Hlavní obsah
Aktuální dění

Přecpané třídy bez umyvadel či společná WC - petici proti vyhlášce podepsalo už několik tisíc lidí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Cottonbro studio Pexels
17. 9. 10:57

Kolem nesmyslné nové hygienické vyhlášky ve školách se vedou tanečky už docela dlouho. Proti platnosti už byla sepsána i petice. Tu dosud podepsalo několik tisíc lidí. Změny k horšímu pro žáky ve školách vadí mnoha rodičům i učitelům.

Článek

Předělaná vyhláška, za kterou stojí především poslankyně Zajíčková (ODS), nechává z textu zmizet minimální plochu ve třídě na jednoho žáka, minimální počty záchodů, pisoárů, umožňuje společné toalety, ruší umyvadla ve třídách a tak dále. Prostě minimální hygienické standardy, které měly pro žáky, studenty a děti zajišťovat základní podmínky pro bezpečné užívání škol a školek, zmizí.

Organizátorům petice vadí, že změny byly také málo diskutované a průběh projednávání byl netransparentní: „Nebyly zveřejněny zápisy z jednání, na nichž se návrh nové hygienické vyhlášky připravoval. Ministerstvo zdravotnictví nezajistilo vnitřní připomínkové řízení před zveřejněním návrhu nové hygienické vyhlášky. Státní zdravotní ústav, krajské hygienické stanice ani školské organizace nedostaly možnost návrh nové hygienické vyhlášky připomínkovat ani se zapojit do jeho příprav. Nebylo zpracováno hodnocení dopadů regulace (RIA). Vnější připomínkové řízení bylo zkráceno na pouhých 10 pracovních dní a proběhlo na konci srpna v době dovolených.“ Píší autoři petice a také v závěru textu naznačují, že by poslankyně, autorka a iniciátorka všech úprav, mohla být ve střetu zájmů.

Proti vyhlášce se staví také některé školy a odborníci, mnoho školských organizací, například Unie školských asociací či Asociace předškolní výchovy a dále třeba i stínová ministryně školství za ANO Berkovcová. Ta reagovala na zrušení povinných umyvadel ve třídách na svém blogu takto: „Umyvadlo ve třídě rovněž neslouží pouze k mytí tabule. To je hloupý argument. Žáci ho používají k omytí ovoce a rukou před svačinou, při výtvarných činnostech, napouštějí si do lahve pitnou vodu apod.“ Každý kdo učí, tak je mu jasné, že umyvadlo není jen na mytí tabule (které už dávno nejsou popisované křídou). Přesto s tím několik propagátorů změn ve vyhlášce naprosto nesmyslně operovalo. Nad podobnými výroky jsem si mohla vykroutit hlavu.

Cíl je zřejmý. Je potřeba velké množství dětí, žáků a studentů vměstnat za každou cenu do jakýchkoliv prostor. Že bude v malé třídě 34 žáků? No a co? Že budou holky a kluci muset chodit na společnou toaletu? To nikoho nezajímá. Že si budou muset při výtvarce chodit děti pro vodu do umyvadel, které jsou třeba až u toalet? Nezájem.

Nejsem žádný milovník byrokratických nařízení, ale na druhou stranu bezbřehé uvolňování jakýchkoliv mantinelů je zase druhý extrém. Kdo by tedy měl vlastně rozhodovat nakonec o tom, jak bude vypadat nová budova školy? Ten, kdo ji bude zřizovat. Vzhledem k tomu, že nová vyhláška je v mnoha parametrech velmi volná, bude záležet hlavně na konkrétních politicích a úřednících na kraji či na městě a nebo v případě soukromé školy na majitelích, jak budou k hygienickým podmínkám pro žáky a studenty přistupovat. Protože je ale stavba škol věcí hodně nákladnou, umím si představit, že se budou v počtech umyvadel, záchodů a podlahové plochy ve třídách, držet hodně při zemi.

Na závěr přidám pár komentů od petentů, kteří v těchto dnech podepisují zmíněnou petici. Kateřina Matějková z Prahy změnu vyhlášky komentuje takto: „Pracuji jako učitelka MŠ mnoho let, politika současné vlády, která, ač slibovala opak, vytěsnila školství na okraj zájmu, se mi nelíbí. Místo skutečné reformy vzdělávání vymýšlí nesmysly typu hygienická vyhláška, která degraduje vzdělávací instituce na přecpané „hlídárny“ dětí.“ Nebo Eva Horváthová z Českých Budějovic: „Chci, aby mé dcery měly na ZŠ i na SŠ oddělené toalety od chlapců a jako učitelka v MŠ se nechci dožít toho, že školková zahrada bude veřejným hřištěm bez plotu.“ A ředitel ZŠ Petr Skulbaševský přidává svůj názor: „Jsem pohoršen, že o změnách rozhodují lidé, kteří nejsou odborníky v problematice školství anebo hygieny. Ještě před dvěma lety, během covidu, byly normy abnormálně přísné a najednou zase pravý extrémní opak. To se naprosto tluče. Slušný a poctivý ředitel školy tedy musí kroutit hlavou a ptát se, jestli je tohle vůbec pravda?“

Bohužel, pravda to je. Zdá se, jakoby děti a jejich potřeby, byly na posledním místě. Nesmysly, které se nyní v oblasti školství dějí, jsou tak silně koncentrované, že to snad nikdy ještě nebylo. Mnoho z nás se ptá, kdy už ten ohňostroj pitomých zásahů politiků do školství konečně ustane.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz