Článek
„Lidstvo má jen jedinou opravdu účinnou zbraň – je jí smích,“ řekl kdysi neopakovatelný Mark Twain. Bohužel, a především ke škodě nás všech se této zbraně postupně a často (ne)dobrovolně vzdáváme ve prospěch nejen politické (hyper)korektnosti, která se ve společnosti už řadu let šíří jako rakovina. Typickým příkladem je téměř úplná absence satiry, parodie a nekorektního humoru na televizních obrazovkách.
Mnozí si jistě vzpomenou na „drsná“ 90. léta, kdy se zjevila „Česká soda“, satirický pořad, který si střílel z každého a ze všeho, někdy i za hranou etiky. Bylo to ale vtipné, trefné a v nejlepší tradici britských Monty Pythonů. Vedle toho tu byla inteligentní politická satira Miloslava Šimka a Zuzany Bubílkové „S politiky netančím“ a „Politické harašení“, obě vysílané Českou televizí. V roce 2000 se na TV Nova objevil pořad TELE TELE, jehož hlavními tahouny byli Richard Genzer a Michal Suchánek. Doplňovali je Veronika Žilková a Josef Carda.
TELE TELE sice nebyl humor 1. kategorie, avšak v porovnání s dneškem to byl neskutečný odvaz a zábava. Protagonisté se nebáli pořádné srandy, parodovali známé osobnosti i pořady Novy, na níž satirický pořad běžel. Nevyhýbali se ani politice, pravidelnou součástí TELE TELE byl Úřad Vládi, trefující se do politického dění. Vtipálci vymýšleli vlastní ptákoviny, a hlavně si dokázali dělat legraci sami ze sebe. Okřídleným se stala otázka zprávařů Genzera a Suchánka „Tak co, sporťáku, už máš chlapa?“, která směřovala k redaktorovi sportovních zpráv Cardovi Retardovi v podání herce Josefa Cardy. Umíte si něco takového představit dnes? Já tedy dost těžko, i když by to bylo fajn … Dnes se všechno bere příliš vážně, bez nadhledu, nadsázky a vtipu.
TELE TELE bývalo nejoblíbenějším pořadem TV Nova a získalo řadu diváckých ocenění. S postupem let se novácký satirický pořad postupně vyčerpával, scénky začaly být okoukané, vtipy se opakovaly a trapných okamžiků přibývalo. Přesto bylo čemu se smát. O oblíbenosti pořadu svědčí celkem 267 dílů v osmi řadách a k tomu 23 speciálů. Jedním z režisérů pořadu byl Ondřej Sokol, který později přeskočil na moderátorskou židli a dnes tvoří oblíbené moderátorské duo s Alešem Hámou. I on má letitou průpravu, nezapomenutelný je jeho pořad „Knedlo, zelo, vepř“, který měl kdysi na Frekvenci 1 společně s Jakubem Wehrenbergem. Právě Háma se Sokolem se jako jedni z posledních při svých vystoupeních na obrazovkách nebojí dvojsmyslů, narážek na aktuální dění a nekorektních vtipů jako třeba při posledním vyhlašování Českého slavíka. Zatím jim to prochází. Otázkou je, jak dlouho ještě.
Lidstvo má jen jedinou opravdu účinnou zbraň – je jí smích.
Novácké TELE TELE skončilo v roce 2007 a od té doby zachází satira a parodie „na úbytě“. Občas se sice objeví nějaký pokus navázat na tradici satiry politické i společenské jako například v pořadu ČT Pečený sněhulák, hlásící se k odkazu skvělých skečů Malé Velké Británie, avšak nikdy to dlouho nevydrží. A tak nám dnes zbyla pouze Partička na Primě. Skutečná politická satira na televizních obrazovkách chybí úplně a můžeme být vděční alespoň za vskutku povedený pořad Petra Jablonského „To byl zase týden“, dříve „Čauky lidi“, který běží na Streamu a geniálním způsobem odrážel mravní bídu a politické přešlapy Andreje Babiše. Nyní naopak paroduje kroky současné vlády a utahuje si z jejích činitelů. V současnosti je nejen politická satira nežádoucí a byla vytlačena na periferii, jak je vidět na pořadu „Polibte si preference“ Zuzany Bubílkové, který běží na TV A11.
V současnosti se pánové Genzer a Suchánek objevují v reklamách jednoho z obchodních řetězců. Při dnešní absenci komediantství a přemíře korektnosti tak jejich „blbnutí“ na časem prověřené songy působí osvěžujícím dojmem a připomíná nám jedno z mouder Miroslava Horníčka, který kdysi řekl, že „člověk, který se směje, je jako baterka, která se nabíjí.“ Nebojme se nabíjet, co nám síly stačí. Jinak skončíme zcela bez energie, šťávy a života.
Další zdroje