Hlavní obsah
Názory a úvahy

Zápisník starého muže. 27. Symboly 17. listopadu nám ukradli

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

18. 11. 16:19

Symboly 17. listopadu nám ukradli, řekl Klaus v diskuzi se Zemanem.

Článek

Symboly 17. listopadu nám ukradli, řekl Klaus v diskuzi se Zemanem. Nic divného, je to přirozený vývojový stav. Ti lidé jen splnili svou historickou úlohu podle schopností svých a možností té doby, byť měli ideje ty nejušlechtilejší.

Psi štěkají a karavana kráčí dál, říká se. Karavana překračuje nové duny s novými vůdci, za jiného počasí. Starci vzpomínají, mladí neprožili to co oni a realitu v niž se nacházejí vidí jinak. Vzniká nový pohled na minulost, předává se mladým, vzniká jednotný školský názor, který další generace přejímají. Jinou vlastní zkušenost nemají, tak akceptují a ztotožňují se s tím, co jim je podáno.

Přece i my dnes také máme jakýsi školský výklad dějin a jen odhadujeme nenaplněné vize historických osobností. Těžko posoudíme, které symboly byly jejich vlastní a které jim ukradli jejich následníci. Ale stalo se tak, jak se stalo a my s tím žijeme.

Že žádný školský výklad dějin nemáme, používá se ten bolševicko obrozenecký, který je zmanipulovaný a někdy přímo vylhaný, leckdo namítá.

Ano, zatím nemáme, ale formuje se a pamětníci stále žijí. Až nebudou, dostane výklad dějin konečnou podobu podle společenské objednávky.

Zrovna dnes na Nova Cinema v 17,15 hodin je film SEXMISE z roku 1984. Kdo neviděl, doporučuji shlédnout, komedie s podobnosti více než náhodnou k minulosti i současnosti. Zejména mladí leccos pochopí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz