Hlavní obsah
Cestování

Slovenský Chopok: hora, na které se vám z nádherných výhledů zamotá hlava

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Zuzana Růžičková
22. 8. 19:16

Chopok je moje milovaná hora v Nízkých Tatrách. Sjela jsem ji na lyžích s tátou jako náctiletá, letními výhledy jsem se kochala jako středoškolačka i jako mladá maminka s malým dítětem. Teď jsem si ji dala znovu. Výhledy z ní jsou naprosto boží.

Článek

Borci si tuhle dvoutisícovku vyběhnou nebo vyjdou zhruba za 3 hodiny, ale já měla v plánu se hlavně kochat výhledy a být co nejdéle nahoře. Vyvezli jsme se tudíž lanovkou. Není to sice zrovna levná záležitost (1 dítě a 1 dospělý jsme platili 50 euro), ale prodloužíte si čas, který můžete trávit nahoře.

Foto: Zuzana Růžičková

Lanovka

Foto: Zuzana Růžičková

Dolní stanice

Lanovka je nová, kabinová a musíte jednou přestoupit. Dolní i horní stanice jsou dobře vybavené (toalety, občerstvení) a na dolní si nezapomeňte vzít mapu s trasami (foto).

Foto: Zuzana Růžičková

Mapa s trasami

Z Chopku od horní stanice lanovky je možné jít čtyřmi směry. (Samotný vrchol vypadá jak kuželovitá kupa velkých balvanů a na fotografii ho vidíte vpravo.) Buď můžeme jít přímo dolů severní stranou nebo na jih k Srdiečku (zde jezdí také lanovka) a nebo po hřebenech na východ či na západ. Chtěla jsem si užít co nejdéle výhledy, takže jsem si vybrala nenáročnou hřebenovkou směr Poliana přes vrchol Dereše, čili západní trasu.

Foto: Zuzana Růžičková

Vrchol Chopku

Cesta je pohodlná, kus jdete po uměle vybudovaném kamenném chodníku a kus po kamenech a hliněné stezce. Trasa na Polianu trvá asi dvě hodinky, takže se můžete v klidu třeba na půl hodiny hezky usadit na okraji nádherné doliny a dívat se buď severně na Vysoké Tatry, které máte celé jako na dlani a  nebo na krásné jižní svahy s roklinami a dolinami, jejichž zeleň mi připomíná obrázky z Nového Zélandu.

Foto: Zuzana Růžičková

Výhled severním směrem, v dáli Vysoké Tatry

Foto: Zuzana Růžičková

Výhled směrem na jih

Pokud se rozhodnete jít touto trasou na západ jako já, tak nepotřebujete žádnou velkou fyzičku. Potřeba jsou jen dobré boty. Kdo jste v Tatrách ještě nechodil, tak vzdálenosti se zde v mapách a na ukazatelích vyjadřují v čase (jak můžete vidět na fotografii rozcestí). Má to své opodstatnění, protože někdy 2 km po hřebeni ujdete za 30 minut a někdy za hodinu. Obtížnost terénu je pokaždé jiná.

Foto: Zuzana Růžičková

Rozcestník

Dolů se, samozřejmě, nemůžete vydat kdekoliv. Srázy jsou nebezpečné a pohybujete se v národním parku. Zpět se dá jet opět lanovkou (můžete si koupit na dolní stanici cestu tam i zpět a nebo jen nahoru a nebo jen dolů) a nebo sejít dolinou. My jsme si vybrali žlutě značenou cestu, která začínala pod vrcholem Poliany. Zpočátku je to traverz, a to docela pohodlný, pak přechází v cestu plnou velkých kamenů, přes které teče potok. Tato část je asi nejnáročnější, místy jsou poměrně vysoké ,,schody“ a největší záběr dostanou vaše kolena. Spodní část od hranice lesa už je docela nenáročná a vyjdete u malého plesa kousek od spodní stanice lanovky. Sestup trvá zhruba 2 až 3 hodiny podle vaší fyzičky a také podle toho, jak moc se hodláte cestou kochat.

Foto: Zuzana Růžičková

Sestup 1.  část

Foto: Zuzana Růžičková

Sestup 2. část

Foto: Zuzana Růžičková

Náš okruh vyznačen tečkami

Po cestě mi to nedalo a udělala jsem si za pomoci funkce makro v mobilu i pár hezkých fotek rostlin pro děti do školy, protože letos budu zrovna učit botaniku. Dávám vám sem do článku aspoň dva snímky s typickými vysokohorskými rostlinami, a to s koniklecem a hořcem, které rostly přímo u cesty.

Foto: Zuzana Růžičková

Koniklec

Foto: Zuzana Růžičková

Hořec

Na závěr několik praktických rad: pokud jedete autem, tak si zadejte do navigace směr Chopok a nebo Jasná (to je středisko pod Chopkem). Silnice je dobře značená jako odbočka z dálnice do Demänovské doliny. Pod Chopkem jsou k dispozici parkoviště. Dopoledne se ale horní mohou zaplnit, takže můžete využít další níže u silnice. My byli na parkovišti číslo 3 asi 1,5 km od lanovky a cena za denní parking byla 5 euro. Jestliže máte s sebou menší děti, tak odtud jezdí zdarma autobus k lanovce, čili můžete využít i ten. Než vyjdete, sledujte počasí a hlavně teplotu. Dole u vody u Liptovské Mary bylo 24 st a nahoře jen 18 stupňů Celsia. Na lanovku lze koupit jízdenku přímo u kasy, ale i dopředu přes Gopass. Vyjde o pár euro laciněji (podobně je to například i v Krkonoších, někdo možná budete znát). Pokud máte hodně malé děti, kousek z hřebenové túry určitě zvládnou. Cestu dolů bych ale vážila dle jejich fyzické kondice, a proto je dobré si zjistit obtížnost cesty. V dolině, kterou vede silnice směrem na Chopok, je také známá ledová jeskyně. Oba výlety tak můžete spojit. Prohlídka jeskyně, která je asi 20 minut daleko od parkoviště, trvá asi 50 minut a prohlídky jsou v každou celou hodinu. Dospělý platí 10 euro a dítě dle věku o něco méně.

Na závěr ještě připojím odkaz na můj minulý článek o Slovensku, který se týkal nádherné přírodní perly Slovenského ráje. Máte ho ZDE.

Pokud se chcete podělit o svůj zážitek z Tater nebo přímo z Chopku, doporučit trasu nebo nám dát jiný tip na výlet na Slovensku, budu ráda. Diskusi máte otevřenou. A na závěr ráda dávám ankety, tak tady je také jedna.

Anketa

Pokud jste byli na Slovensku, co byste ostatním nejvíce doporučili?
Rozhodně pohoří Tatry.
57,9 %
Nejlepší je Slovenský ráj.
6,9 %
Doporučuji hrady a zámky.
0,8 %
Doporučuji východ Slovenska (Zemplínská šírava )
1,2 %
Pieniny
2 %
Oravu
2 %
Bratislavu a velká města
0,4 %
Fatru
22,3 %
Termály (Bešeňová atd.)
5,3 %
Zatím jsem na Slovensku nebyl/a
1,2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 247 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz