Hlavní obsah

Když se sousedé spojí. Společná zahrada změnila život celé ulici

Foto: pixabay

V satelitním městečku plném plotů a anonymity přišel nečekaný nápad – společná zahrada. Jak se z kousku nevyužité zeleně stalo srdce ulice a jak propojilo sousedy, kteří se dříve sotva znali

Článek

Víte, jak to v takových těch satelitních městečkách bývá. Každý si hraje na svém písečku, za vysokým plotem, s pečlivě střiženým trávníkem a maximálně se sousedem prohodí pár zdvořilostních frází u popelnice. Žádná velká komunita, spíš takové soužití vedle sebe. A pak přišel nápad. Nenápadný, zpočátku možná trochu bláznivý, ale s obrovskou silou změnit život celé naší ulice. Nápad na společnou zahradu.

Všechno to začalo u paní Jany, naší nejstarší sousedky. Byla to taková ta tichá duše, která se vždycky starala o svou malou předzahrádku plnou voňavých bylinek a barevných květin. Často si povzdechla, že už jí síly neslouží tak jako dřív a že by si přála, aby její zahrádka mohla být větší, aby se o tu krásu mohla s někým podělit.

Jednoho letního odpoledne, když jsme grilovali na zahradě s pár dalšími sousedy, paní Jana ten svůj sen nahlas vyslovila. Zpočátku zavládlo takové to lehké rozpaky. Společná zahrada? To znělo trochu… komplikovaně. Každý přece má svůj styl, své představy o tom, jak má zahrada vypadat. Ale jak paní Jana s nadšením líčila svou vizi – místo, kde by si každý mohl něco pěstovat, kde by se mohly hrát děti, kde by se sousedé mohli potkávat a povídat si – začalo to v nás pomalu klíčit. Překvapivě rychle se k paní Janě přidali další nadšenci. Mladí manželé s malými dětmi, kteří toužili po bezpečném prostoru pro hry. Pár důchodců, kteří milovali zahradničení, ale jejich vlastní zahrádky už byly příliš velké. I pár „singlů“, kteří hledali způsob, jak se v naší anonymní ulici trochu víc zapojit.

Na první „schůzku u plotu“ přišlo snad patnáct lidí. Každý přinesl nějaký nápad, nějakou představu. Padaly návrhy na kompostování, na společné nákupy sazenic, na vybudování malého posezení. Bylo úžasné sledovat, jak se z nesmělých sousedů stává tým. Vybrali jsme si kousek nevyužívané obecní zeleně na konci naší ulice. Byl to zarostlý plácek plný plevele a starých křovin. Na první brigádu se nás sešlo snad dvacet. S lopatami, motykami a dobrou náladou jsme se pustili do díla. Bylo to náročné, potili jsme se, ruce nás bolely, ale ten pocit sounáležitosti byl k nezaplacení. Postupně začala naše společná zahrada dostávat tvar. Vznikly první záhony, kde si každý mohl pěstovat to, co mu chutnalo. Děti si vydupaly malý koutek s pískovištěm a houpačkou. Pánové postavili jednoduché dřevěné posezení s lavičkami. A paní Jana sázela své milované bylinky, které brzy provoněly celou zahradu. Ale ta zahrada nezměnila jen ten kousek zeleně na konci ulice. Změnila hlavně nás, lidi, kteří v té ulici žijeme. Najednou jsme měli společné téma, společný projekt. Začali jsme se víc potkávat, nejen na brigádách, ale i jen tak, večer, když jsme zalévali nebo okopávali. Začali jsme si povídat o svých životech, o svých radostech i starostech. Děti si našly nové kamarády a už netrávily tolik času u počítačů. Důchodci měli zase pocit, že jsou něčemu užiteční a že mají kam jít. Mladí manželé si vyměňovali rady ohledně pěstování a hlídání dětí. A ti „singles“ konečně přestali mít pocit, že jsou jen náhodnými obyvateli anonymní ulice.

Naše společná zahrada se stala místem setkávání, místem, kde se slavily narozeniny, kde se konaly malé sousedské grilovačky, kde se jen tak posedělo a povídalo. Zjistili jsme, že i když jsme každý jiný, máme toho mnohem víc společného, než jsme si kdy mysleli. Už se neznáme jen od vidění. Už si navzájem pomáháme, půjčujeme si nářadí, hlídáme si děti, když je potřeba. Z naší ulice se stala skutečná komunita. A to všechno díky jednomu nápadu na společnou zahradu.

Občas se zastavím uprostřed těch zelených záhonů, vdechuji vůni kvetoucích bylinek a pozoruji děti, jak si hrají na sluníčku. A uvědomím si, jak moc se náš život změnil. Ploty, které nás kdysi oddělovaly, se pomalu ztrácejí. Nahradila je společná práce, společná radost a hlavně – společné přátelství. A za to všechno vděčíme jedné paní Janě a jejímu snu o kousek zeleně, který spojil celou naši ulici.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz