Hlavní obsah
Seberozvoj

Bolest duše léčíme závislostmi a závislost ničí nás

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Zdena Rumlová
4. 9. 13:20

Svá emoční zranění máme ukryté v podvědomí, ač jsme na ně zapomněli, jsou stále s námi a mají vliv na naše životy. Pocity vyvolané jimi se snažíme umlčet závislostmi. Marně! Proč tomu tak je?

Článek

Závislost partnera je zrcadlem našeho emočního zranění, které je stejné jako jeho. Stejná zranění se přitahují. Prostě vrána k vráně sedá. U sebe si nepřipouštíme, že nějaké ublížení máme. Je ukryté v podvědomí. A to z 90 % řídí naše životy. Právě sem si nahráváme svá nastavení v dětství. Analytické myšlení se u dětí rozvíjí později a tak vše, co se děje, se zapisuje jako pravdivá informace. Rozzlobená výtka rodiče, že jste ošklivá, je uložena jako fakt.

A právě v tomto období je často „zaděláno“ i na vnitřní prázdnotu způsobenou citovou újmou. Ne všude jsou vztahy ideální a třeba nezájem rodičů o nás, nepřijetí či despotické chování zanechá na dušičce rány, které bolí dál a dál. Sice na ně zapomeneme, ale ony nezmizely.

A tak jako dospělý se snažíme utišit svou ránu. Ta se ozývá. Cítíme, že potřebujeme doplnit lásku, přijetí, pochopení - prostě to, co jsme potřebovali a nedostalo se nám. Volání duše je silné. Zde je chyba lávky. Sami si neumíme dodat, co nám chybí. Nikdo nás to nenaučil. Proto hledáme způsob, jak zklidnit své emoce spojené s touto situací.

Mezi časté prostředky, kterými „přelepíme“ mokvající zanícenou emociální vnitřní smršť, je třeba jídlo a emoční přejídání, drogy, alkohol, cigarety, gamblerství, promiskuita, workoholismus, nakupování či externí sporty. Tlumíme jimi bolest, dodáváme si pocit lásky, sebehodnoty, přijetí. ALE MARNĚ!

„Náplast“ nalepená na utrpení, způsobené podvědomým nastavením, má jen krátkodobý efekt. Je to, jako byste si na bolavý zub se zánětem v kanálku, dali skleničku nebo koupili nové šaty či spolkli prášek a čekali, že se problém vyřeší navždy. Ale hnis v zubu stále zůstává, zanícené místo se rozrůstá a muka jsou intenzivnější. To, čím jste tišili nekomfort, je v nedohlednu a taktéž na konec bolu. Stejně tak nefunguje nic. Jen ošidí smysly, na chvíli postaví zeď mezi vás a jádro pudla. Další ataka se vždy rovná zvýšení dávky „placeba.“

Tak jako u zubu je nutný zákrok dentisty, tak i na bolest duše je vhodné vyhledat odborníka. Stále přetrvávající obava z výsměchu z okolí není na místě. Jde o váš život, vaše trable a nastavení. „Vyléčením“ svého vnitřního traumatu se dostáváte blíž k sobě. Naučíte se dodat si sám/a, co potřebujete. Zmizí závislost na citovém dopingu z okolí a tím i ostatní potřeby, které jste tišili různě.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz