Hlavní obsah
Lidé a společnost

Biologické zbraně zabíjely už Římany a používali je i Mongolové

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
4. 2. 1:35

Kdy byla poprvé použita chemická zbraň, nejspíš víte. Příběhy o biologických zbraních jsou ale mnohem barvitější.

Článek

O prvním použití chemické zbraně se učí děti na základních školách. Roky 1915 a 1917, ve kterých německá armáda během první světové války útočila v Belgii chlorem, respektive yperitem, najdete v barevných rámečcích snad ve všech učebnicích dějepisu.

Zato o používání biologických zbraní v těch stejných učebnicích nenajdete ani čárku. Přitom vynalézavost, s jakou k nim někdejší válečníci přistupovali, dodnes nahání husí kůži.

Tady je jen pár příkladů.

Jedovatý med

Úplně nejstarší záznam o úspěšném použití biologické zbraně v průběhu válečného konfliktu pochází pravděpodobně z díla Geographica. Starořecký historik Strabón v něm popisuje masakr Pompeiových vojáků v roce 67 př. n. l., kterým Heptakometové na území dnešní Gruzie nachystali do cesty plástve medu nasbíraného na rhododendronech, který obsahoval neurotoxin.

Vojáci po jeho požití zvraceli, trpěli silným průjmem a nebyli schopni stát na vlastních nohou. Malé množství medu vyvolávalo účinky srovnatelné s těžkou opilostí. Větší dávky způsobovaly stav podobný záchvatu šílenství.

Tak jako tak žádný z římských vojáků nebyl následující noc schopen ani popadnout zbraň, natož se bránit připravovanému útoku.

Morový katapult

Oblíbenou historkou je také mongolské obléhání měst, za jejichž hradby vrhali vlastní mrtvé vojáky. Ti většinou zemřeli na mor či jiné infekční nemoci, které se z jejich těl následně velmi rychle šířily po dobývaných městech.

Právě tímhle způsobem se ve 14. století dostala do Evropy Černá smrt.

Se stejným úmyslem mimochodem bombardovali Karlštejn také husité. Jen místo mrtvých vojáků stříleli z katapultů vlastní výkaly.

Danajský dar

Trojským koněm se zase zřejmě inspirovali britští a španělští vojáci, když během Pontiakova povstání v roce 1763 dávali indiánům darem deky infikované neštovicemi.

Původní obyvatelé amerického kontinentu neměli proti evropským nemocem vypěstované protilátky, takže na ně vymírali až neuvěřitelnou rychlostí.

Dnes už se biologické zbraně, stejně jako chemické a jaderné, řadí mezi zbraně hromadného ničení a jejich vývoj, výroba a skladování jsou celosvětově zakázány.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz