Článek
Nezávislá skupina vědkyň a vědců z českých i zahraničních výzkumných institucí odpovídá na vaše dotazy. Některé odpovědi pak sdílí i na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instagram, Threads a zde na Médiu.
Dotaz
Mám úplne komickú otázku. Pociťujú muchy, komáre, zvieratá všeobecne, únavu? U takého psa je to zrejmé, asi aj iné veľké zvieratá. Ale hmyz? Veľryby? Majú také stavy, že „dám si teraz 10 minút pauzu, lebo už nevládzem lietať a bzučať“? Asi všetko živé má nejak naprogramovaný režim odpočinku. Zaujíma ma skôr taký ten náhly nával únavy (po prehnanej aktivite).
Minutová odpověď
- Tak jako lidé, i hmyz spotřebovává při své činnosti energii uloženou v těle. Po spotřebování této energie dochází k únavě a dočasnému poklesu aktivity.
- Můžeme pouze spekulovat, jestli si hmyz svou únavu uvědomí, aby si dal pauzu.
- Únava byla u hmyzu pozorována i „psychická“ kvůli nedostatku spánku.
Odpověď
Tato „úplně komická“ otázka představuje pro současnou vědu až překvapivě náročnou výzvu. Zdali si hmyz uvědomí, že potřebuje pauzu, protože už nezvládá lítat a bzučet, zatím s jistotou nevíme, pokud někdy vůbec vědět budeme. Nicméně tak jako u lidí je aktivita hmyzu limitovaná zásobami energie.
Hmyz je co do počtu druhů nejpočetnější skupina živočichů na Zemi. Tudíž i jeho rozmanitost je obrovská. Vezměme si monarchy stěhovavé, kteří při své každoroční migraci z Kanady do Mexika urazí denně 80–160 km, dohromady přes 4500 km [1]. Naproti tomu známá červená ploštice ruměnice pospolná má křídla zakrnělá a letu schopná není.
Svaly potřebují energii
Svaly ke své práci potřebují energii, kterou získávají z uložených zásob energie. Hmyzáci, tak jako lidé a další obratlovci, využívají pro svůj pohyb energii uloženou ve formě sacharidů, tuků a bílkovin [2]. Tyto zásoby nejsou nekonečné a po jejich vyčerpání se musí nevyhnutelně dostavit únava, při které intenzivní aktivita dočasně skončí. Takové chování bylo pozorováno v několika studiích na hmyzu [3, 4]. U velryb a ostatních zvířat můžeme logicky předpokládat podobný pokles zásob energie a vyvíjené aktivity.
Včelí tanečky
Hmyz dokonce potřebuje spánek! Jelikož je hmyz docela odlišný od lidí, nemůžeme s jistotou spánek hmyzu označit za rovnocenný tomu lidskému. Nicméně jsou zde studie, které ukazují, že hmyz spát musí. Včelám vědci pomocí přístroje s magnety přivodili nedostatek spánku. Jednu skupinu včel označili ocelovými značkami a druhou měděnými. Přístroj poté rušil ze spánku pouze včely, které měly ocelové – tudíž magnetické – značky. Včelí dělnice si navzájem předávají instrukce o lokalitách vhodných k opylování pomocí tanečků. Tancem sdělují směr a vzdálenost takové lokality. Včely, které byly pravidelně rušeny ze spánku, poté tancovaly méně přesně než ty, které spaly normálně [5].
Shrnutí
Ačkoliv tedy nevíme, zdali si hmyz svou únavu opravdu uvědomuje, můžeme si být jisti, že k únavě u hmyzu dochází. Některý hmyz se dokonce potřebuje i vyspat!
Za Zeptej se vědce odpovídal Matěj
Mgr. Matěj Miláček, Entomologický ústav, Biologické centrum AVČR, Přírodovědecká fakulta JU
Odbornou revizi poskytl Mgr. Ondřej Kouklík (Ondra Kouklík), Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Odpověď editovali Hedvika Šimková, Luděk Vašta a Ing. Kristýna Kantnerová, Dr. Sc. ETH Zürich, University of Colorado Boulder, Geological Sciences & Institute of Arctic and Alpine Research
Zdroje
[1] https://archive.org/details/monarchbutterfly00mich
[2] https://doi.org/10.1007/978-1-4899-3204-4_2
[3] https://doi.org/10.1242/jeb.26.2.150
[4] https://doi.org/10.1242/jeb.38.1.163
[5] https://doi.org/10.1073/pnas.1009439108
Další čtení prověřené autorem
Zeptej se vědce
Projekt Zeptej se vědce se snaží zprostředkovat kontakt mezi vědeckou a nevědeckou veřejností. Máte-li na vědce nějaký dotaz, zeptejte se nás na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu. Líbí se vám naše příspěvky? Podpořit nás můžete na https://donio.cz/naucme-vedce-vypravet