Článek
Tlusté stěny bunkrů (místy po výbuchu rozlomené nebo převrácené) tu uvidíte všude. Bunkry přitom mají svůj systém. Vlčí doupě je totiž takové malé město.
Vůdce si za války v Polsku daleko na severovýchodě země u dnešního města Ketrzyn nechal postavit soustavu staveb a bunkrů, které nemělo být jen válečným řídícím střediskem, ale pro osazenstvo Vlčího doupěte i místo odpočinku. Proto tu neprocházíme jen kolem bývalého štábu, spojovacího střediska nebo domu Hermana Göringa. Bylo tu totiž i kino nebo kavárna. Podle průvodce se právě zde v těchto oddychových prostorách nesmělo v přítomnosti Hitlera mluvit o válce. Jako kdyby nebyla.

Vlčí doupě je na severu Polska poblíž města Ketrzyn směrem na Gierlož.

Tabule s mapou bunkrů a staveb Vlčího doupěte.
Bunkr Adolfa Hitlera
To se ovšem v takovém prostředí podle mne dalo dodržovat dost těžko. Obzvlášť stavba bunkru Adolfa Hitlera vypadá dost pompézně a dává vědět, že hlavním účelem této pyramidy je vysoká ochrana Vůdce před válkou. Když jsem stavbu viděla z dálky, připomínala mi mayské stavby. Mohutná, vysoká, zkosené stěny a samozřejmě žádná okna.

Bunkr Adolfa Hitlera vypadá z dálky jako nějaké mayské sídlo. Těžko říci, jestli to tak bylo schválně.

Bunkr Vůdce z větší blízkosti. Všechny bunkry se stavěly jako kostka v kostce, čili vnitřek, půl metru nic a pak vnější plášť. Na fotce jeho pracovna.
Masivní betonové stěny bunkrů na mě vůbec zapůsobily jako svědci šílenství kombinovaného s velkým strachem z toho, co vše by se mohlo stát. Jsou monumentální, mrazivě neosobní, pouze strohá architektura. Jsou to takoví obři z kamene a cihel. Od roku 1944 v rozvalinách, potažení mechem, kteří přežili válku a teď vydávají své svědectví.

Bunkr Hermana Göringa.
Nepříjemné pocity jsou všudypřítomné
Přestože vám to nedá a musíte aspoň trochu obdivovat technickou velkolepost tohoto městečka složeného z obrovských bunkrů, každé přiblížení stejně vyvolává velmi nepříjemný pocit. Jakoby vás tu sledoval duch minulosti. Duch Adolfa Hitlera a jeho souputníků. Jeho duch, který se vpil do stěn, cihel, sloupů, zbytek kachliček z koupelen, které tu trčí v kusech stěn, jež Hitler coby prchající v roce 1944 nechal vyhodit do povětří.

Zde jsem v bunkru, kde byli spojovatelé. Do některých staveb lze vstoupit.
Operace Valkýra pod drobnohledem
Když se ovšem po první půlhodince trochu oklepete z počátečních nepříjemných vjemů a nasajete zdejší atmosféru, můžete se začít konečně zabývat asi nejznámější událostí, která se ve Vlčím doupěti odehrála. Operací Valkýra. Tu asi mnozí znáte především díky slavnému filmu Valkýra v hlavní roli s Tomem Cruisem, který hrál atentátníka na Hitlera Clause von Stauffenberga.

Rekonstrukce situace před atentátem: výbušnina je ukryta v tašce u nohy stolu, Hitler ovšem těsně před výbuchem poodešel. Stauffenberg je na odchodu.
V jednom z bunkrů jsou teď proto vystaveny figuríny obou hlavních aktérů operace Valkýra včetně oné tašky, která obsahovala výbušninu. V další části expozice je pak možné vidět, jak místo vypadalo těsně po výbuchu, který Hitler nakonec přežil. Na rozdíl od několika jeho spolupracovníků.

Instalace ukazuje, jak přesně byly rozházené a zničené věci po pokusu o atentát při operaci Valkýra.
Operace Valkýra byl původně plán německé armády pro udržení pořádku v případě vnitřních nepokojů během druhé světové války. V roce 1944 byl tento plán využit skupinou německých důstojníků vedenou Clausem von Stauffenbergem k pokusu o atentát na Adolfa Hitlera a převzetí moci. Dne 20. července 1944 umístil Stauffenberg bombu do Hitlerova hlavního stanu, ale Hitler výbuch přežil. Pokus o převrat selhal a většina spiklenců byla zatčena a popravena.

Tabule s postavením jednotlivých aktérů porady před atentátem. Křížky u jmen znamenají, že tito přítomní zemřeli. Hitler (1) vyvázl.
V areálu se nachází také menší expozice věnovaná holocaustu a malý promítací sál a výstava zde nalezených artefaktů včetně osobních věcí z bunkru Adolfa Hitlera. Ukázalo se, že tu měl poměrně velké množství léků a různých medikamentů.
Celá prohlídka s poslechem zajímavého výkladu trvá asi 2 hodiny.

V areálu je také expozice věnovaná holocaustu.

V areálu je také promítací sál a expozice předmětů nalezených v bunkrech.
Praktické informace:
vstupné do areálu je 25 zlotých (150 Kč)
přímo u vstupu je parkoviště
sluchátka s českým průvodcem lze půjčit ve stánku za parkovištěm za 10 zlotých
u staveb a bunkrů jsou informační tabule (i v angličtině)
v areálu je restaurace a obchod se suvenýry
...
Základní informace k cenám vstupu, k Vlčímu doupěti, operaci Valkýra a odkaz na film (doporučuji, na ČSFD má 82 %):
Pokud chcete dostávat upozornění na moje nové články, tak si zaklikněte +sledovat na začátku textu.