumace alkoholu poklesla o 80 %.
I tak ale doplnili, že v kontextu zjištění odhadují objem mimo statistiky vyrobeného alkoholu na zhruba 30 % trhu. To ale nevychází, protože 45 000 kontrol je už opravdu velký vzorek a míra přítomnosti pančovaného alkoholu je tak vysoká, že by v ostatních prodejnách musely padělky tvořit jednotky procent, aby bylo 30 % vůbec ke zvážení. Rusové ale jako obvykle lžou a snaží se proti logice a rozumu statistiku upravit tak, aby alespoň trochu zjištění zmírnili. Pokud lze ze zjištění Rusů vycházet, je třeba navýšit deklarovaných 10,6 konzumovaných litrů čistého alkoholu o proporcionální navýšení dle počtu padělků.
Výsledné číslo odpovídá neuvěřitelným 150 litrům čistého alkoholu na osobu ročně - při použití výpočtu 150 × 0,07 = 10,5.
Číslo vychází ze zjištění samotných Rusů, která mohou být už jen ve zprávě dozorujícího úřadu záměrně zkreslená. To ale není všechno. V Rusku existuje poněkud zvláštní zákon umožňující obyvatelům vyrábět alkohol pro vlastní potřeby a tuto produkci palírny - narozdíl od České republiky - nemusí zaznamenávat a tato výroba také není součástí oficiálních statistik konzumace a produkce.
Až 250 milionů litrů samohonky, tvrdí Rusové. Čísla z minulosti jsou ještě horší
V Rusku existuje zákon, kterým se určuje minimální cena flašky vodky. Podobně jako cena půllitru piva v České republice je tato vyhláška určující pro ruské veřejné mínění a také stanoví, zda a jak moc se rozjedou místní ilegální palírny, produkující ,,samogon“. Samohonka je ruskou tradicí již od 16. století a odhadnout celkový objem podomácku vyrobého alkoholu je složité, zdrojů je velice málo.
Co ale dohledat lze, je ruský odhad z roku 2014 zmiňující 66 milionů galonů vyprodukované samohonky. Přepočtením na litry jde o neuvěřitelných 251 milionů litrů domácích destilátů - to vychází na 3 litry samohonky ročně pro každého dospělého občana Ruska.
Trh ale není nijak regulován a oficiální čísla jsou nevyzpytatelně zkreslená. Ještě v roce 1997 odhadoval deník Los Angeles Times produkci samohonky až na 440 milionů galonů ročně, tedy 1,7 miliardy litrů samohonky vyprodukované Rusy pro vlastní spotřebu, zejména ve venkovských oblastech. Pokud by Rusové vyprodukovanou samohonku vypili - čemuž se dá dost dobře věřit - vycházela v roce 1997 konzumace samohonky na 18,5 litrů ročně pro každého dospělého občana Ruska.
Ať už se v dnešním dění přikloníme spíše k číslům z roku 2014 nebo 1997, jisté je, že samohonka tvoří významnou součást ruské spotřeby a ve statistikách také není uvedena.
A co muslimové? Těch je v Rusku 20 milionů a rozhodně pijí méně
Přes 15 % ruské populace tvoří lidé muslimského vyznání. Těm jejich náboženství přímo konzumaci alkoholu zakazuje, nicméně nelze předpokládat, že nařízení dodržují všichni. Ti tak zkreslují statistiku tím, že rozmělňují ruskou spotřebu na nižší čísla.
I podle oficiálních statistik, ale jak je již uvedeno, těm nelze v Rusku příliš věřit, je konzumace mezi muslimy řádově nižší v porovnání se slovanskými regiony. Navíc regiony Dagestánu a Čečenska pocítily i hněv místních ortodoxních muslimů, kteří na továrny produkující legální lihoviny zacílily své útoky a ortodoxní autority mezi muslimy také vyzývaly k omezení tohoto ,,jedu“.
Lze tak předpokládat, že slovanské regiony a etničtí Rusové hrají prim, zatímco muslimové spíše zaostávají.
Rusové stále drží nezpochybnitelné prvenství, čísla jsou naprosto děsivá
Výsledkem analýzy několika zdrojů - převážně ruských - dojdeme ke zjištění, že (ne)překvapivě Rusové opět lhali a v konzumaci alkoholu drží nezpochybnitelné první místo.
Započteme-li legální produkci a spotřebu na obyvatele ve výši 10,6 litrů čistého lihu ročně a zohledníme-li zjištění ruských autorit o tom, že až 93 % alkoholu pochází z nelegální produkce, dojdeme k číslu až 150 litrů čistého alkoholu na člověka ročně, což odpovídá konzumaci 0,5 litru čistého lihu denně v přepočtu na dospělého občana Ruska. Dospělých je v Rusku zhruba 100 milionů lidí.
Můžeme jít ale ještě dál a k tomuto již zcela alarmujícímu číslu 0,5 litru lihu na osobu lze připočíst i neregulovanou produkci samohonky, které Rusové vyrobí dle odlišných odhadů 240 milionů až 1,7 miliardy litrů ročně, záleží zda věříte ruským číslům nebo těm z USA. Pokud přiřkneme muslimské populaci třetinovou konzumaci oproti té slovanské, vychází dle dostupných dat a mého zdroji podloženého odhadu spotřeba alkoholu jednoho ruského Slovana na zhruba dvě flašky vodky denně, respektive 0,65 litru čistého lihu.
Co myslíte, jsou čísla reálná? Hlasovat můžete v anketě níže.