Hlavní obsah
Lidé a společnost

Zápisník starého muže. Šťastný výherce

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

15. 8. 17:51

Někdo zase vyhrál obrovskou částku.

Článek

Šťastný výherce – a co dál?

Někdo zase vyhrál obrovskou částku a málem si ji nevyzvedl, nebo událost doprovází něco dramaticky jiného. Píše se o tom, někdo závidí, ale většina lidí nikdy nic mimořádného nevyhrála. Ale každý si už někdy připustil myšlenku, co kdybych i já někdy zázračně zbohatl. Pak zapracuje fantazie, co a jak potom.

Tak si vsadíme nebo nakoupíme losy a obdarujeme přátele. Snad někdo vyhraje, nejpravděpodobněji asi zanedbatelnou drobnou částku, tak budeme mít radost z trefy, možná ještě větší, než ten obdarovaný.

Obdarovaný nic moc nevyhrál, očekávalo se a nic se neděje. Ale může se stát zázrak, óóóbrovská výhra a neskutečná radost. A po vystřízlivění reakce podle typu osobnosti a charakteru. Sdílet s někým štěstí je dvojnásob radostné.

Jako první je dárce, ale jak to on příjme, že mi dal milióny? Bude se radovat se mnou? Co tak se s ním podělit, ale jak, vždyť vlastně všechno mohlo být jeho. Ustojí to on vůbec?

Druhý hlas našeptává, tak nikomu nic neříkej, zataj to. Nikdo ti nebude závidět, nemusíš nic řešit a rozhodovat se. Kdo je v tíživější situaci a zasluhoval by pomoc a kdo nepotřebuje a možná by ani nic nechtěl. Také se náhle neobjeví spousta nových kamarádů, o kterých jsi ani netušil. Všichni budou ti nejlepší a každý z nich má nějaký problém, s nímž bys mu snadno mohl pomoci, když teď máš tolik peněz, že určitě ani nevíš, jak s nimi naložit.

A tak tedy jak? Užít si to, samozřejmě, a též něco rozumně zainvestovat. Fantazii se meze nekladou, ale třeba vše promyslet a stanovit priority. Tak napřed vyzvednout výhru, nejlépe utajeně a bezpečně ukrýt před zcizením. Však oni ti lupiči dokážou překonat složité překážky a neštítí se ničeho.

Snění začíná nabývat příliš očekávanou a reálnou podobu. To aby se jeden ještě začal bát o sebe a rodinu, tak bezpečnost je také priorita, než si začne užívat a zařadí se mezi „lepší“ lidi. To aby také zapracoval na sobě, vystrojil se materiálně, vybavil potřebnými vědomostmi o společenské smetánce a nejnovějšími drby o VIP. Ať hned mezi nimi nevypadá jak zbohatlík ze slamákova.

Materiální výbava, samozřejmě vše značkové, žádné šunty z tržnice, má na to. Samozřejmě třeba vyřešit bydlení a to na tzv. dobré adrese, byt v paneláku rozhodně není cool. Vše se dá zařídit, jen chtít, ale na všechno nemusí sám stačit. Advokát by se hodil, i solidní finanční poradce by byl k užitku, ale už jaksi moc potřebných lidí se kolem vyskytuje, tak též nějaké bodyguardy je nutně potřeba.

Děti do školy už nechodí samy, bojíme se o ně, ony si užívají odvoz šoférem, i když spolužáci se na ně dívají jinak. Ale nacházejí jiné kamarády a nové objekty zájmu. I životní partner se rychle vžívá do vyšší společenské vrstvy. Vidíme se stále méně, též má spoustu nových zájmů a nových přátel. Jsou to vesměs úspěšní a atraktivní lidé, většinou schopnější než já sám. Cítím to, nikdo to zatím nevyslovil a já chápu, že i partner má společenské povinnosti, jimž musí dostát.

Časy se mění, život na úrovni, nových zážitků i známostí a lidi kolem přibývá, jen ti původní přátelé, příbuzní a známí se jaksi vytrácejí. Škoda, přijde to líto. Už si všimli náhlých změn v majetku i způsobu života. Nedá se nic zamlčovat a nechlubit se. Všechno je jinak, už mezi ně nepatří.

Pak se třeba vybaví vzpomínka na ten dřívější poklidný život. Nemuset být stále ve střehu. Získávat stále nové informace, vyhodnocovat je a činit opatření. Pořád něco zachraňovat na poslední chvíli, stále se pídit za něčím, jen nezpomalit a nezaostat, to by byl pád z výšin. Respektovat zákon smečky a uhájit si své místo v ní. K tomu ještě ty dneska už otravné a unavující společenské povinnosti. Viděl to i takhle, když byl opojen radostí z výhry?

Tak co raději zůstat v anonymitě a nevybočovat moc z řady. Nakonec svaly už ochabují, kosti bolí, tělo i duše stárne a do lecčeho se ani nechce. Jó, být tak mladší, to by s takovým bohatstvím patřičně naložil! Napřed stanovil priority, potom zabezpečení majetku a sebe, potom by si koupil, co jiní nemají, potom cestoval a užíval si a užíval si a…

A jakoby to už někde slyšel nebo četl? Nebo to byla jen snová představa, po níž následuje probuzení do reality všedního dne. Hezky se to sní, ale většině lidí světa nezbývá nic, než jen ta představa, co kdybych zrovna já…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz