Článek
Vláda oznámila další drobnou úpravu důchodů – tentokrát důchodci dostanou v průměru 355 korun měsíčně navíc. Po této úpravě se průměrný důchod zvýší na 21 059 korun. Možná to někomu připadá jako solidní částka, ale ne každý na ni dosáhne. Zatímco někteří, kteří celý život poctivě pracovali, se často dostanou i na více než těch průměrných 21 tisíc, je spousta lidí, kteří vegetovali v mizerně placených pracích, místo, aby se sebou něco udělali a teď budou po zbytek života viset ostatním na krku a pobírat sociální dávky.
Zvýšení o tři stovky je lepší než nic
Důchodci, případně jejich zastánci, se bouří, že tři stovky navíc jsou při dnešních cenách slabá náplast. „Důchody by se měly zvyšovat víc,“ zní častý argument, podložený údajnou nutností kompenzovat vysokou inflaci. Ale copak nejsou i důchodci součástí společnosti a neměli by tedy nést svůj podíl na inflaci stejně jako ostatní? Starší generace je stále součástí této země, tak proč by na ně měly být kladeny nižší nároky?
Mají se skoro jako v Německu
Průměrný český důchod činí asi 840 eur, zatímco německý průměrný důchod je zhruba 1500 eur. Ačkoliv je to pořád rozdíl, Němci si nežijí o tolik lépe, jak by se mohlo zdát. Při porovnání průměrných platů už je však rozdíl patrnější. Průměrná mzda v Česku dosahuje zhruba 44 tisíc korun, zatímco v Německu se pohybuje okolo 4 tisíc eur (tedy přes 100 tisíc korun). Český zaměstnanec tak vydělává asi 2,5krát méně než německý, zatímco důchodce v důchodu pobírá pouze 1,8krát méně než ten německý. Čeští důchodci si tedy relativně, v porovnání s pracujícími, žijí ve srovnání s Německem docela dobře.
Důchodci jako nákladný luxus
V České republice pobírá nějakou formu důchodu asi 2,85 milionu lidí, což je více než čtvrtina populace. Jen na důchody půjde příští rok 706 miliard korun, tedy přes 36 % všech státních výdajů. A to nezahrnuje ani další benefity, jako je „bezplatná“ zdravotní péče, kterou opět z velké části využívají právě důchodci. Celkové náklady na naše starší spoluobčany tak přesahují pouhé důchodové výdaje. A přesto se neustále všude hlásá, jak špatně se Čeští důchodci mají.
Kupování volebních hlasů
Důchodci jsou důležitou voličskou silou, což znamená, že je potřeba je rozmazlovat. Ale kde je hranice? Ve skutečnosti by český důchodový systém potřeboval zásadní reformu, která by reflektovala realitu 21. století. Česká republika se pomalu mění v „národ důchodců“, přičemž jedinou otázkou zůstává, kdo to všechno nakonec zaplatí. Protože jestli se nic nezmění, tak jednoho dne peníze prostě dojdou. Mělo by se začít s přenášením odpovědnosti za zabezpečení na důchod na lidi samotné. Lidé by se měli sami činit, aby na stará kolena byli zajištění a nečekali s nataženou rukou, co jim stát přispěje. Navíc, když si neumí vážit toho, co dostávají, ale neustále si stěžují, že to není dost.