Článek
Hvězdné herecké obsazení
Černí baroni se stali jednoznačně nejlepší českou komedií, která české diváky baví stále dokola. Komedie, která představuje takzvané pétepáky neboli příslušníky pomocného technického praporu, vznikla v roce 1992. Tento prapor tvořil speciální složku naší lidové armády. Jejich veliteli byli nevzdělaní a politicky aktivní důstojníci. Ze vzájemných střetů obou skupin vznikaly absurdní situace, které parodovaly poměry a vztahy tehdejší doby.
Film Černí baroni, se vryl mnoha lidem do paměti, stejně jako jeho hvězdné herecké obsazení. Mezi ostře sledované herce, kteří se objevili v této nejvíce oblíbené komedii z vojenského prostředí, byli například Pavel Landovský, Bronislav Poloczek, Alois Švehlík, Miroslav Donutil a Rudolf Hrušínský ml. Toto je jen část nejznámějších herců, kteří ve filmu excelovali v hlavních rolích. Nicméně, práce s některými z nich byla pro ostatní účastníky v natáčení různých hereckých scén poměrně velmi náročná a složitá. A nejvíce problémový byl právě výše zmíněný Pavel Landovský, který bojkotoval vše, co mohl.
Holdoval alkoholu, a to i během natáčení
Dalo by se říci, že hlavní postavou tohoto filmu byl herec Pavel Landovský, který si od svých kolegů vysloužil přezdívku Lanďák. Ve filmu naopak získal přezdívku major Terazky, který si na své konto připsal svůj velký úspěch po několika letech strávených v emigraci v nedalekém Rakousku. To, že se vrátil zpět před domácí filmové kamery, však jeho kolegové vůbec neocenili. Všichni totiž tušili, že natáčení s ním nebude žádný med. Pavel Landovský byl totiž hodně náladový a když se mu něco nelíbilo, dokázal to dát všem patřičně najevo. Herec si také rád dělal, co chtěl. Například byly dny, kdy zcela ignoroval předepsaný scénář a rozhodl, že si svou roli zahraje po svém. Na to následně museli jeho kolegové velmi často rychle reagovat a někdy to nebylo vůbec jednoduché.
Jindy byl naopak natolik vtipný, že se jednotlivé scény musely natáčet i několikrát dokola, protože se všichni na place smáli jeho vtipům a zajímavým historkám. Pro štáb ale bylo natáčení s tímto hercem vyčerpávající a neskutečně náročné. Velký problém však nastal ve chvíli, kdy se mezi jednotlivými scénami začal posilňovat alkoholem. Ten byl navíc v tu dobu přísně zakázaný, ale Pavel Landovský zákazy zcela ignoroval. Všichni přítomní se snažili jeho alkoholové choutky neřešit, a proto se mezi nimi nenašel nikdo z herců, kdo by mu řekl, že mu to vadí. Bohužel všem vadilo jeho nepříčetné chování, pokud se napil více. než snesl. Následně byl velmi agresivní a natáčení se muselo úplně zrušit. Avšak jeho neomezené chování se vyplatilo, neboť jeho ztvárnění postavy majora Terazkyho by se nikdy nestalo tak legendárním, jako je do dnešního dne. Žádný jiný herec by totiž tak dokonale tuto roli nezahrál. A víte, jaká legendární věta se k tomuto herci pojí? „Čo bolo, to bolo, terazky som majorom.“
Film, který vydělal miliony
Další zajímavostí, která se týká tohoto filmu, je také velký úspěch. Filmaři totiž na tomto díle vydělali neskutečné množství peněz, které se následně podepsalo i na honorářích pro herce. Ačkoliv ze začátku devadesátých let docházelo k postupnému zavírání kin a české filmy se nedokázaly v zahraničí prosadit, Černí baroni byli však mimořádně úspěšní od svého počátku. Do českých kin na tento film přišlo skoro jeden a půl milionu nadšených diváků a vydělat se podařilo několik milionů korun.
Kuriozitou byl také konkurz a výběr na obsazení hlavních rolí. Slavné role příslušníků Pomocného technického praporu si zahráli herci, kteří svou vojenskou službu měli již dávno za sebou a jejich věk se pohyboval v rozmezí mezi 30 až 41 lety, kdy herci už měli své rodiny a děti. Důvod, proč nebyli obsazováni mladší herci vás možná překvapí, ale v té době nebyl k dispozici jediný mladý a zkušený herec. Proto se tvůrci obrátili na osvědčené a zkušené herce i když ne zrovna nejmladší.
Zdroje: Topky.sk, Wikipedia.org, CSFD.cz