Článek
Vůbec jsem netušila, jak bedlivě naši dva vnuci sledují rodinnou situaci a žárlivě střeží její celistvost. Takže když si naše dcera vzala svého milovaného Skota Andrewa, velice nelibě nesli, že se nyní bude jmenovat jinak.
Marné bylo vysvětlování, že se to tak dělá a nakonec, je to její rozhodnutí. Argumentovali docela logicky, proč se vlastně Andrew nemůže jmenovat jako my? Celou záležitost zkrátka považují za zradu a ztrátu člena týmu. Námitky, že je to pořád naše dcera, sestra a teta a nikam se neztratila, vůbec neberou vážně. Prostě jsme o naši slečnu Palečkovou přišli, zatímco jiná rodina získala novou paní Rowley. Jak nespravedlivé!
Nakonec se přece jen uklidnili. Na řadě je strejda Honza se snoubenkou Ninou. Jenže tu máš čerte kropáč, žádná nová paní Palečková naše řady nerozmnoží. Chtěla by, leč nemůže.
Snoubenka je totiž Kanaďanka momentálně žijící v Montrealu, provincie Québec. A tato provincie má zákony ohledně změny jména manželky striktní a jasné. Nepovoluje se! Zákon je platný od roku 1981 a podle něj ženy nesmějí převzít jméno svého muže, aniž by zažádaly u speciálního úřadu s krásným názvem Ředitel pro občanský stav (Directeur de l´état civile). Ledaže by splňovaly jednu z pěti podmínek, kterou vážení ouřadové stanovili. A sice: jste postižena jménem cizím anebo těžce vyslovitelným, jménem směšným, může si vás někdo s někým splést, existuje směšná konotace anebo nebudete v cizí zemi považována za manželku svého chotě.
Jeden každý z těchto důvodů vás opravňuje zažádat úřad o právo nosit manželovo příjmení. Ale jenže pan ředitel ho vůbec nemusí akceptovat.
Je to tak trochu mišmaš a s vaničkou bylo vylito i bezmocné dítě. Chápu, že jsou mnohé ženy, jež si přejí své jméno zachovat a chtějí, aby je nosili i jejich potomci. Ovšem jsou i také, jež by jméno manžela přijmout chtěly, leč mají smůlu, zpátečnice jedny!
Že je to celé opravdu pořádný Kocourkov, dokazuje mimochodem i případ z míst nejvyšších. Půvabná nyní již bývalá choť ministerského předsedy Justina Trudeaua, paní Sophie Grégoire samozřejmě svého muže doprovázela na mnoha jeho zahraničních cestách. Místní média zřejmě ve snaze zdůraznit, že dáma je opravdu manželkou pana premiéra, úplně bezstarostně a bez ohledu na pana Ředitele pro občanský stav nazývala paní předsedovou vlády Sophie Grégoire-Trudeau (kanadská televize CBC a The Globe and Mail). Avšak korunu celému chaosu nasadil New York Post, který ji otituloval vznešeným „Canada's Sophie Trudeau, the hottest first lady in the world“ ( Sophie Trudeau kanadská, nejvíc sexy první dáma na světě). New York Post ovšem na nějakého pana Ředitele občanského stavu zřetel brát nemusí.
A co my s tím teď? Naši kluci mě tak trochu nakazili, taky by se mi líbilo, kdyby naše řady posílila paní Palečková numero tři. Ovšem jsem si dost jista, že tohle tedy důvod změny jména pro pana ředitele rozhodně nebude. Tak jsme se konečně naučili správně vyslovovat jméno Niny Nguyen, což jest Nvin. Ale jen pro Kanadu, aby bylo jasno. V Čechách bude naše Nina jen Palečková! Čti jak píšeš!