Článek
Recenze každého nabízeného DIPu má pět částí, které popisují základní informace a parametry důchodového investičního produktu.
1) Produkt a poskytovatel Fondee DIP
Společnost Fondee založili Eva a Jan Hlavsovi v roce 2017 jako klientsky jednoduchou investiční platformu inspirovanou společnostmi typu Betterment, Wealthfront atd. Klienti mohli začít investovat v roce 2020. Ve stejném roce do Fondee vstoupila skupina J&T a v dalším roce i společnost Oaktree invest. V roce 2021 Fondee získalo povolení k činnosti obchodníka s cennými papíry. V roce 2022 došlo ke změně právní formy na akciovou společnost. Největší podíl akcií (72 %) je v držení dvou původních zakladatelů společnosti. Společnost nabízí služby i na Slovensku a v Polsku.
Název produktu uváděný na webových stránkách Fondee je Penzijní investiční účet. Samotná smlouva (8 stran) mezi klientem a Fondee je smlouvou o poskytování investičních služeb. Hlavní službou je správa ETF portfolií. Součástí smluvní dokumentace jsou i obchodní podmínky (19 stran). Dalším důležitým dokumentem jsou „Informace pro zákazníky“, které obsahují popis základních modelových portfolií.
2) On-line uzavření Fondee DIP
Smlouvu lze uzavřít on-line na webu Fondee. Fondee nevyužívá Bank ID, v rámci procesu je třeba nahrát fotografii jednoho osobního dokladu, například občanského průkazu a uvést číslo účtu, ze kterého bude klient zasílat prostředky. Místo nahrání fotografií osobního dokladu nabízí proces sjednání sejmutí dokladu pomocí kamery počítače (Authenteq), u Vidláka ale tato možnost nefungovala. Smlouvu podepíše klient pomocí kódu zaslaného SMSkou. Při nahrání dokladů provádí ověření totožnosti manuálně zaměstnanci Fondee, většinou do několika hodin v rámci pracovní doby.
Součástí registrace je vyplnění investičního dotazníku (15 otázek) a volba investiční strategie. Platbu je třeba odeslat z registrovaného účtu, klient může mít až tři účty a vždy musí patřit jemu (musí být vedeny na jeho jméno). Protože klient může mít u Fondee více portfolií (pouze jedno pro DIP), rozlišuje klient cíl zasílaných peněz pomocí textu-čísla ve zprávě pro příjemce. Praktickým otázkám investování (zasílání peněz, měnové konverzi atd.) se bude Vidlák věnovat v jiném článku.
3) Investiční možnosti Fondee DIP
Cílem zakladatelů Fondee bylo nabídnout klientům službu, která je jednoduchá. Tomuto cíli podřídili design produktu. Po vyplnění investičního dotazníku si uživatel volí v DIPu právě jedno portfolio ze 14 možných. K dispozici je totiž 7 různě rizikových portfolií, každá rizikovost je nabízena v „klasické“ nebo ESG variantě. Čísla níže vyjadřují procentní zastoupení daného typu ETF v portfoliu.
- Konzervativní investor (70-90 dluhopisová ETF, 10-30 akciová ETF)
- Obezřetný investor (60-80 dluhopisová ETF, 20-40 akciová ETF)
- Rozvážný investor (45-65 dluhopisová ETF, 35-55 akciová ETF)
- Vyvážený investor (30-50 dluhopisová ETF, 50-70 akciová ETF)
- Smělý investor (20-40 dluhopisová ETF, 60-80 akciová ETF)
- Nebojácný investor (5-25 dluhopisová ETF, 75-95 akciová ETF)
- Odvážný investor (0-15 dluhopisová ETF, 85-100 akciová ETF)
ESG portfolia na rozdíl od klasických zohledňují dopady na životní prostředí, sociální aspekty a zodpovědné řízení firmy. Mezi zveřejněnými dokumenty na webu Fondee není aktuální cílové složení jednotlivých portfoliích z jednotlivých ETF. Slovní popis strategií je uveden v informacích pro zákazníky, ale schází detailní tabulka s uvedením ISINu ETF a jeho podílu v modelovém portfoliu. U ESG portfolií tato tabulka je k dispozici v tzv. SFDR předsmluvní informaci, kterou klient obdrží při uzavření smlouvy.
Vidlák rozumí, že zakladatelé nechtějí klienty „děsit“ složitými tabulkami s ISINy a procentními zastoupeními jednotlivých ETF titulů pro vzorové portfolio. Někteří klienti ale podobný dokument očekávají a bylo by tak vhodné jej vytvořit a publikovat společně s obchodními podmínkami a vzorovou smlouvou.
4) Portál a aplikace Fondee
Fondee nabízí klientům webový portál i mobilní aplikaci. Možnosti obou nástrojů jsou podobné: přehled portfolií a provedených transakcí, přidání nového portfolia, zrušení portfolia nebo výběr prostředků.
5) Poplatky Fondee DIP
Sazebník poplatků tvoří přílohu číslo 2 ke smlouvě, má dvě stránky a tabulka poplatků má pouze 3 položky. Poplatek za správu DIP portfolia je 0,5 % ročně a nic dalšího není účtováno. Na první pohled vše vypadá jasně a srozumitelně.
Druhý pohled bohužel již tak proklientský není. Pouze paranoidní klient jako je Vidlák si přečte celou smluvní dokumentaci včetně obchodních podmínek. A pouze tak objeví další poplatky ukryté v obchodních podmínkách. Vidlák se nemůže zbavit pocitu, že se Fondee snaží skrýt další poplatky před klienty a místo uvedení v tabulce poplatků je doslova ukrylo do obchodních podmínek. Určitě to bude jen náhoda a určitě má Fondee důvody, proč to tak udělala. I přesto Vidlák prosí zakladatele Fondee, aby poplatky přesunuli tam, kde je běžný klient očekává – do tabulky poplatků. Jinak je budou všichni právníci považovat za překvapivé, a tedy neplatné ujednání.
Fondee při předčasném ukončení (a tedy i převodu do DIPu u jiné společnosti) jednak doúčtuje poplatek do výše 0,9 % a navíc přidá poplatek-penále 1 %! Podobným přístupem odrazuje klienty stejně jako Portu. Bránit klientům v odchodu za jiným produktem DIP je dobré pro Fondee, ale špatné pro samotné klienty.
Závěrečné hodnocení Fondee DIP
✅ Jednoduchý systém investičních strategií
✅ Webový portál i nativní mobilní aplikace
✅ Nízký správcovský poplatek 0,5 %
✅ Žádný poplatek z výnosu
❌ Výstupní poplatek 1 při nesplnění podmínek: doúčtování
❌ Výstupní poplatek 2 při nesplnění podmínek: penále
❌ Neuvedení některých poplatků v tabulce poplatků
❌ Schází přehled složení typových strategií (ISIN-název-podíl)
Nezapomeň kliknout na Sledovat Vidlákovy peníze, aby ti neutekly nové recenze důchodových investičních produktů (DIPů). Do komentářů můžeš napsat, jaký další produkt DIP tě zajímá nejvíc. Předchozí díly najdeš zde: