Hlavní obsah
Zdraví

Emoční zranění jsou jednou z příčin obezity

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Zdena Rumlová
1. 9. 0:00

Sklon k obezitě mají především ti, co si v dětství zažily týrání, ponižování, pocity nepřijetí. Trauma se ukládá podvědomých programů a vzorců, které nás vženou do marného boje s kily navíc.

Článek

Obezita je diskutovaným tématem na všech platformách a sociálních sítích. Lékařské kapacity varují, před následky kil navíc a vyjmenovávají nemoci, které pacientům s vyšší váhou hrozí. Od vysokého krevního tlaku, přes artrózu, dnu až po fatálnější chroby jako jsou nádory či infakrt.

Další skupinou jsou ti, co „mají od paníčka boky jako almaru.“ Celoživotní dietáři, kteří mají pocit, že přiberou i při pohledu na obal od čokolády. Už vyzkoušeli snad vše, co nejen bysnys okolo hubnutí vyslal na trh. Koktejly, zlatá vejce, low carb, keto dieta, krabičky, tukožroutskou polévku, dělenou stravu, půst, hubnutí podle krve ap. Investovali tisíce a tisíce do snu být štíhlá. Jenže u většiny z nich, po měsících „omezení“, kdy váha slibně posune svou ručičku k nižšímu číslu, nastane návrat k původním návykům . A jo jo, přichází jojo-efekt i s úroky. Tedy kily navíc.

A v neposlední řadě ti, jenž si udělali z otylých terč a střílí do nich svými poznámkami. Prostorově výraznější lidi jsou pro ně jen vyžraní, vypasení jedinci. Co se přejídají a nehýbou se. Ano, v některých případech tomu tak je. Jenže typ postavy kromě zmíněných zlozvyků a genetických dispozic ovlivňují i psychické aspeky.

Obezita má totiž i psychosomatické příčiny. Sklon v větším rozměrům než 90-60-90 mají především ti, co si v dětství zažily peklo na zemi. Týrání jak psychicky i fyzicky, ponižování od blízkých či šikanovaní. Nesou si do života cejch formou programu sebetrestání. Takový jaký jsem, jsem špatný. A tak citlivá dušička dítěte si „obléká tukový kabát“ jako ochranu před útoky ostatních.Aby je nebolelo, to co jim druzí způsobují. Jenže jak víme, opak je pravdou.

Tloušťka souvisí i s jinými emočnímu zraněními - pocit nedostatku lásky a přijetí od rodičů přináší do života emoční bolest, kterou se snažíme přehlušit. Pro dítě je jídlo, tím, co mu dodá chybějící pohlazení, pochopení a lásku. Takové to emoční jezení jej provazí celý život a dospělosti se přidávájí i další komponenty. Bohužel snaha utišení bolístky na duši skrz závislosti je krátkodobá. S každým dalším atakem negativních emocí, se zvyšuje i množství potřebného „dopingu.“

Úspěšné a trvalé zhubnutí je snem většiny XXL postav. Mělo by jít ruku v ruce s laděním vztahu k sobě, posílením sebevědomí a sebelásky. Eliminací a přepsáním podvědomých vzorců a programů. Vnitřní klid a pohoda je důležitá pro spokojený život.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz