Hlavní obsah

Seberealizace – klíč ke štěstí a úspěchu

Foto: https://depositphotos.com/photos/self-realization.html

Seberealizace je důležitá součást lidského života.

V poslední době se hodně skloňují pojmy seberealizace, osobní rozvoj nebo investice do sebe. S příchodem nového roku se zřejmě jedná o jedno z nejvyhledávanějších slov na internetu.

Článek

Možná si pamatujete maturitní scénku z filmu RebeLove, kde ve zkušební místnosti visel nápis „Celý život učením“. Mladí školou povinní mohou tuto větu vnímat jako výsměch, neboť se těší, jak definitivně opustí brány školy. V jejich věku je to však přirozené.

Když se ale na tento výrok podíváte z pohledu dospělého člověka, je na něm ledacos pravdy. Jen možná ne celý život učením, nýbrž celý život seberealizací.

Co je to seberealizace?

Seberealizace (někdy i „sebe-aktualizace”) je pojem, který se používá v psychologii od 20. století. Existuje mnoho odborných i neodborných definic, nicméně postačí stručné vymezení, že smyslem seberealizace je rozvoj naší osobnosti, ať už jde o naučení nových dovedností, prohloubení stávajících schopností nebo i plnění celoživotních cílů. Cílem tohoto konceptu je dosažení toho, co ve svém životě chceme, zkrátka naplnění našich potřeb.

V posledních letech se spíše než seberealizace skloňuje pojem osobní rozvoj. Jde v podstatě o pojmy totožné. Hlavním cílem obou je zlepšovat osobnost člověka, co nejvíc to jde.

Proč je důležitá?

Americký psycholog Abraham Harold Maslow přišel v roce 1943 s pyramidou lidských potřeb, které jsou poskládány od těch nejdůležitějších, po nejméně důležité v životě člověka.

Foto: Mentem.cz

Maslowova pyramida potřeb

Pokud jsou naplněny všechny naše nižší, důležitější potřeby, můžeme postoupit na nejvyšší vrchol pyramidy, a to k potřebě seberealizace. Tu Maslow charakterizoval jako instinktivní nutnost zlepšovat své schopnosti. Osoba, která se věnuje seberealizaci pak je tvořivá, spontánní a váží si života.

Rozvoj lidské společnosti doznal od jejího vzniku velkých změn. Od prvobytně pospolné společnosti, v rámci které bylo hlavním cílem přežít, k moderní společnosti, kde naplnění těch nejzákladnějších potřeb je v některých částech světa již samozřejmostí. Tento posun ve vývoji nás tlačí k posunu v pyramidě hodnot. Moderní člověk žijící ve vyspělém světě si tak ve svém dni může najít čas i na vlastní rozvoj.

Čas, který v tomto směru investujeme do sebe, se nám několikanásobně vrátí. Ať už v podobě lepšího zaměstnání, vyšší mzdy, lepšího zdraví, hlubších znalostí světových jazyků nebo jen dobrého pocitu, že jsme dosáhli námi vytyčeného cíle, resp. cílů.

Osobní rozvoj má velký vliv i na naše sebevědomíspokojenost v životě. Je to logické, neboť čas, který investujeme do sebe, investujeme do našeho štěstí. Nicméně tak jako u všeho, je i tato cesta na vrchol trnitá a hodně strmá.

Jak na sobě pracovat?

Žijeme ve světě, kdy každý den se nám naskýtá milion možností, jak rozvíjet svoji osobnost. Když se řekne seberealizace, každý si pod tím představí něco jiného. Někdo pod tímto pojmem vidí studium na vysoké škole, někdo zájmové kroužky, jiný třeba cestování.

Každý by si měl v prvé řadě ujasnit nejen, co si pod pojmem osobní rozvoj představuje, ale především to, čemu by se chtěl věnovat a za jakým účelem. Chcete si najít novou práci mimo obor? Rádi byste se naučili nový jazyk? Chcete vyzkoušet nějaký nový sport?

Inspiraci lze čerpat na internetu, v televizi, u přátel anebo už dávno sami víte, čemu se chcete věnovat, jen jste se ještě neudělali další krok. A ten bývá, jak je známo, nejtěžší – zvednout se a začít.

Čemu se v rámci seberealizace můžeme věnovat?

1. Vzdělání

Spousta lidí tvrdí, že investice do vzdělání je to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat. S tímto tvrzením nelze rozporovat. Díky nabytým znalostem jsme schopni jen získat – lepší zaměstnání, vyšší mzdu, sebevědomí apod.

V prvé řadě se nabízí studium vysoké školy, vyšší odborné škole nebo studium nástavby. Takové studium je náročné samo o sobě a ne každý se mu může věnovat. Důvody jsou různé – nedostatek času, starost o rodinu apod. Spousta vysokých škol však nabízí kombinované/večerní studijní programy, přizpůsobené právě lidem se závazky.

Pokud však na takové studium nemáme čas, nic se neděje, dveře k vzdělání jsou vám i nadále otevřené. Existuje mnoho kurzů nebo seminářů, které lze absolvovat. Spousta z nich je zakončena certifikáty nebo osvědčeními, takže máte v ruce důkaz, že znalosti z kurzu opravdu ovládáte.

2. Jazyky

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Asi neexistuje nikdo, kdo by tuto frázi neslyšel. My jako Češi (respektive Slováci) máme tu nevýhodu, že náš mateřský jazyk není světový. Ale je to opravdu nevýhoda?

V dnešní době je nejžádanějším jazykem na trhu práce angličtina, o tom není pochyb. Následují němčina, francouzština, španělštinaruština. Postupně na významu nabývá i čínština. Umět ale další jazyky rozhodně není nevýhoda. Hodně zahraničních firem, pokud má v zemi své vlastní zájmy, poptává rodilé mluvčí daného jazyka. Stejně tak své znalosti můžeme uplatnit kupříkladu v překladatelské nebo tlumočnické činnosti. Možností je hodně, ač se to na první pohled nezdá.

3. Zdraví

U zdraví se zase říká, že je to to nejdůležitější, co máme. Měli bychom jej tedy opečovávat a starat se o svoji fyzickou a duševní pohodu, co nejvíce to jde. Seberealizace v tomto duchu kromě správného stravování, dostatku spánku a přijatých tekutin zahrnuje i sportovní aktivity. Zde si můžeme vybrat z nepřeberného množství fyzických aktivit – od turistiky k běhu, od sportů pro jednotlivce ke kolektivním.

4. Volný čas

Do této podkapitoly lze vše ostatní, co se nevešlo výše. V rámci svých volnočasových aktivit se můžete věnovat ruční pracem, zahrádkářství, kutilství, ale i třeba cestování, fotografování nebo četbou knih.

Závěr

Co byste si měli po přečtení článku z něj odnést? Především to, že je přirozené věnovat se sobě. Investice do našeho rozvoje se nám v budoucnosti několikrát vrátí. Záleží jen na tom, čemu se chcete věnovat a za jakým účelem.

Máte plány na seberealizaci? Co se chcete naučit?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám