Hlavní obsah
Zdraví

O alkoholismu a jiných závislostech. Fentanyl - zázrak pro smrtelně nemocné pacienty

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels

Terminální stádium

20. 11. 11:08

Fentanyl je hlavně požehnáním pro smrtelně nemocné pacienty. Ulevuje od bolesti tam, kde už nic jiného nezabírá.

Článek

Dovolím si reagovat na článek Fentanylová závislost po jedné dávce: Droga, která zabíjí, se rozšiřuje i do Evropy autora Jaroslava Krále a doplnit ho o některé podstatné souvislosti.

Článek věcně shrnuje fakta, ale bez uvedení do kontextu celé problematiky může být vnímán různě. Třeba tak, že se na nás valí obrovská vlna fentanylu a Česká republika je v masivním ohrožení.

Fentanyl je lék

A je to lék naprosto nepostradatelný v léčbě strašlivé bolesti. V medicíně je vždy použit až po vyčerpání všech ostatních možností. Je tedy lékem poslední volby právě pro obrovský závislostní potenciál. V menší míře se používá velmi krátkodobě při léčení akutních bolestí. Například pooperačních. A je hlavním lékem při tišení bolestí pacientů v terminálních stádiích rakoviny. Ale vždy až po vyčerpání jiných možností. Jednoduše řečeno lékař ho nasadí v momentě, kdy přestane zabírat morfin. Řečeno velmi ošklivě u pacientů v posledním stádiu smrtelné a nevyléčitelné nemoci je podstatnější utišení bolesti než vznikající závislost.

Bolestivé umírání nikdo nikomu nepřeje. Naopak, když už k tomu bohužel dojde všichni si přejeme pro své blízké dostatečně silné léky, které dokáží ulevit od bolesti.

Fentanyl jako droga

Jako každá látka, která dokáže změnit stav vědomí, je i fentanyl zneužitelný mimo medicínu. Bohužel má dvě nej. Je velmi snadný a levný na výrobu. Tudíž je pro ilegální výrobce a distributory drog lákavou náhražkou jiných, dražších látek. A je obrovsky účinný. V tom je jeho hlavní problém. Pro vyvolání stejného účinku je zapotřebí asi 50× menší množství než heroinu. Stačí tedy mikroskopické množství navíc a z rauše se stává smrt.

Fentanyl se na černém trhu většinou neprodává jako samotná čistá látka, ale právě pro svou levnost je přimícháván do heroinu. I ilegální výrobci a distributoři drog jsou prostě hamižní šetřílci. A kupující narkoman neví, kolik je v jeho dávce heroinu přimícháno fentanylu. Pokud koupí dávku s vyšším obsahem fentanylu, než je místně obvyklé, může se velmi snadno nechtěně předávkovat a i zemřít.

Fentanyl v USA

V USA je doopravdy rozšíření fentanylu na černém trhu obrovský problém a ročně tam na předávkování fentanylem umírají desítky tisíc lidí. Ale předávkování fentanylem samotným je spíše vyjímečné. Častěji umírají lidé na fentanyl přimíchaný do heroinu.

A právě tady je obrovský rozdíl oproti České republice

V USA je zneužívání heroinu na drogové scéně dáno historicky a počet aktivních uživatelů heroinu je tam velký. Tedy je i daleko větší nebezpečí v předávkování fentanylem přimíchaným do heroinu.

A USA čelí obrovské opiátové krizi, která začala asi před dvaceti lety. Před touto krizí byly opiáty předepisovány lékaři jen na bolest asi stejně jako u nás. Ale na obrovský a tichý nátlak farmaceutických lobby začaly být opiáty předepisovány masově. A opravdu masově. Farmaceutické firmy vesele opiáty propagovaly a tvrdily, že jejich léky nemají žádný závislostní potenciál. Opiáty byly v obrovském množství předepisovány lékaři a Amerika si vyrobila obrovské množství legálně závislých pacientů. Neužívali drogy, ale léky předepsané lékaři. Po nějaké době se americká vláda probudila a ze dne na den velmi zpřísnila dostupnost těchto léků. Dá se to přirovnat. Z běžně dostupného a předepisovaného léku se najednou tyto léky začali předepisovat jen na předpis s modrým pruhem a staly se nedostupné. Doslova statisíce a možná i miliony pacientů se závislostí na legálních lécích se ze dne na den ocitlo bez své dávky a začali ji nakupovat na černém trhu. Ilegální trh zareagoval rychle a dodal dotyčné léky. Ale ne originální. Pouliční balení se vyrábějí stejně jako tvrdé drogy a nikdo nehlídá jejich složení. Přimíchání levného fentanylu se přímo nabízelo.

V USA tedy umírají na fentanyl lidé užívající heroin a lidé, kteří nakupují léky na černém trhu.

Fentanyl v České republice

Myšlen je fentanyl na černém trhu. Fentanyl v nemocnicích a ordinacích lékařů je velmi dobře kontrolován a rozhodně není předepisován zbytečně. Lékaři velmi dobře vědí o jeho vysokém závislostním potenciálu a používají jej až jako lék poslední volby.

V původním článku Fentanylová závislost po jedné dávce: Droga, která zabíjí, se rozšiřuje i do Evropy se píše jak se fentanyl šíří po Čechách. Opravdu je to tak zlé?

Článek píše o rozkrytí fentanylového gangu na Ostravsku. Ale už opomenul zmínit, že onen gang byl zadržen už v roce 2011! Tedy dalších 12 nebyla policií zaznamenána žádná další organizovaná trestná činnost v souvislosti s fentanylem.

Dále článek píše o dvou umrtích v souvislosti s fentanylem v roce 2023. Podrobnosti zdezde. V roce 2022 zemřel jeden člověk. A další v roce 2015 a 2013. Žádná další fentanylová úmrtí policie neuvádí. Za posledních deset let tedy v souvislosti s fentanylem a trestným činem prokazatelně zemřelo 5 lidí.

Každý rok zemře na přímé úmrtí způsobené alkoholem asi 2 000 lidí. Tedy ty úmrtí, které prokazatelně zavinil alkohol. Dalších 40 lidí zemře ročně na předávkování psychoaktivními léky. Do této skupiny patří i fentanyl a zmíněných 5 prokazatelně zemřelých osob. A 60 lidí ročně zemře v souvislosti s ilegální drogou.

Za 10 let tedy prokazatelně zemřelo 5 lidí v souvislosti s fentanylem a asi 21 000 tisíc lidí na alkohol, léky a ilegální drogy.

Česká republika nemá ani heroinovou tradici a heroin je stále méně zneužíván. Před dvaceti lety zde bylo asi 10 000 rizikově užívajích heroin, tedy injekčně užívajících. Dnes jsou jich jen asi 3 000. Heroin je u nás dlouhodobě na ústupu.

Také zde nikdy nebyla opiátová krize jako v USA. Opiáty jsou, byly a budou stále léky na předpis. A silné opiáty jsou na předpis s modrým pruhem, tedy velmi dobře sledované. Nikdy nikdo si tady nedovolil tvrdit, že opiáty nejsou nebezpečné z hlediska závislostí. Nemáme statisíce lidí kterým závislost vyrobily nezodpovědné farmaceutické firmy a lékaři.

Pět předávkování fentanylem evidované policií za posledních deset let bylo vždy způsobené únikem legální drogy. Čtyřikrát to bylo použití náplastí a jedenkrát ampule s injekčním roztokem. Ani jedno předávkování nebylo způsobené fentanylem vyrobeným podloudně. Únik přísně sledované látky na černý trh jistě není v pořádku, ale uhlídat dokonale vše prostě nejde a pouhých pět zaznamenaných úniků fentanylu naopak svědčí o velmi dobře funkčním systému.

V Čechách v současnosti pod povrchem probublávají jiné problémy, než je fentanyl.

Závěrem

O fentanylovou krizi se rozhodně naštěstí u nás zatím nejedná.

Snad jsou zmíněné argumenty dostatečně průkazné.

Máme naprosto rozdílné historické souvislosti než USA. Uživatelé heroinu, do kterého se v USA fentanyl přimíchává, jsou u nás narozdíl od USA na ústupu. Dnes je aktivních rizikově užívajích heroinistů pouze tři tisíce.

Nikdy u nás neproběhla opiátová krize a na rozdíl od USA nemáme statisíce obyvatel, kteří by sháněli opiáty na černém trhu ve formě léku. Není komu masově prodávat falešné léky s příměsí fentanylu.

Bohužel lidská hloupost je bezmezná. A je bezmezná i u nás. To se prokázalo už při metylalkoholové aféře, kdy se našel nebetyčný hlupák, který pro pár korun otrávil mnoho lidí. I když máme úplně jiné historické podmínky než USA, může se najít stejný hlupák i s fentanylem a začít ho v hamižnosti přimíchávat třeba do pervitinu. Bylo by to nesmírně hloupé. Uživatel pervitinu očekává, že ho jeho dávka nakopne, povzbudí a fentanyl dělá přesný opak. Uživatelé by to poznali, ale mezi tím by mohli umírat.

Nezbývá než doufat, že vycházíme z jiných podmínek než USA. Máme vynikající protidrogovou politiku, která není založená jen na represi, ale hlavně na prevenci, dostupnosti informací a kvalitní léčbě. A nenajde se žádný hlupák, který by chtěl úplně nesmyslně vydělat pár korun navíc.

Mgr. Radek Talpa, adiktolog

Zdroje:

Národní protidrogová centrála

https://cse.google.com/cse?cx=015489265366623571386%3Aa8ctlccxurg&q=fentanyl&ok.x=12&ok.y=8

Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti

https://www.drogy-info.cz/article/blog/prichod-fentanylu-na-cesky-trh-je-strasakem.-je-levnejsi-i-nebezpecnejsi-nez-heroin-varuje-voboril/

https://www.drogy-info.cz/data/obj_files/33854/1198/Souhrnna_zprava_o_zavislostech_v_CR_2022_fin.pdf

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz