Článek
Nejspíš jste se s tímto pojmem už někdy setkali. Emoční závislost nastává tehdy, když jeden z partnerů již nedokáže psychicky žít a fungovat bez toho druhého. Nejčastěji se projevuje extrémními reakcemi na odloučení, stavy deprese v nepřítomnosti partnera či partnerky, nebo přehnaným projevem citů při opětovném setkání. Nabízí se otázka, proč jsem se rozhodla rozebrat právě emoční závislost coby největšího drtiče vztahů?
Odpověď je jednoduchá a dá se popsat třemi větami. Emoční závislost zpravidla nelze viditelně identifikovat ještě v zárodku, takže postupně roste a roste, až se stane zcela nezvladatelnou. Jakmile se tak stane, jednoho z partnerů to přestane bavit, vztah tím utrpí těžkou ránu a ve většině případů proto také skončí. Emoční závislost též vztahy rozežírá zevnitř, psychicky, takže ji daný člověk ani nedokáže sám pojmenovat, to, co v závislosti dělá, mu přijde naprosto normální, dokud není pozdě. Nehledě na to, že se člověk s emoční závislostí neumí sám vypořádat, a tak závislost přenese též do dalších vztahů a vzniká tím začarovaný kruh, ze kterého je jen obtížná cesta ven.
A jak se proti emoční závislosti bránit? Už jsem se setkala s názorem, že to prostě není možné a že by každý takový člověk měl co nejrychleji navštívit psychologa, aby se tuto závislost naučil alespoň účinně mírnit. Já se tady však držím známého hesla: „Když se chce, všechno jde.“ Neplatí to samozřejmě ve všech případech, to vůbec netvrdím, ale za mě není cestou jen sebelítost a nečinnost, pokud člověk pro to nic nezkusí udělat. A při mém přemýšlení na toto téma jsem dospěla k pěti úžasným radám, které mi velmi pomohly, když jsem se sama plácala v emoční závislosti.
1. Každý den si najděte alespoň 20 minut jen sám/a na sebe. Emoční závislost mnoho lidí pocítí, když si připadají nedostateční, podceňují sami sebe, a nevidí na sobě nic, co by stálo za ocenění. Čas sami pro sebe vás nejen naučí, jak být chvíli bez partnera a být o samotě, ale také vám ukáže, jak si sám sebe vážit a pečovat o své tělo i duši.
2. Zvykněte si na pravidelná rande. Jakmile si s partnerem či partnerkou stanovíte na určitý den v týdnu pravidelné rande, budete se už automaticky na tento den těšit, když si z toho později vytvoříte zvyk, zjistíte, že už nepotřebujete tolik jiné pozornosti, díky konkrétní události, která zaměstnává váš mozek.
3. Fyzická aktivita. Nemusí to vyhovovat každému, ale mně osobně vždy pomohlo být ve chvílích samoty fyzicky aktivní. Člověk nemusí hned dřepovat nebo zvedat činky, a přesto může být fyzicky aktivní, třeba při úklidu, věšení prádla atd. Já jsem si třeba též zvykla poslouchat hudbu, tančit v pokoji nebo cvičit jógu.
4. Osobní deník každý večer. Tento bod může patřit do těch 20 minut, které si na sebe každý den vyhradíme. Když si každý večer sepíšeme, i třeba na obyčejný papír, co jsme za den zvládli a za co jsme na sebe pyšní, budeme daleko více motivovaní a na nějakou emoční závislost už v našem myšlení nezbyde místo.
5. Komunikace s partnerem. Je to samozřejmě alfa a omega každého zdravého vztahu - komunikace. Pokud je zde nějaký problém, neváhejte se s tím svěřit své polovičce, a společně prodiskutujte, jaké budou další kroky. Pokud partner nebude vědět, že něčím trpíte, nebude vám moci nijak pomoct.
Doufám, že vám tyto rady alespoň trochu pomohly, možná to pro vás nebyla ani žádná novinka, ale možná jste zde narazili na něco, o čem jste doposud nikdy neslyšeli. Budu moc ráda, pokud mi o tom dáte vědět do komentářů.